Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dawna metoda nawożenia pomidorów. Malinówki są słodziutkie jak cukierki

W lipcu i sierpniu potrzeby pokarmowe pomidorów są zdecydowanie największe. To właśnie w tym okresie musimy systematycznie dostarczać im zrównoważone dawki fosforu, potasu i mikroelementów, aby obficie owocowały. Choć na rynku dostępnych jest wiele nawozów mineralnych, doskonale sprawdzają się naturalne odżywki. Jedna z nich uznawana jest za najlepszą do zasilania tych żarłocznych roślin. Sprawdź, jak nawozić pomidory obornikiem końskim.

Dawna metoda nawożenia pomidorów. Malinówki są słodziutkie jak cukierki
Do nawożenia pomidorów możemy wykorzystać granulowany obornik koński, który kupimy w sklepie ogrodniczym. Fot. Alexander Nesterov/123RF.com

Spis treści:

Nawożenie pomidorów w lipcu i sierpniu

Uprawa pomidorów w ogrodzie może się udać każdemu, kto przestrzega kilku podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest odpowiedni sposób nawożenia. Rośliny te charakteryzują się bardzo wysokimi potrzebami pokarmowymi i szybko zużywają składniki odżywcze, które znajdują się w podłożu. Ich wymagania są duże, ale równocześnie musimy pamiętać, że przenawożenie i zasolenie gleby im szkodzi. Jak nawozić pomidory w lipcu i sierpniu, gdy potrzebują najwięcej dodatkowych składników odżywczych w całym sezonie wegetacyjnym?

Nawożenie pomidorów latem musi uwzględniać takie składniki jak fosfor i potas. Pierwiastki te są niezbędne do kwitnienia, zawiązywania owoców oraz równomiernego dojrzewania plonów. Na tym etapie wzrostu potrzebują już znacznie mniej azotu niż w pierwszych tygodniach wzrostu. W lipcu i sierpniu pomidory wymagają szeregu mikroelementów. Należą do nich bor, cynk, żelazo, magnez czy wapń, który zapobiega wystąpieniu częstej choroby fizjologicznej – suchej zgnilizny wierzchołkowej.

Nawożenie pomidorów w lipcu i sierpniu jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nawożenie pomidorów w lipcu i sierpniu jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot. lusya/123RF.com

Przeczytaj również: Naturalny nawóz do pomidorów na dorodne i ładnie wybarwione owoce. Ogromna dawka potasu

Nawożenie pomidorów obornikiem końskim

Do nawożenia pomidorów w lipcu i sierpniu możemy wykorzystać nawozy jednoskładnikowe, takie jak saletra potasowa, jednak stwarza ona ryzyko, że nie zaspokoimy ich zapotrzebowania na wszystkie najważniejsze pierwiastki. Dużo lepiej sprawdzają się wieloskładnikowe nawozy mineralne dedykowane pomidorom, zawierające kompleks niezbędnych składników. Wielu ogrodników woli jednak zrezygnować ze sztucznych nawozów, chcąc uzyskać zdrowe owoce całkowicie bez chemii.

Istnieje wiele naturalnych sposobów nawożenia pomidorów. Niektórzy wybierają gnojówki roślinne, inni podsypują krzaczki kompostem, część sięga zaś po biohumus. Mamy jeszcze jedną, bardzo ciekawą możliwość, która daje szczególnie dobre rezultaty w przypadku odmian wielkoowocowych – mających największe potrzeby pokarmowe spośród wszystkich pomidorów. Mowa o oborniku końskim, stosowanym przez nasze babcie, całkowicie naturalnym produkcie ubocznym hodowli zwierząt.

Do nawożenia pomidorów w sezonie wegetacyjnym wykorzystujemy granulowany obornik koński. Zawiera on niewielką ilość azotu, dużo fosforu i potasu, a także magnez, cynk i szereg innych mikroelementów. Choć ma bardzo bogaty skład, stosowany zgodnie z zaleceniami nie pali korzeni. Efektem podsypywania pomidorów granulowanym obornikiem końskim jest zdrowy wzrost, obfite owocowanie oraz uzyskiwanie równomiernie wybarwionych, pachnących i słodkich owoców.

Jak wykorzystać granulowany obornik koński do nawożenia pomidorów w lipcu i sierpniu? Co 10-14 dni krzaczki rosnące w gruncie lub donicy podsypujemy garścią takiego produktu i podlewamy. Jeśli chcemy, granulki możemy dosypywać również do kompostu i w takiej postaci rozkładać na podłożu wokół pomidorów. Obornik koński uznawany jest za jeden z najlepszych naturalnych nawozów do warzyw o wysokich potrzebach pokarmowych, więc warto zastosować go w swoim ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepsze przepisy na dania i przetwory z pomidorów

Ścinanie naci marchwi - gwarancja lepszego plonu. Jak dobrze to zrobić?

Odkażanie gleby po ogórkach. Czy trzeba to robić, gdy ogórki chorowały?

Pielęgnacja porów latem. Podlewanie, cięcie, nawożenie i podsypywanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.