Spis treści:
- Dlaczego winorośl wymaga cięcia?
- Kiedy przycinamy winorośl?
- Wiosenne cięcie winorośli krok po kroku
- Cięcie winorośli a formy uprawy
Dlaczego winorośl wymaga cięcia?
Winorośl to pnącze, które obejmuje wiele zróżnicowanych gatunków. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najczęściej uprawianych w ogrodzie, jest winorośl właściwa. Wypuszcza ona winogrona, których owoce można spożywać na surowo, wykorzystywać do produkcji dżemów oraz win. Ich zastosowanie zależy w głównej mierze od szczepu.
Dlaczego winorośl wymaga cięcia? Regularne przycinanie pędów winorośli pozwala na dostarczanie większej ilości składników odżywczych do owoców. Właśnie dzięki temu winogrona mogą rosnąć bardziej obficie i w większych rozmiarach.
Nieprzycinana roślina może ulec przerostowi oraz zabrać owocującym pędom dostęp do światła słonecznego, co negatywnie odbije się na liczbie i jakości owoców. Cięcie winogrona jest bardzo ważne w przypadku młodych roślin. Regularne przycinanie pozwoli uformować ich kształt. To również dobry sposób na pozbycie się nieowocujących pędów.
Kiedy przycinamy winorośl?
Winorośl z reguły przycina się w trzech terminach – krótko przed wiosną, na wiosnę oraz w lecie. Pierwsze zabiegi przycinania mają na celu pozbycie się wszystkich złamanych, zdrewniałych i przemarzniętych przez zimę pędów. Wówczas warto również skupić się na uformowaniu kształtu winorośli.
Na wiosnę cięcie odbywa się w maju. Głównym celem tego zabiegu jest pozbycie się wszystkich pędów będących w złej kondycji. W ten sposób pozostawione zostaną tylko te, które wydadzą owoce.
Letnie cięcie winorośli polega głównie na skracaniu nadmiaru latorośli (ulistnionych pędów). Usuwać trzeba również wyrastające z pąków pasierby. Czynności związanie z letnim cięciem winorośli należy przeprowadzać co kilkanaście dni, aż do zbiorów owoców.
Przeczytaj również: Rozmnażanie winorośli przez odkłady - metoda, która wychodzi nawet początkującym ogrodnikom
Wiosenne cięcie winorośli krok po kroku
Wiosenne cięcie winorośli zwykle przeprowadza się w drugiej połowie maja. Należy zaopatrzyć się w ostry sekator, który umożliwi łatwe przycinanie pędów.
Istotna jest technika cięcia – ważne, by ciąć pęd po skosie, około 1,5 cm ponad pąkiem. To ważne w przypadku cięcia łozy (zdrewniałego pędu), ponieważ wyciekający z rany sok nie będzie ściekał na pąk. Ranę po cięciu dobrze jest zabezpieczyć za pomocą maści ogrodniczej.
Podczas przycinania winorośli nie należy bać się zbyt obszernego cięcia – ograniczone przycinanie może spowodować, że roślina nie zostanie pobudzona do wytworzenia nowych pędów. Spowoduje to zdecydowanie mniejszą ilość plonów.
Na wiosnę może być również wymagane przeprowadzenie tak zwanego cięcia sanitarnego. Wykonuje się je, gdy część krzewu została zaatakowana przez choroby.
Cięcie winorośli a formy uprawy
Istnieje wiele form uprawy winorośli. W zależności od nich, sposoby przycinania pędów i kształtowania krzewu mogą się różnić. Z reguły techniki te wykorzystują profesjonaliści, którzy uprawiają winorośl z myślą o wykorzystaniu jej owoców na szerszą skalę.
Przykładowo – w formie uprawy Guyot większą uwagę poświęca się pędom rosnącym najbliżej osi pnia. Ramiona rośliny odnawiają się co sezon. Z kolei w przypadku formy uprawy Cordon ramiona są stałe – ciąć należy łozy jednoroczne (skraca się je do 2 pąków od poziomu ramienia).
Przeczytaj również:
Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce
Co sadzić obok truskawek? Jakie rośliny korzystnie wpływają na ich uprawę
"Rolnicy": Jak wygląda sadzenie kapusty za pomocą maszyn? na INTERIA.TV.