Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się starych i mokrych liści z ogrodu? Ten patent to złoto dla ogrodu i pieniądze zostają w kieszeni

Liście, które opadną z drzew późną jesienią, najczęściej zostawiamy w ogrodzie. Często aż do wiosny zalegają na przydomowym trawniku. Przed nadejściem pierwszych ciepłych dni, robiąc porządki, trzeba je koniecznie zgrabić. Jak pozbyć się starych i mokrych liści? Wykorzystaj je w ten sposób, a zaoszczędzisz.

Jak pozbyć się starych i mokrych liści z ogrodu? Ten patent to złoto dla ogrodu i pieniądze zostają w kieszeni
Stare i mokre liście mogą posłużyć jako ściółka. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego z ogrodu trzeba usuwać stare i mokre liście?

Stare i mokre liście trzeba regularnie usuwać z ogrodu, jeśli chcemy zadbać o jego bezpieczeństwo i estetyczny wygląd. Opadające liście potrafią z czasem stworzyć naprawdę grubą warstwę. Zaczyna się ona robić mokra i gnije.

Warstwa z liści przykrywając trawnik, odcina źdźbłom i korzeniom dostęp do światła, cyrkulacji powietrza, a dostarcza dużą dawkę wilgotności. W efekcie tak samo jak stare liście, trawa może zacząć gnić. Takie warunki mogą się przyczynić do rozwoju chorób grzybowych, a w szczególności pleśni śniegowej.

Choroba ta potrafi sukcesywnie zniszczyć niegdyś najbardziej zadbaną murawę. Objawia się białymi plamami i powstawaniem nieestetycznych, pustych placków na trawniku.

Stare i mokre liście trzeba także usuwać, gdy zalegają one na roślinach zimozielonych. Tak samo jak trawnik, są one o wiele bardziej podatne na ataki chorób grzybowych. Mokra warstwa zabierająca dostęp do światła będzie sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, prowadząc do wyniszczenia roślin.

Przeczytaj również: Iglaki brązowieją od środka. Jest sposób, by je uratować

Usuwanie starych i mokrych liści z ogrodu jest też potrzebne ze względów bezpieczeństwa. Warstwa z nich może stanowić zagrożenie dla osób, które poruszają się po terenie. Szczególne niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, gdy wystąpią niskie temperatury, a na liściach zrobi się śliska, zamarznięta skorupa. Łatwo na niej o utratę równowagi, wywrócenie się i ryzyko kontuzji.

MOKRE LIŚCIE Stare i mokre liście trzeba regularnie usuwać. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się starych i mokrych liści?

Na początek stare i mokre liście należy dokładnie usunąć z ogrodu za pomocą grabi. Zbieramy je do dużego pojemnika. Co jednak zrobić z tym co zostało? Nie musisz ich wyrzucać do śmieci. Wykorzystaj je w ten sposób, żeby zasilić ogród.

Starych i mokrych liści pozbędziesz się, używając ich jako nawóz do ziemi w ogrodzie. W tym celu w glebie, na której będziemy prowadzić uprawy, wykopujemy długi dołek, przypominający rów. Do niego wsypujemy zebrane stare liście. Warstwę warto dodatkowo ugnieść nogami, przechodząc po niej kilka razy. Wcześniej wykopaną ziemię zagrabiamy na wysypany rów i dokładnie wyrównujemy.

Stare liście z ogrodu wymieszane z ziemią rozłożą się o wiele szybciej. Sprawią, że podłoże zostanie zasilone w niezbędne składniki, dzięki czemu będzie żyźniejsze. Dodatkowo gleba stanie się o wiele pulchniejsza. Tym prostym sposobem poprawimy ilość i jakość swoich plonów i zaoszczędzimy pieniądze, które wydalibyśmy na zakup sklepowych nawozów.

Do tego sposobu najlepiej sprawdzą się stare i mokre liście z drzew owocowych jak grusze, jabłonie, wiśnie czy czereśnie. Dobrze i szybko rozłożą się również liście grabu, jesionu, wiązu, lipy, topoli, klonu i brzozy. Jako nawóz nie należy za to używać liści olchy, dębu i orzecha włoskiego. Są one bogate w garbniki, które wydłużają okres rozkładu i mogą negatywnie wpływać na rozwój innych roślin.

Jeśli nie chcemy rozkopywać ziemi to stare i mokre liście mogą także posłużyć jako ściółka. Natomiast wówczas trzeba liczyć się z tym, że gdy zrobią się suche i lekkie, to mogą zostać rozniesione przez wiatr. Czeka nas wtedy jeszcze więcej pracy niż wcześniej.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie rośliny przycinać w lutym? Jak przycinać krzewy owocowe i ozdobne?

Kret już robi kopce w ogrodzie? Działkowcy mają na szkodnika prosty sposób

Kompostowanie na gorąco. Przygotuj odżywczy kompost w 28 dni

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.