Porady ogrodnicze

Rośliny, które można wysiewać w sierpniu

Sierpień bardziej niż z porą siewu kojarzy się z czasem zbiorów oraz pełnym rozkwitem letnich kwiatów. Dlatego pewnie zastanawiacie się, co można jeszcze wysiać lub wsadzić w sierpniu? Spokojna głowa! Do jesieni zostało jeszcze trochę czasu, a przed jej zapadnięciem zdążycie posadzić kilka roślin i zebrać z nich plony. Poniżej podpowiadamy, jakie warzywa i kwiaty wysiewamy w sierpniu.

Fot. 123RF/PICSELL
REKLAMA

Warzywa

Cykoria

Stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników, nadal jednak nie jest bardzo popularnym warzywem. Szkoda, ponieważ jest całkiem smaczna, a przede wszystkim zdrowa. Zawiera wiele makro i mikroskładników (sód, potas, magnez, mangan, karoten, witaminy B1 i B2 i na tym lista się nie kończy) nie jest kaloryczna i dobrze wpływa na pracę nerek. Również jej uprawa nie jest skomplikowana. Wysiewać ją można od lutego do września, a zbiory zaczynają się na przełomie października i listopada, kiedy liście rośliny ulegną przebarwieniu. Warzywo należy jeszcze dodatkowo pędzić — przez 2-3 tygodnie powinno być okryte surowcem, zapewniającym nieprzenikanie światła. W tym czasie należy ją przechowywać w chłodnym miejscu o bardzo wysokiej wilgotności.

Kalarepa

Bez obaw można wysiewać ją do jesieni, czyli w praktyce do 6-7 tygodni przed wystąpieniem pierwszych mrozów – i to z korzyścią dla naszych kubków smakowych. Warzywo wystawione na działanie niższych temperatur staje się słodsze.

Kapusta

Kapusta niegdyś stanowiła bardzo ważną część diety ludzi, szczególnie w okresie zimowym. Jedną z jej zalet jest możliwość późnego wysiewania. W sierpniu sadzić można kapustę włoską i pekińską. Obie odmiany od stanowiska wymagają dużego nasłonecznienia oraz gleby o odczynie obojętnym, najlepiej uprzednio zasiloną obornikiem. Dobrze, by w miejscu tym wcześniej przez kilka lat nie rosły inne kapustowate. Po zasadzeniu, kapusty intensywnie podlewamy, a kiedy zawiążą się główki, dokarmiamy je nawozem azotowym.

Fot. 123RF/PICSELL

Botwina, buraki liściowe

Wysiewać ją można jeszcze do połowy sierpnia, wprost do gruntu. Należy pamiętać o skrupulatnym usuwaniu chwastów porastających grządki z burakiem liściowym oraz o intensywnym podlewaniu.

Cebula szczypiorowa, zimowe odmiany cebuli

Sierpień to czas siewu zimowych odmian cebul, które do zbioru nadawać się będą dopiero w czerwcu przyszłego roku. W razie niesprzyjających warunków — silnego mrozu, czy braku pokrywy śnieżnej zapewniającej odrobinę ciepła, uprawy zabezpieczamy agrowłókniną. Cebulę szczypiorową wysiewamy do gruntu. Zdolność plonowania utrzymuje się do czterech lat. Pozyskiwać z niej można charakterystyczny szczypior, o wyrazistym smaku i zapachu.

Rzodkiewka

Bywa uznawana za nowalijkę, tymczasem uprawiać ją można także późnym latem. Powinna trafić do wilgotnej ziemi, w której wcześniej nie wzrastała. Regularnie nawadniamy jej stanowisko, pilnując jednak, by nie „przesadzić” z ilością dostarczanej wody. Ważnym zabiegiem w uprawie rzodkiewek jest spulchnianie ziemi między grządkami.

Zobacz więcej zdjęć

Rośliny ozdobne

W sierpniu sadzimy głównie rozsady roślin dwuletnich, np. bratki, niezapominajki, stokrotki, dzwonki. Pod koniec miesiąca do gleby wysiewamy także cebule narcyzów, zimowitów, krokusów jesiennych, pustynników, szachownic.

Zobacz więcej zdjęć

Druga część wakacji to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach, takich jak różaneczniki, cyprysiki i jałowce. Zwróćmy jednak uwagę, by dzień przesadzania był raczej bezchmurny i wilgotny. Najlepiej robić to rano lub późnym popołudniem. Nie zapomnijmy o obfitym podlewaniu ziemi.

Jak widzicie jest wiele warzyw i kwiatów, które możecie z powodzeniem siać i sadzić w sierpniu bez obach, że nasza praca zakończy się niepowodzeniem. Ogród w sierpniu ma nam wiele do zaoferowania!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny, które można wysiewać w sierpniu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.