Porady ogrodnicze

Prace ogrodnicze w sierpniu. Wysiewanie poplonów i pielęgnacja róż

Dla ogrodników sierpień to nie tylko czas wypoczynku na łonie natury czy zbioru plonów, ale również okres wytężonych prac. Jakie zabiegi warto wykonać w ogrodzie w nadchodzących dniach? 

Prace ogrodnicze w sierpniu. Wysiewanie poplonów i pielęgnacja róż
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Rozpoczynamy od hortensji, które o tej porze cudownie kwitną. Z tej grupy roślin mamy wiele gatunków i odmian, które możemy uprawiać w ogrodach. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest 'Annabell' o olbrzymich białych kwiatostanach. Łacińska nazwa hortensji to Hydrangea, nawiązująca do wody, bo są to rośliny wrażliwe na jej niedobory. W czasie niedostatecznych opadów pamiętajmy zatem o ich podlewaniu.

W przypadku innych roślin kwitnących na rabatach pamiętajmy o ogławianiu, czyli usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów. Dotyczy to zarówno krzewów, bylin, jak i roślin jednorocznych. Rezygnujemy z tego zabiegu jedynie wtedy, gdy chcemy pozyskać nasiona. Dzięki ogławianiu rośliny inicjują zazwyczaj ponowne kwitnienie, które tak jak np. w przypadku róż, będziemy mogli podziwiać jeszcze w tym sezonie.

src: Sierpień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 09.08 - 15.08. Prace ogrodnicze w sierpniu, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień  

Jeżeli chcemy mieć piękne i zdrowe róże, należy ich systematycznie doglądać. Wiosną często atakowane są przez mszyce, latem natomiast przez choroby grzybowe. Może to być np. czarna plamistość objawiająca się czarnymi, okrągłymi plamami na wierzchniej stronie liści. Może to być także mączniak prawdziwy, którego poznamy po białym nalocie na liściach i pąkach. Jeżeli zauważymy niepokojące plamy na naszych okazach, możemy wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym. Pamiętajmy, aby podczas oprysku zawsze stosować się do instrukcji podanej na ulotce do preparatu lub na opakowaniu.

Zobacz więcej zdjęć

Choroby grzybowe mogą pojawiać się latem również na trawniku. Jedną z nich jest czerwona nitkowatość połączona często z różową plamistością. Możemy je poznać po czerwonawej lub biało różowej grzybni. Żeby im zapobiegać, należy dbać o podstawowe zabiegi pielęgnacyjne na trawniku. Regularnym koszeniu, optymalnym podlewaniu i odpowiednim nawożeniu. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja też deszczowa pogoda, a w wielu regionach naszego kraju lipiec był bardzo deszczowy.

W warzywnikach rozpoczynamy wysiewy poplonów — warzyw jesiennych. Często zwalnia się już miejsce na grządkach po letnich zbiorach, szkoda więc, aby tego miejsca nie zagospodarować. A w sierpniu możemy wysiewać m.in. takie rośliny użytkowe jak szpinak, sałata, roszponka, rokietta siewna, rzodkiewki, kapusta pekińska czy koper. Jeżeli wcześniej przygotowaliśmy rozsadę, to możemy posadzić też kalarepę lub jarmuż, który można potem zbierać niekiedy przez całą zimę.

Zobacz więcej zdjęć

Sierpień to czas rozmnażania niektórych roślin iglastych przez sadzonki, m.in. żywotników, w tym popularnych tui. W tym celu należy oderwać kilka pędów bocznych z tzw. piętką. Jeżeli to konieczne skraca się za długi pasek kory, po czym umieszcza te fragmenty roślin w doniczkach wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Następnie dbamy o stałą wilgotność tego podłoża. Po niedługim czasie powinna się ona ukorzenić.

„Na Wniebowzięcie słota, w jesieni dużo błota” 15 sierpnia przypada świąteczna niedziela. Połowa drugiego wakacyjnego miesiąca za nami. Cały czas przypominamy, żeby znaleźć również chwile na relaks i lenistwo w ogrodzie.
I tym leniwym akcentem kończymy ten odcinek.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Prace ogrodnicze w sierpniu. Wysiewanie poplonów i pielęgnacja róż"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.