Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mięsisty, zielony pomidor w paski. Nietypowa odmiana doskonale smakuje i jest ozdobą krzaczka

Wielu ogrodników decyduje się na uprawę pomidorów we własnym ogródku, ponieważ plony zebrane prosto z krzaka smakują niesamowicie i biją na głowę te, które kupujemy w sklepach. Największą popularnością cieszą się odmiany malinowe i koktajlowe, warto jednak zwrócić uwagę również na mniej znane, nietypowe owoce. Jedną z najciekawszych propozycji są zielone pomidory Green Zebra, które zaskakują nie tylko oryginalnym wyglądem, ale też wyjątkowym smakiem. Sprawdź, jak uprawiać zielone pomidory w paski.

Mięsisty, zielony pomidor w paski. Nietypowa odmiana doskonale smakuje i jest ozdobą krzaczka
Zielony pomidor w paski Green Zebra przyciąga wzrok i zachwyca słodko-pikantnym smakiem. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Zielony pomidor w paski Green Zebra

Samodzielna uprawa pomidorów, choć jest dość wymagająca, cieszy się dużym powodzeniem. Zebranie dorodnych owoców z własnych krzaczków przynosi mnóstwo satysfakcji, a ich smak wynagradza wszelkie trudy i czas poświęcony na pielęgnację roślin. Najczęściej decydujemy się na uprawę tradycyjnych, dobrze nam znanych odmian o czerwonym miąższu, ale nie oznacza to, że inne nie zasługują na naszą uwagę. Warto poznawać nietypowe odmiany pomidorów, aby odkrywać zupełnie nowe smaki, które będą ciekawym urozmaiceniem przyrządzanych dań.

Jedną z wartych uwagi nowości jest mięsisty, intensywnie zielony pomidor Green Zebra, którego skórkę pokrywają ciemnozielone lub żółtozielone paski. Po przekrojeniu owocu ujrzymy soczysty miąższ, który również jest w soczyście zielonym kolorze. Pomidor ten nigdy nie zmienia barwy na czerwoną, może co najwyżej zyskać lekko pomarańczowy rumieniec. Wszystko to sprawia, że Green Zebra przykuwa uwagę każdego, kto odwiedza nasz ogród, a także jest piękną ozdobą talerza.

Efektowny wygląd owoców to niejedyny atut tej nietypowej odmiany. Zielone pomidory w paski są cenione przez smakoszy, ponieważ wyróżniają się zupełnie innym smakiem niż często spotykane odmiany. Jest on zaskakujący, gdyż łączy nuty pikantne ze słodkimi. Niebanalny smak sprawia, że owoce Green Zebra doskonale nadają się do spożywania na świeżo, np. jako dodatek do kanapek czy surówek, jak i wykorzystania do rozmaitych przetworów. Odmiana ta zaliczana jest do średnio późnych i obficie plonujących. Pojedyncze owoce ważą zazwyczaj ok. 70 g, mają regularny kształt i nie pękają.

Pomidory Green Zebra mają wiele zastosowań kulinarnych. Pomidory Green Zebra mają wiele zastosowań kulinarnych. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jak i kiedy siać groch? Najlepsze towarzystwo i pielęgnacja grochu

Jak uprawiać zielone pomidory w paski?

Green Zebra to prawdziwa gratka dla ogrodników poszukujących nietypowych odmian pomidorów, które będą zaskakiwały wyśmienitym smakiem. Może być uprawiana zarówno w gruncie, jak i pod osłonami, a także w donicach na balkonie czy tarasie. Warto pamiętać, że odmiana ta jest wysoka i charakteryzuje się niekończącym się wzrostem, więc obowiązkowo zapewnijmy krzaczkom odpowiednie podpory.

Dojrzałe pomidory Green Zebra pokrywają się żółtym lub pomarańczowym rumieńcem. Dojrzałe pomidory Green Zebra pokrywają się żółtym lub pomarańczowym rumieńcem. Fot. CanvaPro

Jak uprawiać zielone pomidory w paski? Oto praktyczne wskazówki:

  • Zielone pomidory Green Zebra wysiewamy na rozsadę w marcu lub kwietniu, wykorzystując sterylne, lekko wilgotne podłoże. Nasiona przykrywamy kilkumilimetrową warstwą ziemi i zraszamy wodą. Rozsadę przetrzymujemy w jasnym pomieszczeniu, utrzymujemy stałą wilgotność podłoża i czekamy, aż pojawią się siewki. Gdy będą miały 2-3 liście właściwe, przeprowadzamy pikowanie. Wtedy przesadzamy je do większych doniczek z podłożem, a następnie pielęgnujemy do drugiej połowy maja;

  • Zanim posadzimy młode rośliny w ogrodzie, musimy je zahartować. W tym celu wystawiamy je na zewnątrz na kilka godzin dziennie, po czym znów chowamy w pomieszczeniu. Po ok. tygodniu przyzwyczajania roślin do warunków panujących na dworze możemy przystąpić do przygotowania zagonu na pomidory;

  • Dla sadzonek Green Zebra znajdźmy ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne stanowisko, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i zasobna w składniki pokarmowe. W miejscu uprawy warto rozłożyć kompost, aby dodatkowo użyźnić ziemię. Podczas sadzenia zielonych pomidorów w paski zachowajmy rozstaw 70 × 60 cm;

  • Pamiętajmy, że pomidory Green Zebra będą potrzebowały stabilnych podpór i podwiązywania, gdy urosną. Nie możemy zapominać również o ich systematycznym podlewaniu oraz nawożeniu, jeśli chcemy doczekać się obfitych plonów.

Zbiór pomidorów Green Zebra przypada na okres od lipca do września. Po czym możemy poznać, że zielone owoce są gotowe do zebrania? Spójrzmy na paski na skórce – stają się one bardziej żółte lub pomarańczowe, gdy pomidor osiąga dojrzałość. Warto zwrócić uwagę także na szypułkę, która bez użycia siły oderwie się od pędu po lekkim uniesieniu owocu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakie warzywa nie lubią pokrzywy? Skutki błędnego stosowania pokrzywy w ogrodzie

Jak pozbyć się pędraków z ogrodu? Sprawdzone metody ogrodników na szkodniki

Weź z lodówki i zrób odżywkę do sadzonek pomidorów i papryki. Zwiększysz zbiory dwukrotnie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.