Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Teraz żeruje na krzakach inaczej niż do tej pory. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje rośliny w polskich ogrodach. Jest wyjątkowo żarłoczny i potrafi doszczętnie zniszczyć bukszpany. Ciężko z nim wygrać – tym bardziej że prawdopodobnie dostosował się do istniejących warunków i jeszcze lepiej się ukrywa. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami? Podpowiadamy, kiedy szukać na krzewach oznak jej żerowania i jak z nią walczyć.

Teraz żeruje na krzakach inaczej niż do tej pory. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?
Ćma bukszpanowa zaczęła żerować na krzewach w zupełnie inny sposób niż do tej pory. For.123RF

Spis treści:

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa?

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych, który pochodzi z Azji, a w Europie pojawił się już w drugiej połowie XX wieku. Od pewnego czasu zaobserwowano jednak znaczny wzrost liczebności ćmy bukszpanowej, która zaczęła dziesiątkować bukszpany. Dorosłe osobniki tego gatunku mają jasnobrązowe skrzydła z dużą, białą plamą pośrodku, choć spotykana jest również forma całkiem brązowa z fioletowym połyskiem. Z kolei jaja ćmy bukszpanowej są okrągłe, jasnożółte z czarnym punktem. Można je znaleźć na spodniej stronie liści. Larwy ćmy bukszpanowej osiągają z kolei długość do 44 mm, są owłosione i początkowo zielone – po pewnym czasie zaś brązowieją.

Ćma bukszpanowa żeruje od kwietnia do października, przy czym zwłaszcza druga połowa sierpnia to czas jej wzmożonego ataku i wylęgu larw żerujących na młodych przyrostach bukszpanu. Dorosłe larwy są w stanie zniszczyć cały krzew, więc warto zwracać baczną uwagę na oznaki ich pojawienia się na roślinie.

Przeczytaj również: Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu

Ewolucja ćmy bukszpanowej – jak teraz żeruje?

Ćma bukszpanowa atakuje przede wszystkim bukszpany, ale może też przenieść się na laurowiśnie, trzmieliny i ostrokrzewy. Warto wiedzieć, że szkodniki najprawdopodobniej przeszły ewolucję, by dostosować się do zastanych warunków. Zapewne doprowadziło do tego stosowanie silnych oprysków i ścinanie zaatakowanych przez ćmę bukszpanową krzewów.

Jak możemy przeczytać na stronie ogrodmaryli.blog, bieżące obserwacje ogrodniczki sugerują, że szkodnik atakuje roślinę punktowo, a nie w całości, jak dawniej: „Na zewnątrz bukszpan wygląda pięknie – nie widać żadnych oznak żerowania – ale gdy przejrzymy dokładniej swoje okazy, zauważymy, że pod osłoną przyrostów głębsze partie są zjedzone. Są to mniej więcej skupiska o średnicy 10 cm, w których rozwija się tylko jedna lub dwie larwy”.

Czytaj również: Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej? Najskuteczniejsze sposoby walki z ćmą bukszpanową

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej – naturalne metody

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Możemy to zrobić na przykład w sposób mechaniczny – choćby ręcznie ściągając z krzewu larwy tego szkodnika lub wycinając i paląc zaatakowane przez nie pędy. Ćmę bukszpanową można też usunąć z roślin przy pomocy wody – wystarczy skierować jej mocny strumień na gałęzie.

Warto też zastosować naturalne opryski, przygotowując je na bazie popularnych produktów. Oto kilka propozycji:

  • Ocet – ocet należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10, a następnie opryskać roztworem krzew.

  • Szare mydło – by przygotować oprysk, należy zetrzeć 100 g szarego mydła i rozpuścić je w 5 litrach ciepłej wody.

  • Tytoń – 0,5 kg rośliny tytoniu parzymy w 5 litrach wody i odstawiamy na dobę. Następnie wywar przecedzamy przez gazę i rozcieńczamy z wodą. Każde 0,5 litra wywaru rozcieńczamy z 1 litrem wody. Gotowym roztworem możemy spryskać roślinę. Oprysk można też powtórzyć po 2-3 tygodniach.

  • Płyn do mycia naczyń – kilka kropli płynu do mycia naczyń rozcieńczamy z wodą, a następnie przelewamy roztwór do butelki ze spryskiwaczem i wykonujemy oprysk.

Ćma bukszpanowa to przysmak dziko żyjących ptaków, jak wróble, sikorki czy zięby. Warto więc zadbać o ich obecność w swoim ogrodzie, na przykład wieszając w nim dla nich domki. Ćmę bukszpanową zjada też ptactwo domowe, a konkretnie kury.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby bukszpan odrodził się po ataku ćmy bukszpanowej? Jak zadbać o krzew w nowym sezonie?

Łatwy i pachnący sposób na mszyce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.