Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te zioła warto uprawiać w ogrodzie. Przydadzą się w kuchni i nie tylko

Uprawa ziół we własnym ogrodzie jest wyjątkowo przyjemnym, ale też wymagającym zajęciem. Jeśli lubisz wyrazisty smak potraw i chcesz mieć go zawsze na wyciągnięcie ręki, poznaj kilka pikantnych ziół, które przydadzą się w kuchni. Pamiętaj, że każda z tych roślin potrzebuje odpowiednich warunków uprawy i właściwie prowadzonej pielęgnacji.

Te zioła warto uprawiać w ogrodzie. Przydadzą się w kuchni i nie tylko
Część ziół w ogrodzie wygląda bardzo dekoracyjnie. Warto je uprawiać nie tylko dla smaku! Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Czy pikantne zioła do ogrodu mają faktycznie ostry smak?

W przypadku ziół określenie „pikantny” oznacza raczej „wyrazisty i mocny w smaku”. Dlatego do tej grupy zalicza się wiele bardzo popularnych roślin zielnych. Warto wiedzieć, że dzięki zawartości składników odpowiadających za charakterystyczny smak i zapach, doskonale sprawdzają się jako odstraszacze lub wabiki owadów – w zależności od konkretnej rośliny. Ponadto interesujące jest, że część z nich to przepiękne gatunki ozdobne, które pomogą ci w zaaranżowaniu estetycznego wyglądu ziołowego ogródka.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na uprawę w pojemnikach, czy też w gruncie, pamiętaj, że im lepsze warunki uprawowe dla konkretnego zioła, tym lepiej. Oferowane przez nie smak i zapach będą intensywniejsze, a zawartość witamin i wartościowych składników – wyższe.

Jakie zioła warto mieć w swoim ogrodzie?

Zacznij od zastanowienia się, jakie warunki uprawowe możesz zapewnić swoim roślinom. W zależności od nich będziesz mógł dobrać takie, które wolą słońce, lub też takie, które wolą półcieniste, przewiewne stanowiska. W większości przypadków staraj się mieć żyzne, przepuszczalne, lekkie podłoże.

  • Tymianek to wieloletnia, niska roślina o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Ma małe, owalne listki i niepozorne, różowe kwiaty. To świetna przyprawa do mięs i sosów. Szczególnie tych pomidorowych. Dobrze znosi suszę, lubi słońce i półcień.
  • Bazylia to popularne, prowansalskie zioło, które nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia w sałatkach, jak i jako dodatek do popularnych sosów pomidorowych. Ma błyszczące, delikatne liście. Kwitnie na różowo, a jej zapach przypomina goździki. Lubi ciepłe, osłonięte stanowiska i stała wilgotność.
  • Kolendra wietnamska to wieloletnia roślina o silnie cytrynowym zapachu i charakterystycznym, balsamicznym smaku. Doskonała do sałatek, dań tajskich i do lemoniady. Ma lancetowate, błyszczące liście. Lubi słońce i stałą wilgotność.
  • Rozmaryn to niezwykle aromatyczne zioło o intensywnym smaku. Ciężko go wyhodować z nasion, dlatego warto zdecydować się na sadzonki. Idealny jako przyprawa do mięs i domowego pieczywa. Uwielbia słońce i regularne podlewanie.
  • Szałwia. Wieloletni półkrzew o specyficznym zapachu i pikantnym, korzennym, lekko gorzkawym smaku. Spisuje się idealnie jako dodatek do mięs i wszelkiego rodzaju makaronów. Jej podłużne, jajowate liście mają charakterystyczną strukturę, a kwiaty intensywny, czerwony kolor. Lubi żyzną glebę i ciepłe, osłonięte stanowiska. Preferuje słońce.
  • Estragon to wieloletnia bylina o słodkim zapachu i intensywnym smaku, który jest wykorzystywany głównie do kiszenia kapusty, czy też do tworzenia smakowych octów. Ponadto od zawsze wykorzystuje się go również przy przyrządzaniu mięs i klasycznych, zawiesistych sosów. Lubi żyzną, zasadową glebę i słońce. Nie lubi być przesuszany.
  • Koper. Powszechnie siane w Polsce, używane do przetworów i ziemniaków zioło o intensywnym smaku i aromacie. Części nadziemne rośliny wyglądają jak zielone chmurki. Możesz go siać w samodzielnych rzędach lub między warzywami, gdzie doskonale sobie poradzi.
  • Oregano to jedna z popularnych roślin, której najczęściej używa się przy przygotowywaniu potraw włoskich. Intensywny aromat i lekko pikantny smak nie mają sobie równych. Doskonale rośnie w ciepłym, osłoniętym miejscu na przepuszczalnym podłożu.
  • Mięta to wieloletnia bylina o orzeźwiającym aromacie i zachwycającym smaku. Doskonała jako dodatek do sałatek owocowych lub do wody. Dobrze jej zwłaszcza w towarzystwie melisy i trawy cytrynowej. Rośnie dobrze na glebach średnich. Preferuje słońce. Lubi być nawożona mieszanką składników mineralnych, których podczas intensywnego wzrostu potrzebuje w wyjątkowo dużych ilościach. Szybko się rozkrzewia, a dobrze przycinana stanowi piękną ozdobę ogrodu lub tarasu.
  • Pietruszka. Dosyć wymagająca, ale zdecydowania warta poświęconej jej uwagi. Lubi ciepłe, osłonięte stanowiska i wilgotną glebę. Doskonała zarówno jako ozdoba dań, dodatek do sałatek, zup i jako główny składnik pasty typu pesto.

Kwitnąca szałwia w ogrodzie Fot. 123RF/PISEL

Do czego jeszcze możesz używać pikantnych ziół?

Oprócz zastosowania typowo przyprawowego, ziół opisanych w artykule możesz użyć do stworzenia saszetek zapachowych, czy też dodatków smakowych do oliwy z oliwek. To doskonały sposób na podkręcenie kuchennych smaków i aromatów.

Woreczki zapachowe

Zbierz ziele wybranej rośliny i wysusz. Jeśli masz suszarkę do ziół i warzyw, rozłóż roślinę na kratkach, włącz urządzenie i co jakiś czas sprawdzaj efekt. Jeśli chcesz wykonać tę czynność w bardziej tradycyjny sposób, ułóż świeże części nadziemne zebranych ziół na kratce lub pergaminie i pozostaw na kilka dni w ciepłym, przewiewnym i koniecznie suchym miejscu. Pamiętaj, że nie możesz stawiać roślin do wysuszenia w słońcu, ponieważ zawarte w nich olejki eteryczne bardzo szybko wyparują. Kiedy otrzymasz suchy surowiec, umieść go porcjami w lnianych woreczkach. Trzymaj się dwóch zasad opisanych poniżej.

  • Jeżeli masz więcej surowca, zamknij go w szczelnym pojemniku, dodając liść laurowy, aby odstraszyć ewentualne szkodniki. W ten sposób zachowasz zapas ziół do późniejszego wypełniania zużytych woreczków.
  • Staraj się nie rozgniatać suchych ziół bardziej niż wymaga tego umieszczenie w woreczkach. W trakcie rozgniatania uwalniają się olejki eteryczne, które są odpowiedzialne za zapach. Rób to delikatnie i raz na jakiś czas, aby twój woreczek pachniał znacznie dłużej.

Aromatyczna oliwa z pikantnych ziół

Jeśli któreś z uprawianych ziół szczególnie odpowiada ci pod względem smaku i zapachu, użyj go do stworzenia wartościowego maceratu. W tym celu umyj i zdezynfekuj butelkę o wybranej przez ciebie pojemności, wypełnij ją do 1/3 wysokości świeżym zielem i zalej całość oliwą z oliwek. Im więcej gałązek i liści wrzucisz, tym smak będzie intensywniejszy, jednak pamiętaj, że nie warto z tym przesadzać. Tak przygotowaną mieszankę szczelnie zamknij i odstaw na około 3 tygodnie w ciemne miejsce. Pamiętaj, aby wstrząsać butelką co 2-3 dni.

Jak widzisz, ziołowy ogródek to doskonały pomysł, szczególnie jeśli lubisz gotować i przy okazji mieć pod ręką całą gamę wyrazistych smaków. Zioła uprawiane w doniczkach doskonale będą się czuły zarówno w tradycyjnym ogródku przydomowym, jak i w kilku innych miejscach. Dobre są dla nich podniesione zagony, czy też duże, wysokie skrzynki. Możesz się również pokusić o stworzenie ogrodu wertykalnego, który nie tylko jest bardzo praktyczny, ale również niezwykle atrakcyjny z wyglądu. W tym przypadku pamiętaj jednak, że najistotniejsza będzie wystawa na południe lub zachód, konkretna osłona od wiatru i bardzo regularne podlewanie.

Wszystkie zioła, które wyhodujesz samodzielnie, bez względu na to, czy z nasion, czy też z sadzonek, sprawią ci swoją obecnością ogromną satysfakcję. Przekonaj się o tym!

Przeczytaj: 

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.