Porady ogrodnicze

Jesienne cięcie róż. Które pędy przycinać, a które zostawić?

Róże uważa się za najpiękniejszą i najszlachetniejszą ozdobę każdego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że te rośliny są bardzo delikatne, dlatego przed nadejściem zimy potrzebują szczególnej uwagi oraz odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny znów będą mogły cieszyć nas swoim wyglądem. Jak przycinać róże jesienią, aby w następnym sezonie uginały się od kwiatów? Doświadczony ogrodnik ma kilka cennych rad.

Jesienne cięcie róż. Które pędy przycinać, a które zostawić?
Sprawdź, jak przycinać róże jesienią, aby w następnym sezonie obsypały się kwiatami. Fot.123RF/CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Jesienne przycinanie róż – najważniejsze zasady

Róże to piękne kwiaty, które dodają uroku każdemu ogrodowi. Jednak, aby cieszyć ich spektakularnym kwitnieniem, należy o nie odpowiednio zadbać. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie róż, które pozwala utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Cięcie umożliwia skierowanie energii rośliny na produkcję nowych pędów, co pozwala na uzyskanie lepszego kwitnienia w kolejnym sezonie.      

Koniec września to idealny czas na korekcyjne przycinanie róż. Wówczas wycinamy gałązki z oznakami chorób, infekcji grzybiczych, a także zbytnio zagęszczone. Natomiast główne pędy przycinamy dopiero wiosną – zmobilizuje to roślinę do szybszego wzrostu i obfitego kwitnienia. W okresie jesiennym warto też pamiętać o usunięciu zwiędłych kwiatów.

Przycinając róże, pamiętajmy o odpowiednich narzędziach. Sekatory czy nożyce muszą być ostre i sprawne, inaczej powierzchnia cięcia zostanie poszarpana. Z kolei rana będzie długo się goić i stanie się miejscem rozwoju chorób. Ponadto przed użyciem sekatora lub nożyc należy zdezynfekować ostrze, co pozwoli uniknąć przenoszenia się chorób z jednej rośliny na drugą.   

jak przycinać róże jesienią Jesienne przycinanie zapewni różom atrakcyjny pokrój i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Fot.123RF.com

Jak przycinać róże jesienią?

Ogrodnik Hubert Lamański na swoim kanale na YouTube podpowiada, jak przycinać róże jesienią, aby w następnym sezonie obsypały się kwiatami. Pod koniec września należy przyciąć pędy rozgałęzione, które w przyszłym roku nie będą kwitnąć. Pozwoli to zrobić miejsce na rozwój silnych pędów u podstawy. Rozgałęzione gałązki skracamy do wysokości 30-40 cm, zostawiając kilka oczek. Dzięki temu na wiosnę krzaki wykształcą nowe pędy, które będą obficie kwitły. Aby przygotować róże na nowy sezon, należy też przyciąć chore pędy, które mogą doprowadzić do obumierania roślin. Co więcej, warto zdecydować się na skrócenie najdłuższych gałęzi.  

Dlaczego nie wolno kompostować róż?

Po zabiegu przycinania krzewów pędy muszą trafić do worka na odpady bio. Dlaczego nie wolno kompostować róż? Chore pędy nie powinny trafić na kompostownik, ponieważ patogeny mogą przetrwać proces kompostowania, a przy nawożeniu rozniesiemy je na większy teren. Dlatego tak ważne jest, aby całkowicie pozbyć się zaatakowanych przez choroby roślin z naszego ogrodu.   

Źródło: deccoria.pl    

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie magnolii jesienią. Jak rozmnożyć magnolię z gałązki?

Przesadzanie lilii. Pamiętaj o metodzie 2-3, a doczekasz się w ogrodzie pięknych okazów

Barwne byliny, które kwitną aż do przymrozków. Przetaczniki – odmiany, uprawa i rozmnażanie

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jesienne cięcie róż. Które pędy przycinać, a które zostawić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.