Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego migdałek nie kwitnie? Jak pobudzić migdałowca trójklapowego do kwitnienia

Kiedy ogród wiosną budzi się do życia, migdałowiec trójklapowy potrafi oczarować i stać się prawdziwą ozdobą przydomowej działki. Potrafi, a mimo to nie zawsze tak się dzieje. Wielu bardziej oraz mniej doświadczonych ogrodników zastanawia się, co poszło nie tak. Tym bardziej że nie mówimy przecież o roślinie przesadnie kapryśnej. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, by kwitł jak na zdjęciu w branżowym magazynie?

Dlaczego migdałek nie kwitnie? Jak pobudzić migdałowca trójklapowego do kwitnienia
Midałowiec trójklapowy to efektownie kwitnący krzew, który ma niewielkie wymagania uprawowe. Fot. Yulia Malinovskaya/CanvaPro

Spis treści: 

Migdałowiec trójklapowy – krzew pięknie kwitnący

Migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) jest pochodzącym z Chin krzewem, który wyjątkowo szybko zyskał popularność w ogrodach Europy. Nie bez powodu. Jego wielkie atuty to obfite kwitnienie, ale też stosunkowo niewielkie wymagania pielęgnacyjne oraz wysoka odporność na niskie temperatury i mrozy. Zalet z uprawy migdałowca jest zresztą o wiele więcej niż tylko walory dekoracyjne: roślina ta skutecznie przyciąga owady zapylające, co wspiera bioróżnorodność.

Migdałowiec trójklapowy kwitnienie zaczyna bardzo wcześnie – zazwyczaj jeszcze przed pojawieniem się liści. Już wczesną wiosną jego gałęzie mogą pokrywać się setkami drobnych kwiatów, przypominających niewielkich rozmiarów róże. Kwiaty utrzymują się zwykle do końca maja. To właśnie ten efekt sprawia, iż migdałowiec trójklapowy bywa wybierany do najbardziej reprezentacyjnych części ogrodów. Mimo wszystko zdarza się, że migdałowiec nie kwitnie, choć wydawałoby się, że ma ku temu zapewnione idealne warunki. Warto wówczas zadać sobie pytanie: co poszło nie tak? Powodów może być kilka.

Dlaczego migdałek nie kwitnie?

Jednym z głównych powodu braku kwiatów u migdałka trójklapowego jest nieprawidłowe cięcie. Nieprawidłowe, czyli po prostu zbyt późne, na przykład latem lub jesienią. Innym powodem może być zbyt zacienione stanowisko. Bo mimo że migdałowiec raczej poradzi sobie w lekkim półcieniu, najpiękniej kwitnie w pełnym słońcu. Brak odpowiedniego nasłonecznienia prowadzi więc do ubogiego kwitnienia lub wręcz jego braku.

Zdarza się, że problem tkwi w glebie. Jeśli jest ona zbyt wilgotna, ciężka bądź nieprzepuszczalna, nie sprzyja procesowi efektownego kwitnienia. Cały krzew wówczas słabnie i brakuje mu energii do wypuszczenia kwiatów. Nie bez znaczenia są też choroby i szkodniki. Otóż migdałowiec jest podatny zwłaszcza na brunatną zgniliznę drzew pestkowych oraz mszyce. Te ostatnie potrafią dosłownie „wyssać” z niego całe życie. Efekt? Zaatakowana roślina zamiast kwitnąć, skupia się na przetrwaniu.

Migdałek kwitnie zwykle do końca maja. Potem należy go odpowiednio przyciąć. Fot. Bob Yue/CanvaPro

Jak pobudzić migdałowca do kwitnienia?

Aby migdałowiec trójklapowy kwitł jak z obrazka, przede wszystkim należy zapewnić mu odpowiednie warunki. W praktyce oznacza to dobrze nasłonecznione i przewiewne stanowisko. Warto ponadto zapewnić mu lekką, przepuszczalną glebę, bogatą w składniki odżywcze. Dobrym pomysłem jest też regularne dokarmianie rośliny – nawozy bogate w fosfor i potas wspomagają kwitnienie.

Niezwykle ważne pozostaje cięcie. Migdałowiec powinien być przycinany zaraz po przekwitnięciu, gdyż właśnie wtedy zaczyna tworzyć pąki na kolejny rok. Późne cięcie powoduje ich niszczenie – brak kwiatów jest wówczas po prostu nieunikniony. Gdy natomiast migdałowiec nie kwitnie od kilku sezonów, warto rozważyć jego odmłodzenie: starsze pędy należy wyciąć u podstawy, co pobudzi krzew do wypuszczania nowych i silniejszych gałęzi.

Przeczytaj również: Zjawiskowy krzew, który kwitnie na wiosnę. Gdzie sadzić i jak pielęgnować migdałka?

W ferworze uprawy i wysokich oczekiwań nie zapominajmy, że rośliny to żywe organizmy, które potrzebują czasu, by wrócić do formy. Pamiętajmy zatem o cierpliwości, ponieważ jeśli się w nią uzbroimy – migdałek odwdzięczy się tym, co w nim najpiękniejsze. Czyli imponującym kwitnieniem.

Choć brak kwitnienia może być rozczarowujący, lepiej potraktować to jako znak, że migdałowiec czegoś potrzebuje. Tym bardziej że nie zawsze chodzi o błędy, popełniane przy jego uprawie. Czasem to kwestia warunków pogodowych, a na nie już nie mamy wpływu. Ale właśnie w tym w dużej mierze tkwi urok ogrodnictwa. Na obserwacji, reagowaniu na otrzymywane od rośliny sygnały, działaniu i... radości z efektów. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jego złociste kwiaty wyglądają jak małe różyczki. Pełnik europejski – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

Naturalne nawozy na kwitnienie piwonii. Dlaczego piwonie nie chcą kwitnąć?

Sadzenie lawendy do gruntu. Zastosuj naturalny nawóz, będzie kwitła jak nigdy wcześniej

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.