Porady ogrodnicze

Iglaki brązowieją od środka. Jest sposób, by je uratować

Brązowienie iglaków jest stosunkowo częstym problem, jaki spotyka się w ogrodach. Ich właściciele zastanawiają się wówczas, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Okazuje się, że dla uratowania drzewka kluczowe znaczenie ma zdiagnozowanie źródła problemu. Dzięki temu jest możliwe podjęcie stosownego leczenia.

Iglaki brązowieją od środka. Jest sposób, by je uratować
Tuje brązowieją od środka i schną? Omawiamy najczęstsze powody. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Brązowienie iglaków — naturalny proces

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że brązowienie iglaków jest procesem, który zachodzi naturalnie. Jeśli zaobserwujesz, że drzewko zmienia kolor na przełomie jesieni i zimy, to nie musisz się obawiać. Najprawdopodobniej wiosną, w okolicy maja, ponownie zacznie się zielenić.

Jeśli jednak mimo nadejścia wiosny problem wciąż będzie doskwierał, należy poszukać jego przyczyny gdzieś indziej. Gdy brązowieniu towarzyszą inne niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej zdiagnozować problem. Choć iglaki są stosunkowo łatwe w uprawie, to nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne czy zbyt mała ilość składników odżywczych mogą im szkodzić.

Pamiętaj także o szkodnikach, które są naturalnymi wrogami harmonii i estetyki w twoim ogrodzie. Warto często doglądać każdego okazu z osobna, aby w porę zobaczyć pierwsze oznaki niebezpiecznej inwazji i podjąć stosowne działanie.

Brązowienie iglaków od środka – z czego może wynikać?

Brązowienie krzewów od wewnątrz budzi na ogół zaskoczenie wśród hodowców, ponieważ okaz z zewnątrz wciąż prezentuje się zdrowo. Ma soczyste i zielone pędy. Dopiero po rozchyleniu gałązek okazuje się, że we wnętrzu drzewka dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Każda z nich wymaga podjęcia interwencji, która ma na celu ochronę iglaka przed dalszymi zniszczeniami.

Brązowienie iglaków od środka — nieodpowiednie nawadnianie

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, gdy zauważysz, że twój iglak usycha od środka, powinno być sprawdzenie, czy jego podłoże jest wilgotne. Co do zasady, tego rodzaju okazy nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych, ale ich podłoże powinno być stale lekko wilgotne, by dobrze się rozwijały.

To szczególnie ważne w przypadku młodych iglaków, które mają jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy. Z tego powodu pobierają one wodę jedynie z niewielkiej powierzchni gleby, która znajduje się w ich otoczeniu. Młode okazy warto wspomagać, podlewając je intensywnie raz w tygodniu.

Pamiętaj jednak, by nie sadzić iglastych krzewów w słabo przepuszczalnym podłożu, gdzie wilgotność ciągle będzie się utrzymywała na bardzo wysokim poziomie. Wówczas doprowadzisz do gnicia korzeni, co także objawi się usychaniem oraz gniciem drzewka.

Przeczytaj również: Najważniejsze zasady sadzenia tui. Unikaj tych błędów

sadzenie tuj Podpowiadamy kiedy i jak sadzić tuje w ogrodzie i na tarasie. Fot. 123RF/PICSEL

Zbyt gęste sadzenie iglaków

Problem nieestetycznego wyglądu wewnętrznych fragmentów iglaków często wiąże się z tym, że są one zbyt blisko siebie posadzone. Wiele osób decyduje się na umieszczenie iglastych krzewów w ogrodzie po to, aby stworzyć żywopłot, który zapewni im poczucie separacji od sąsiadów. Przy okazji wielu ogrodników wychodzi z założenia, że im gęściej zostaną posadzone rośliny, tym szybciej powstanie szczelny parawan.

Niestety w przypadku uprawy iglaków ma zastosowanie zasada „mniej znaczy więcej”. Zgodnie z nią niekiedy lepiej zrezygnować z nadmiaru pewnych dóbr, ponieważ w rzeczywistości przynoszą lepszy efekt, gdy jest ich mniej. Jeśli okazy są posadzone zbyt blisko siebie, to wzajemnie się zagłuszają. Pozbawiają się dostępu do nawadniania, promieni słonecznych i składników odżywczych.

Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji, należy sprawdzić przed posadzeniem krzewów, jaka jest ich docelowa szerokość i jakie są zalecenia odnośnie do odległości pomiędzy poszczególnymi okazami. Jeśli jednak już popełniłeś ten błąd i masz gęsto posadzone iglaki, które brązowieją od środka, to regularnie przycinaj swój żywopłot i jak najszybciej pozbywaj się suchych pędów, aby do krzewów docierało jak najwięcej promieni słonecznych.

Przemarznięcie roślin a brązowienie iglaków od środka

Przyczyną brązowienia iglaków może być również narażenie okazów na kontakt ze zbyt niską temperaturą. Podczas zakupu roślin warto sprawdzić, jakie są ich wymagania w tym zakresie. Wbrew pozorom nie każde drzewko iglaste może swobodnie przejść w okres spoczynku w naszym (stosunkowo chłodnym) klimacie.

Niektóre gatunki będą wymagały okrycia — szczególnie w pierwszych latach od posadzenia. Wówczas należy zabezpieczyć je przed działaniem mrozu, silnych podmuchów wiatru. Dzięki temu zyskasz duże szanse na to, że dalsze brązowienie zostanie powstrzymane, a roślina w kolejnym sezonie będzie atrakcyjnie się prezentowała.

Pamiętaj jednak, że nie ma szans, aby brązowe fragmenty iglaka odzyskały soczystą i zieloną barwę. Najlepiej od razu pozbyć się tego rodzaju pędów, ponieważ osłabiają cały system korzeniowy, a już nigdy nie będą prezentowały się estetycznie i zdrowo.

Brązowienie iglaków od środka a niedobór składników odżywczych

Brązowienie iglaków może być także spowodowane niewystarczającą ilością składników odżywczych w podłożu. Szczególne znaczenie ma magnez, którego niedobór powoduje brązowienie i opadanie igieł. Warto stosować odżywki dedykowane krzewom iglastym. Pierwsza dawka powinna zostać zaaplikowana już wczesną wiosną, a ostatnia jesienią. Istnieją jednak nawozy, które można aplikować przez cały rok, ponieważ nie zawierają azotu.

Choroba grzybowa a brązowienie liści

Jeśli fragmenty rośliny są brązowe, to warto wyciąć kilka pędów, by zajrzeć do ich wnętrza. Jeśli zauważysz, że zasychające pędy mają w środku czerwonobrązowy kolor, a te zdrowe wyróżniają się jasną barwą, to najpewniej twój iglak zmaga się z chorobą grzybową: fytoftorozą.

fytofyroza na tujach Fytofyroza objawia się brązowieniem pędów, korzeni i igieł Fot.123RF.com

Ta objawia się brązowieniem pędów, korzeni i igieł, które rozpoczyna się u podstawy rośliny, a z czasem postępuje ku górze. Rozwój rośliny zostaje zahamowany, a z czasem dochodzi do zamarcia gatunku. W przypadku tej choroby rośliny nie uda się uratować. Należy ją wykopać i spalić, a miejsce, w którym rosła, odkazić. W przeciwnym razie okaz posadzony na jej stanowisku również zostanie zainfekowany.

Formą choroby grzybowej odpowiedzialnej za brązowienie liści jest także szara pleśń. W wyniku zakażenia na krzewie pojawiają się wodniste plamy, które pokrywa pylisty nalot. Gdy wilgotność powietrza spada, pędy usychają. Aby uratować roślinę, należy jak najszybciej pozbyć się zainfekowanych pędów i natychmiast spryskać okaz środkiem grzybobójczym.

Przeczytaj również: W kilka dni potrafią zniszczyć roślinę. Jak walczyć z chorobami iglaków?

Brązowienie iglaków a szkodniki

Za brązowienie iglaków mogą być również odpowiedzialne następujące szkodniki:

  • mszyce świerkowe: żerują na dolnej stronie igieł i żyją w dużych skupiskach. Najczęściej atakują młode odrosty;
  • miniarki: ich larwy żerują wewnątrz pędów, a dorosłe osobniki atakują system korzeniowy;
  • przędziorki sosnowca: objawiają się żółtymi przebarwieniami na powierzchni liści oraz obecnością pajęczyny na iglakach.

Przeczytaj również: Popularne choroby i szkodniki na tujach

Aby pozbyć się szkodników, należy sięgnąć po dedykowane środki chemiczne. Im szybciej zauważysz ich inwazję, tym większa jest szansa na to, że uda się ją skutecznie zwalczyć, nim roślina obumrze.

Brązowienie fragmentów iglaków to nie tylko defekt estetyczny. To na ogół objaw błędów w pielęgnacji bądź choroby, która zaatakowała roślinę. Dzięki znajomości najczęstszych przyczyn takiego stanu rzeczy będziesz mógł uratować okaz.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kiedy przycinać tuje po zimie, żeby były gęste? Nie przegap pierwszego ważnego terminu

Jakie opryski trzeba zrobić w lutym? Najlepszy czas na zwalczanie szkodników i chorób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.