Porady ogrodnicze

Jak i kiedy siać groch? Najlepsze towarzystwo i pielęgnacja grochu

Amatorska uprawa grochu siewnego jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Jednakże jego wymagania są ściśle określone i trzeba się ich trzymać, aby plony były zadowalające. Wyjaśniamy najważniejsze zasady dotyczące uprawy grochu siewnego. Dodatkowo przedstawiamy jego najlepsze odmiany.

Jak i kiedy siać groch? Najlepsze towarzystwo i pielęgnacja grochu
Groch siejemy do końca kwietnia. W jakim sąsiedztwie rośnie najlepiej? Fot. Casarsa Guru/CanvaPro

Spis treści:

Groch siewny - najlepsze odmiany

Przed rozpoczęciem uprawy warto dowiedzieć się, jakie są odmiany grochu siewnego. Wiedza ta pozwoli na wybranie rośliny, która będzie najbardziej odpowiadać oczekiwaniom i możliwościom uprawowym. Które odmiany są najlepsze?

 • Groch 'Cud Kelvedonu'

'Cud Kelvedonu' to wczesna odmiana grochu łuskowego. Jej okres wegetacji wynosi od 70 do 80 dni. Osiąga jedynie wysokość od 45 do 65 cm. Jego strąki są lekko wygięte, a w jednym z nich znajduje się od 6 do 8 nasion.

 • Groch 'Telefon'

To późna odmiana grochu łuskowego. Okres wegetacji waha się między 85 a 100 dni. Urasta od 150 do 200 cm wysokości. Jego jeden strąk może zawierać od 6 do 8 nasion.

 • Groch 'Ambrosia'

'Ambrosia' jest odmianą bardzo wczesną grochu cukrowego. Jej okres wegetacji wynosi 65 dni. Rośnie do około 80 cm wysokości. Strąki odmiany zawierają od 3 do 12 nasion o bardzo słodkim smaku.

 • Groch 'Nefryt'

Odmiana grochu łuskowego 'Nefryt' jest średnio wczesna. Okres wegetacji to około 75 dni. Jej sadzonki wyrastają jedynie od 55 do 65 cm wysokości. Jeden strąk odmiany mieści od 7 do 8 nasion.

 • Groch 'Iłówiecki'

Groch cukrowy 'Iłówiecki' jest odmianą średnio wczesną. Jego okres wegetacji wynosi od 75 do 80 dni. Osiąga wysokość do 75 cm. Strąki są drobne, mają do 8 cm długości i mieszczą do 7 nasion. Odmianę tę można jeść bezpośrednio ze strąkiem.

 • Groch 'Walor'

'Walor' jest odmianą grochu łuskowego średnio wczesną, a jej okres wegetacji trwa około 78 dni. Rośnie do około 90 cm wysokości. Jeden strąk może mieć od 6 do 8 nasion.

 • Groch 'Meteor Dziekanowski'

'Meteor dziekanowski' to średnio wczesna odmiana grochu łuskowego, która rośnie do około 60 cm wysokości. Okres wegetacji odmiany trwa od 80 do 85 dni. W jednym strąku znajduje się od 7 do 9 nasion.

Przeczytaj również: Własne nowalijki z gruntu i inspektu. Kiedy je wysiewać i jakie warzywa wybrać?

Uprawa grochu siewnego – wszystko, co musisz wiedzieć

Kluczem do uprawy grochu siewnego jest jego odpowiednia pielęgnacja. Aby uzyskać dorodne plony, należy zapewnić jego sadzonkom odpowiednie stanowisko czy podłoże. Istotne są też terminy siewu, nawożenia oraz zbiorów.

Groch najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, w dobrze przepuszczalnej i wilgotnej glebie.  For. Alexey Arz/CanvaPro

 • Wysiew

Groch siewny należy siać od połowy marca do końca kwietnia. Jego nasiona mogą kiełkować już w temperaturze około 4 st. Celsjusza. Co więcej, jego siewki są odporne na przymrozki. Z tego powodu tak wczesny termin siewu nie będzie zagrażać uprawie. Sieje się go w trzecim roku po oborniku.

 • Stanowisko

Stanowisko dla grochu powinno być słoneczne i ciepłe. Duża ilość światła słonecznego może spowodować przyspieszenie kwitnięcia i dojrzewania nasion. Dlatego tak istotne jest sianie rośliny w okresie, gdy dzień jest krótszy, a rozwój sadzonek nie będzie zbyt szybki. To mogłoby pogorszyć smak plonów.

 • Ziemia

Groch siewny najlepiej rozwija się w glebie dobrze przepuszczalnej i wilgotnej. Jej odczyn powinien być lekko kwaśnym lub obojętnym. Wartość pH musi więc wahać się między 6,5 a 7,2. Ziemia powinna być też próchnicza i bogata w wapń.

 • Podlewanie

Groch siewny podlewamy tak często, aby jego ziemia była stale wilgotna. Dobrym sposobem będzie nawadnianie, gdy zauważymy, że podłoże jest suche. Wówczas zapobiegniemy przelaniu sadzonek, co mogłoby doprowadzić do gnicia korzeni. Większą ilością wody groch możemy podlewać w trakcie jego kiełkowania oraz kwitnienia.

 • Nawożenie

Groch siewny nie potrzebuje intensywnego nawożenia, gdyż nie jest wymagający, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Poza tym roślina wytwarza rozbudowany system korzeniowy, przez co może pobierać większość pokarmu z podłoża.

 • Zbiór grochu siewnego

Termin zbioru grochu siewnego zazwyczaj przypada na okres czerwca i lipca. Termin ten może się jednak różnić w zależności od uprawianej odmiany grochu. Groch łuskowy należy zbierać, gdy strąki wypełnią się nasionami. Groch cukrowy natomiast, gdy strąk będzie wyrośnięty, ale nasiona będą jeszcze dojrzewać.

 • Choroby i szkodniki atakujące groch siewny

Groch siewny często jest atakowany przez choroby grzybowe. Do najczęstszych z nich należy m.in. mączniak prawdziwy. Choroba ta objawia się białym, mączystym nalotem na sadzonkach. Widząc na grochu brązowe plamy z ciemną obwódką, powinniśmy wiedzieć, że roślina została zaatakowana przez chorobę zwaną askochytoza. Ostatnią, najczęściej atakującą groch chorobą jest fuzaryjne więdnięcie. Tak jak nazwa wskazuje, jej objawem jest więdnięciem rośliny oraz jej zaburzonym rozwojem.

Prócz chorób groch siewny jest podatny na ataki szkodników. Najczęściej żeruje na nim mszyca grochowa, która całą kolonią uderza w roślinę. Znajdują się na liściach, pędach, kwiatach oraz strąkach. Objawem ataku jest zahamowany wzrostu i zniekształcenie rośliny.

Drugim, najczęściej występującym szkodnikiem na grochu jest pachówka strąkóweczka. Jej dorosły osobnik składa swoje jaja na roślinie, z których później wylęgają się gąsienice. Te zaczynają nadgryzać strąki, nasiona i kwiaty.

Groch jest często atakowany przez szkodniki, m.in. mszycę grochową. Fot.guter/CanvaPro

Na grochu żerować może również paciornica grochowianka, która składa jaja do pąków kwiatowych. Jej larwy żerują na nich, co skutkuje nieprawidłowym rozwojem strąków. Po wyrośnięciu z uszkodzonych kwiatów są one o wiele mniejsze i poskręcane. Mogą też żerować wewnątrz strąków, zjadając nasiona.

Ostatnim ze szkodników żerujących na grochu jest strąkowiec grochowy. Larwa tego chrząszcza rozwija się w strąkach grochu, tym samym uszkadzając nasiona. Jego atak rozpoznamy przede wszystkim po małych dziurkach występujących w nasionach.

Przeczytaj również: Ratuj sadzonki, nim padną wszystkie rzędy. Jak rozpoznać fuzaryjne więdnięcie pomidorów?

Co sadzić obok grochu?

Obok grochu można sadzić warzywa kapustne. To w ich towarzystwie możemy spodziewać się najlepszego wzrostu sadzonek i największej ilości plonów. Rośliny te wytwarzają substancje, które mogą odstraszać szkodniki. Dzięki temu mogą one bezpiecznie rozwijać się.

Dobrym sąsiedztwem dla grochu będą więc między innymi takie warzywa jak: brukselka, kalafior, buraki, sałaty, rzepa, marchew, szpinak. Przy uprawie można również posadzić krzewinki owocowe takie jak truskawki czy poziomki.

Uprawiając groch, warto obok niego posadzić także zioła. Mają one charakterystyczne aromaty, które z powodzeniem odstraszą szkodniki. Jednocześnie przyciągną owady zapylające, które poprawią plonowanie groszku. Dodatkowo zioła mogą nadać nasionom niepowtarzalny smak. Spośród nich najlepiej sprawdzą się: mięta, rumianek, szałwia, kminek.

Przed atakami szkodników mogą też uchronić posadzone obok grochu nasturcje i nagietki. Wyróżniają się one działaniem odstraszającym żerujące owady. Tym samym ochronią uprawę.

Groch warto posadzić m.in. obok marchewki. Fot. CanvaPro

Czego nie sadzić obok grochu?

Obok grochu nie powinno się sadzić warzyw cebulowych takich jak m.in. czosnek, cebula, szczypiorek, por. Te rośliny wytwarzają substancje, które negatywnie wpływają na rozwój grochu. W efekcie takie sąsiedztwo może zrujnować młode siewki.

Uprawie może zagrozić posadzenie obok grochu warzyw, które atakowane są przez te same choroby. Do takiej grupy należy fasola oraz bób. Uprawy tych roślin absolutnie nie powinno się ze sobą łączyć i należy je trzymać w dużych odległościach od siebie.

Groch źle też zareaguje, jeśli posadzimy go obok kwiatów należących do rodziny jaskrowatych. Wytwarzają one pod ziemią substancje, negatywnie wpływające na rozwój grochu, jego wzrost i zawiązywanie nasion. Zatem unikajmy bliskiej uprawy ostróżki, orlika, sasanki, zawilca.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy najlepiej wysiewać bób? Smaczne odmiany i pielęgnacja bobu

Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową? W takim sąsiedztwie podwoisz zbiory

Siejesz w terminie, dbasz, a nasiona nie wschodzą? Zobacz, co trzeba zrobić

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.