Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pelargonie po lecie. Jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii

Pelargonie są chętnie uprawiane na balkonach i tarasach. Kwitną imponująco długo, ale po lecie mogą nieco stracić urok. Co warto wtedy z nimi zrobić? Sprawdź, jak dbać o pelargonie pod koniec sezonu i w jaki sposób je rozmnażać, aby za rok mieć jeszcze więcej kwiatów.

Pelargonie po lecie. Jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii
Wyjaśniamy, jak dbać o pelargonie pod koniec sezonu. Fot. malleo/123RF.com

Spis treści:

Jak długo kwitną pelargonie?

Pelargonie to rośliny ciepłolubne pochodzące z Afryki, dlatego nie są w stanie przetrzymać zimowych mrozów w naszym klimacie. Jednak na osłoniętym balkonie lub tarasie, najlepiej wystawionym na południową stronę świata, mogą przetrwać naprawdę długo. Są w stanie nieprzerwanie kwitnąć od wiosny do jesieni. Potem wcale nie muszą umierać. Możemy je z powodzeniem przezimować i w kolejnym sezonie posadzić na nowo, dzięki czemu kupowanie sadzonek w przyszłym roku nie będzie konieczne.

Przeczytaj również: Stara metoda rozmnażania róż. Dzięki niej możesz mieć w ogrodzie nawet unikatowe odmiany

Jak dbać o pelargonie pod koniec sezonu?

Pelargonie kwitną imponująco długo, lecz pod koniec lata zwykle nie wyglądają tak efektownie, co w szczycie sezonu. O tej porze należy szczególnie o nie zadbać, aby nadal prezentowały się atrakcyjnie. Co musimy zrobić? Pamiętajmy, że w ostatnich dniach lata i na początku jesieni pelargonie wymagają dwóch podstawowych zabiegów: podlewania i oczyszczania. Ponadto, jeśli dodatkowo zasilimy je odrobiną nawozu dla roślin kwitnących, odwdzięczą się pięknymi kwiatami jeszcze w tym roku.

Jak oczyścić pelargonie pod koniec lata? Wycinamy wszystkie przekwitłe kwiatostany oraz liście, które pożółkły lub noszą znamiona chorób. Niestety, im bliżej jesieni, tym częściej się one pojawiają. Jest to związane z warunkami panującymi pod koniec sezonu. Rozwojowi infekcji i przekwitaniu sprzyja wilgotne, chłodne powietrze i mniejsza ilość słońca. Warto też pamiętać, że jesienią pozostawione na dworze pelargonie należy okryć, jeżeli zapowiadane są nocne przymrozki. Jeśli rośliny uprawiamy w niewielkich pojemnikach, możemy je na ten czas przenieść do cieplejszego pomieszczenia. Tak pielęgnowane długo jeszcze będą kwitnącą dekoracją.

Pod koniec lata o pelargonie trzeba szczególnie zadbać. Pod koniec lata o pelargonie trzeba szczególnie zadbać. Fot. wjarek/123RF.com

Rozmnażanie pelargonii

Pelargonie bez większych kłopotów można rozmnażać w domowym zaciszu na dwa sposoby. W przypadku otrzymywania sadzonek pędowych najlepszą porą na ten zabieg jest późne lato i wczesna jesień (wrzesień). Nasiona natomiast warto wysiewać na przedwiośniu (w styczniu lub lutym).

  • Rozmnażanie pelargonii z sadzonek pędowych

Na sadzonki najlepiej nadają się wierzchołki pędów, które nie kwitną i mają długość mniej więcej 8-10 cm. Warto zwrócić uwagę, żeby pobierane fragmenty roślin były zdrowe i młode, niezdrewniałe. Zdrewniałe czy też półzdrewniałe pędy pelargonii ukorzeniają się znacznie trudniej. Jeżeli na wybranym przez nas fragmencie rośliny pojawił się już pęd kwiatowy, należy go usunąć. Pozbywamy się również dolnych liści.

Odcinamy sadzonki za pomocą nożyka lub sekatora. Narzędzia używane do cięcia powinny być ostre i czyste, najlepiej odkażone np. spirytusem, żeby uniknąć przenoszenia chorób. Pelargonie możemy ukorzeniać w wodzie lub bezpośrednio w podłożu, którym może być odkwaszony torf z domieszką piasku. Umieszczenie pędów w wodzie pozwala nam jednak obserwować, czy pojawiają się młode korzenie. Proces ten trwa zazwyczaj 3-5 tygodni.

Następnie sadzonki przenosimy do większych doniczek z otworem odpływowym i świeżego podłoża. Sadzimy je pojedynczo i dalej pielęgnujemy, pilnując, aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna. Przechowujemy je w jasnym pomieszczeniu do wiosny. W marcu możemy zasilić pelargonie biohumusem, a w kwietniu zacząć hartować i przygotowywać do uprawy na zewnątrz.

Pelargonie można rozmnażać na dwa sposoby. Pelargonie można rozmnażać na dwa sposoby. Fot. max5555/123RF.com

  • Rozmnażanie pelargonii z nasion

Znacznie łatwiej rozmnażać pelargonie poprzez sadzonki pędowe niż z nasion, jednak niektórzy stosują trudniejszą metodę. Materiał siewny możemy kupić lub pozyskać z własnych, przekwitających roślin. W styczniu lub lutym nasiona moczone w wodzie przez dobę wysiewamy do doniczek wypełnionych sterylnym podłożem. Przykrywamy folią, staramy się, aby ziemia była stale lekko wilgotna i czekamy na wschody, przetrzymując rozsadę w temperaturze 20-25°C. Następnie młode rośliny o 2-3 liściach właściwych przepikowujemy do większych doniczek. Pielęgnujemy pelargonie do momentu, gdy ustąpią wiosenne przymrozki i będziemy mogli wystawić je na zewnątrz.

Pod koniec sezonu pelargonie trzeba otoczyć szczególną troską, by przedłużyć ich kwitnienie. To również dobry moment na rozmnożenie tych kwiatów w najłatwiejszy sposób ze wszystkich – poprzez sadzonki pędowe. Z siewem nasion pelargonii warto natomiast poczekać do stycznia.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 16.09.2020 roku.

Przeczytaj również:

Najbardziej odporna lawenda. Wybierz jej najlepsze odmiany

Ostatni moment na posadzenie kosaćców. Wybierz najlepsze odmiany irysów bródkowych i syberyjskich

Błędy przy sadzeniu piwonii w ogrodzie. Dlaczego dzielenie karp jest ważne?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.