Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowe ogórki na parapecie. Sposób na uprawę ich zimą

Smak świeżych ogórków nieodłącznie kojarzy się nam z cieplejszą porą roku. Czy możliwe jest uprawianie tych warzyw również zimą? Okazuje się, że tak! Podpowiadamy, jak uprawiać ogórki w doniczce na parapecie.

Domowe ogórki na parapecie. Sposób na uprawę ich zimą
Sadzenie i uprawa ogórka w doniczce Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Ogórki – hodowla w domu

Zbiór rodzimych ogórków trwa od lipca do września. To zdecydowanie za krótko, by nacieszyć się ich smakiem. Dla wszystkich miłośników tych warzyw mamy dobre wieści. Nie jesteśmy skazani na zakup owoców szklarniowych czy importowanych z cieplejszych rejonów świata. Choć nie jest to łatwe, ogórki można uprawiać zimą, na domowym parapecie.

Ogórki to obszerny rodzaj roślin z rodziny dyniowatych. Najpopularniejsze gatunki to ogórki siewne oraz… melony, które botanika klasyfikuje jako „wariant” tej rośliny. Warzywa te na ogół są ciepłolubne i wymagają obfitego podlewania. Nie przepadają za przesadzaniem. W uprawie ogrodowej wczesne rozsady wysadza się do gruntu dopiero w drugiej połowie maja.

Ogórki na parapecie — jak uprawiać?

Hodowla ogórków w domu poza właściwym sezonem wegetacyjnym jest trudna i wymagająca. Jej powodzenie zależy w dużej mierze od wyboru właściwej odmiany rośliny. Nie każda będzie nadawała się do uprawy w pokojowych warunkach. W sklepach ogrodniczych szukajmy nasion gatunków, które są:

  • partenokarpiczne – takie ogórki nie wymagają zapylania, 
  • odporne na choroby, 
  • dobrze znoszą krótkie dni i mniejszą ilość światła słonecznego, 
  • tolerują mniej wilgotne powietrze i mają niewielki pokrój.

ogórki w doniczce na parapecie Do uprawy w doniczkach nadają się nieduże odmiany ogórków, które nie wymagają zapylania Fot. 123RF/PICSEL

Polecane odmiany ogórków domowych to:

  • Ogórek sałatkowy 'Dar '– odmiana karłowata o krzaczastym pokroju i niedużych owocach z wypustkami na skórce.
  • Ogórek gruntowy 'Partner' F1 – wczesna, obficie owocująca odmiana, odporna na choroby. Ma skórkę pokrytą niewielkimi brodawkami.
  • Ogórek sałatkowy 'Iznik' F1 – odmiana stworzona specjalnie do pojemników i uprawy warunkach domowych. Owoce osiągają długość max. 12 cm i mają gładką skórkę.
  • Ogórek meksykański – odmiana ozdobna i jadalna, o niewielkich owocach, które kształtem przypominają arbuza.

Hodowla ogórka na parapecie krok po kroku

W przypadku zimowej uprawy ogórków trzeba liczyć się z niepowodzeniem. Nawet najmocniejsze, wczesne odmiany mogą nie poradzić sobie w warunkach, jakie panują o tej porze roku w naszych domach. Jak dbać o ogórki w doniczce?

Ogórki – stanowisko i oświetlenie

Stanowisko dla ogórków powinno być nasłonecznione lub lekko zacienione oraz osłonięte od podmuchów i przeciągów. Zimą pojemniki z sadzonkami najlepiej trzymać na południowych i południowo-wschodnich parapetach. W krótkie i pochmurne dni należy doświetlać je światłem sztucznym. Niedobór promieni słonecznych zaburza ich wzrost i powoduje, że ich liście jaśnieją, a pędy wyciągają się. Oświetlenie sztuczne musi być dopasowane do potrzeb roślin. Zwykłe lampy, które wykorzystujemy na co dzień, są niewystarczające. Światło, które emitują typowe żarówki, jest białe i ma niską temperaturę barwową. Do przeprowadzenia fotosyntezy ogórki i inne rośliny pobudza światło o barwie czerwonej i niebieskiej z dodatkiem podczerwieni i ultrafioletu.

Ogórki – jakie podłoże?

Podłoże dla ogórków powinno być lekkie, przepuszczalne, żyzne i o pH mieszczącym się w zakresie 6,6-6,8. Do uprawy warzyw dobrze sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa, którą można rozluźnić piaskiem. W sklepach ogrodniczych dostępne są również gotowe mieszanki przeznaczone pod ogórki.

liście ogórków, ogórki w doniczce Ogórki uprawiane w doniczkach wymagają dużej ilości światła dziennego fot. 123RF/PICSEL

Ogórki – temperatura

Ogórki to rośliny ciepłolubne. To dobra wiadomość, bo zimą zwykle intensywnie dogrzewamy nasze mieszkania. Doniczki z warzywami najlepiej ustawić w pobliżu grzejników, ale nie bezpośrednio nad nimi. Optymalna temperatura dla ogórków w ciągu dnia to ok. 24-26 st. C, a nocą 18-20 st. C. Niestety warzywa te są dość kapryśne: przeciąg, podmuchy zimnego powietrza i wahania temperatur hamują ich wzrost.

Ogórki – podlewanie

Prawidłowe i obfite podlewanie to sekret uprawy tych warzyw, tak w sezonie, jak i poza nim. Przesuszone podłoże to najczęstsza przyczyna braku zawiązywania owoców, a jeśli już się pojawią, ich gorzknienia. Woda, której używamy do podlewania ogórków uprawianych na parapecie, powinna być odstana i ciepła, w temperaturze ok. 22-24 st. C. Rośliny nie tolerują suchego powietrza, dlatego w okresie zimowym należy je codziennie zraszać lub umieścić obok nich naczynie wypełnione wodą, które będzie parować i oddawać wilgoć do otoczenia. 

Ogórki – nawożenie

Kolejnym ważnym punktem na liście wymagań ogórków uprawianych na parapecie jest nawożenie. Pobudzone do wzrostu warzywa szybko zużywają składniki odżywcze zawarte w podłożu. Ich braki należy systematycznie uzupełniać, stosując nawozy naturalne lub biohumus przynajmniej raz na 10 dni.

Ogórki – nasiona

Przed wysiewem nasion ogórków sprawdźmy, czy mają kolorowe otoczki, które oznaczają, że zostały one zabezpieczone przed chorobami grzybiczymi. Jeśli nie, przed siewem należy namaczać je przez 30 minut w roztworze nadmanganianu potasu, który je zdezynfekuje. Aby przyśpieszyć kiełkowanie nasion, poleca się namaczać je przez ok. 24-36 godzin w zwykłej, odstanej wodzie. W tym czasie bardzo ważne jest, by trzymać ogórki w cieple (temperatura 22-24 st. C). 

Ogórki wymagają obfitego podlewania i częstego nawożenia Fot. 123RF/PICSEL

Ogórki – wysiew

Ogórki na parapecie można uprawiać w plastikowych i glinianych donicach lub skrzynkach. Minimalna objętość pojemników to co najmniej 7 l, a optymalnie 10-20 l. Powinny być one wyposażone w otwory na dnie, które odprowadzą nadmiar wody i zapewnią korzeniom roślin dopływ powietrza.

Nasiona wysiewa się wprost do docelowych pojemników (ogórki nie przepadają za przesadzaniem) lub do rozsadników, wielodoniczek lub małych, torfowych pojemniczków, które po wzejściu sadzonek, umieszcza się razem z nimi w podłożu. Wysiane nasiona należy obficie podlewać ciepłą wodą.

Ogórki w doniczce – kiedy zrywać

Wielkość dojrzałych ogórków zależy od uprawianej odmiany. Na ogół przyjmuje się, że jeśli uprawa ogórków na parapecie się uda i pojawia się owoce, najlepiej zrywać je, kiedy osiągną ok. 10-12 cm wielkości, co umożliwi roślinom dalsze plonowanie.

Redakcja Deccoria.pl

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.