Spis treści:
- Oprysk na bazie oleju parafinowego - działanie
- Jak przygotować oprysk na bazie oleju parafinowego?
- Co można pryskać olejem parafinowym?
- Jak stosować oprysk z oleju parafinowego?
Oprysk na bazie oleju parafinowego - działanie
Główną substancją czynną oprysku na bazie oleju parafinowego jest parafina. Produkowana jest w wyniku destylacji ropy naftowej. Miesza się ją z wodą, etanolem i rozpuszcza w terpentynie i eterze. Olej parafinowy nie zawiera siarki i metali ciężkich. Jest substancją stabilną. Znajduje wiele zastosowań nie tylko w ogrodnictwie, ale także w kosmetologii.
Na rośliny stosuje się oprysk w postaci niewielkiego stężenia oleju parafinowego. Jest to produkt bezpieczny zarówno dla roślin, jak i środowiska. Opryski te można wykonywać co roku na wiosnę. Do tej pory nie zauważono, aby szkodniki się na nie uodporniły, dlatego przez cały czas zachowują wysoką skuteczność.
Jak działają opryski na bazie oleju parafinowego? Ich gęsta i lepka konsystencja pokrywa aparaty oddechowe szkodników, powodując ich uduszenie. Opryski te skutecznie zwalczają zarówno osobniki dorosłe, larwy, jak i jaja. Działają na owady zimujące w korze i zagłębiach pędów na roślinach. Jeśli w ubiegłym roku w twoim ogrodzie była inwazja szkodników, warto przeprowadzić oprysk olejem parafinowym. Może pomóc w zapobiegnięciu ponownego problemu.
Przeczytaj także: Oprysk z cebuli. Dzięki tej metodzie pozbędziesz się m.in. mszyc i kleszczy z ogrodu
Niestety opryski na bazie oleju parafinowego nie działają selektywnie. Unieszkodliwiają wszystkie owady przebywające w tym czasie na roślinie. Jeśli są w wśród nich owady pożyteczne, niestety także i one ucierpią. Warto jednak wiedzieć, że większość owadów pożytecznych wybiera inne miejsca na zimowanie np. liście czy ciepłe zagłębienia budynków.
Jak przygotować oprysk na bazie oleju parafinowego?
W wielu sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe opryski na bazie oleju parafinowego. Zawierają roztwór oleju, ale także substancje dodatkowe.
Oprysk możesz wykonać także samodzielnie. Olej parafinowy jest dostępny w aptece czy sklepach ogrodniczych. Przed użyciem, należy go dobrze rozrobić z wodą, najlepiej deszczówką, aby uzyskać roztwór 2%. Dwa litry oleju wystarczy do wykonania 100 litrów oprysku.
Co można pryskać olejem parafinowym?
Oprysk na bazie oleju parafinowego wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu takich szkodników jak:
- mszyce (głównie ochojniki),
- przędziorki,
- miodówki
- miseczniki (cisowce, tujowce, śliwowce),
- wełnowce,
- bawełnice korówki,
- skorupika jabłoniowego,
- tarczniki.
Oprysk zwalcza także larwy błonkówek, motyli i muchówek. Jest zatem skuteczny w stosunku do wielu powszechnie występujących w ogrodach szkodników. Jest przede wszystkim polecany do opryskiwania drzew owocowych:
- jabłoni,
- grusz,
- śliw.
Co można pryskać olejem parafinowym? Doskonale sprawdza się do ochrony przed szkodnikami także drzew iglastych takich jak:
- cisy,
- jodły,
- świerki,
- sosny,
- modrzewie.
Oprysk na bazie oleju parafinowego pomoże ci także ochronić wiele krzewów ozdobnych rosnących w twoim ogrodzie czy to jako solitery, czy jako żywopłot np. głogi lub trzmieliny.
Jak stosować oprysk z oleju parafinowego?
Aby oprysk na bazie oleju parafinowego był skuteczny i bezpieczny dla rośliny, należy trzymać się zalecanego terminu wykonania zabiegu. Najlepiej przeprowadzić go wczesną wiosną, czyli od końca lutego do końca marca. Przy ustalaniu daty ważna jest także pogoda i etap wegetacyjny rośliny. Najlepiej pryskać rośliny w fazie bezlistnej, ewentualnie w momencie, kiedy pojawią się pierwsze pąki. Parafina może spowodować wystąpienie plam na liściach. Choć nie wpływają one na zdrowie rośliny, to jednak zmniejszają jej atrakcyjność.
Przeczytaj również: Oprysk z jodyny na pomidory. Jak przygotować i jak często go stosować?
Najlepszą pogodą do wykonania oprysku jest dzień słoneczny i bezwietrzny. Dobrze, gdy temperatura na zewnątrz w ciągu dnia wynosi powyżej 10-12 stopni Celsjusza.
Roztwór oleju parafinowego i wody należy przelać do opryskiwacza. Oprysk najlepiej rozpocząć od wnętrza rośliny, czyli od pędów i gałęzi znajdujących się w środku korony. Następnie należy przejść do pędów położonych na górze, aby skończyć na pędach znajdujących się na dole.
Opryskiem z oleju parafinowego powinny być pokryte wszystkie pędy i zagłębienia w korze. Dobrze, jeśli roztwór ścieka z gałęzi. Wówczas masz pewność, że dotarł do miejsc zimowania szkodników i gniazd, w których znajdują się jaja.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Oprysk mocznikiem po zimie na zwiększenie plonów. Jak i co nim pryskać?
Ostatni moment na zrobienie oprysku czereśni. Przygotuj naturalną miksturę
Szkodniki drzew i krzewów owocowych. Zacznij przegląd roślin już w lutym