Porady ogrodnicze

Jakie podłoże do szklarni ogrodowej? Przygotowujemy ziemię pod wysiew i sadzenie warzyw

Własna szklarnia to prawdziwe marzenie wielu ogrodników. Jej posiadanie niesie ze sobą szereg korzyści: zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu, chroni je przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a także wydłuża ich okres wegetatywny. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżymi zbiorami niemal przez cały rok. Aby rośliny mogły rosnąć zdrowo i obficie owocować, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do szklarni. Jak to zrobić dobrze? Poznaj cenne wskazówki dotyczące przygotowania podłoża do szklarni pod uprawę warzyw.    

Jakie podłoże do szklarni ogrodowej? Przygotowujemy ziemię pod wysiew i sadzenie warzyw
Podpowiadamy, jak przygotować podłożę do szklarni pod uprawę warzyw. Fot.kingan/123RF.com

Spis treści:

Jakie podłoże do szklarni jest najlepsze?

Chyba każdy ogrodnik marzy o szklarni w swoim ogrodzie. I nic w tym dziwnego, ponieważ jest to miejsce, które zapewnia idealne warunki do wzrostu i rozwoju roślin. Szklarnia ogrodowa stwarza korzystny mikroklimat: zapewnia uprawom optymalną temperaturę, właściwy poziom wilgotności powietrza, a jednocześnie chroni je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych (m.in. silnym wiatrem, gradem czy deszczem). Pozwala to na uzyskanie zdrowszych roślin i większych plonów. Co więcej, taka uprawa wydłuża okres wegetacji – pozwala na wcześniejsze sadzenie roślin, a niektóre z nich można uprawiać przez cały rok (szczególnie w szklarniach ogrzewanych). Jest jednak ważna kwestia, o którą należy zadbać, aby cieszyć się obfitymi zbiorami. To oczywiście ziemia.       

Sukces w uprawie roślin zaczyna się od odpowiedniego podłoża, które przyczynia się do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego w ramach przygotowania szklarni do nowego sezonu należy przede wszystkim przygotować glebę. Jakie podłoże do szklarni jest najlepsze? Ważne jest, aby było ono bogate w składniki mineralne, które sprzyjają rozwojowi korzeni i dostarczają roślinom pożywienie. Wielu ogrodników często sięga po ziemię uniwersalną lub kompostową, do której dodaje odpowiedni nawóz. Ważne jest też, aby podłoże, na którym stoi szklarnia, było jak najbardziej płaskie i równe, dzięki czemu z ziemi nie będą wymywane składniki odżywcze.    

jak przygotować podłoże do szklarni pod uprawę warzyw Przygotowanie gleby pod rozsadę w szklarni nie jest trudne. Fot.liubob24/123RF.com

W szklarniach ogrodowych uprawia się przede wszystkim warzywa. Do najpopularniejszych należą m.in., pomidory, ogórki, marchewka, bakłażany, cukinia czy pietruszka. Dlatego najlepsze podłoże do szklarni to takie, które jest dopasowane do konkretnych warzyw. Każda roślina ma inne wymagania dotyczące pH, a także zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Przykładowo, w przypadku pomidorów najlepiej sprawdzi się ziemia luźna, przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym i z dużą ilością próchnicy. Dobrym zastosowaniem jest również zastosowanie specjalnych mat, które nadają się do upraw rocznych, dwuletnich lub wieloletnich.   

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową? W takim sąsiedztwie podwoisz zbiory

Jak przygotować podłoże do szklarni pod uprawę warzyw?

Szklarnia, tak samo jak i ogród, wymaga odpowiedniego przygotowania przed sezonem. Należy przede wszystkim zadbać o glebę. To właśnie odpowiednie przygotowanie ziemi ma kluczowy wpływ na sukces w uprawie roślin. Jak się za to zabrać? Pierwsze czynności przygotowawcze warto przeprowadzić jesienią, po zakończeniu sezonu. W tym celu należy usunąć resztki roślin i chwasty, co ułatwi rozpoczęcie upraw na wiosnę. Oprócz tego po zakończeniu sezonu wegetacyjnego glebę w szklarni musimy odkazić. Zabieg ten pomoże wyeliminować szkodliwe organizmy i patogeny, które mogą zaszkodzić przyszłym uprawom. Podłoże może być odkażane za pomocą środków chemicznych, ale nie tylko. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem naturalnych metod, warto odkazić glebę przez parowanie. Jest to świetny sposób na zabicie bakterii, wirusów i innych patogenów, co pomoże przygotować ziemię pod nową uprawę. Oprócz tego można postawić na środki naturalne, np. na bazie kwiatów, owoców czy ziół.   

co ile wymieniać podłoże w szklarni Podłoże w szklarni warto regularnie wymieniać. Fot.MG_54/CanvaPro

Kolejne czynności przygotowawcze przeprowadzamy wczesną wiosną. Przede wszystkim glebę należy oczyścić i zadbać o jej nawadnianie. Następnie stosujemy nawozy – podłoże pod uprawę można wzbogacić za pomocą kompostu, obornika granulowanego czy gnojówki z pokrzywy. Dzięki temu gleba będzie bogata w składniki mineralne, co zapewni nam obfite plony. Po zastosowaniu nawozów całość należy przekopać i spulchnić. Pomaga to poprawić strukturę gleby i stworzyć optymalne warunki dla wzrostu roślin. Tak przygotowana ziemia będzie idealna pod uprawy.      

Co ile wymieniać podłoże w szklarni?

Warto pamiętać, że podłoże w szklarni należy regularnie wymieniać, co sprzyja bujnemu wzrostowi roślin. Wynika to z tego, że ziemia pod osłonami zużywa się w dość szybkim tempie (ze względu na większą temperaturę i wilgotność). W rezultacie staje się uboga w pewne składniki odżywcze. Co ile wymieniać podłoże w szklarni? Najlepiej co dwa lata. W tym celu należy usunąć około 10-20 cm wierzchniej warstwy ziemi, a następnie uzupełnić nową. Zabieg ten jest jednak dość czasochłonny, ale można ograniczyć jego wykonywanie. Wystarczy stosować płodozmian – zróżnicowanie upraw zmniejsza ryzyko występowania chorób i szkodników, a także pomaga uniknąć wyczerpywania składników odżywczych w glebie. Dzięki temu nasze rośliny będą zdrowe, a plony dorodne.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Jak przygotować zdrowy kompost? Tego nie możesz do niego dodawać

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.