Spis treści:
- Pełnik europejski (Trollius europaeus) – wiosenna bylina
- Jak uprawiać pełnika europejskiego?
- Pełnik europejski – zastosowania w ogrodzie
Pełnik europejski (Trollius europaeus) – wiosenna bylina
Pełnik europejski (Trollius europaeus) to bylina z rodziny jaskrowatych, która w naszym kraju jest za gatunkiem rodzimym. Łatwo możemy ją spotkać w Kotlinie Kłodzkiej podczas spacerów po lasach czy podmokłych łąkach górskich, co sprawiło, że stała się symbolem tego regionu. Z tego względu pełnika europejskiego często nazywa się również różą kłodzką, górską lub po prostu żółtą, co z kolei nawiązuje do koloru jego kwiatów.
Występujący na naturalnych siedliskach pełnik europejski jest objęty ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, że nie wolno go niszczyć, zrywać ani wykopywać. Na szczęście nikt nie musi łamać przepisów, aby uprawiać tę piękną bylinę w ogrodzie. Sadzonki pełnika europejskiego w wielu atrakcyjnych odmianach są dostępne w szkółkach i centrach ogrodniczych.
Pełnika europejskiego wystarczy posadzić w ogrodzie raz, by co roku zachwycał kulistymi, intensywnie żółtymi kwiatami, które wyglądają niczym niewielkie róże. Pierwsze kwitnienie tej rośliny trwa od maja do czerwca i jest bardzo obfite. Drugiego możemy się spodziewać jesienią po uprzednim przycięciu pełnika europejskiego. Miseczkowate, złociste kwiaty mają delikatny zapach. Zamykają się w deszczowe dni.
Kępy pełnika europejskiego zdobią pierzaste, głęboko powcinane liście, które ułożone są naprzemianlegle na gładkich, sztywnych pędach. Ogrodowe mieszańce tej rośliny są większe i bardziej rozłożyste niż dziko rosnące egzemplarze. W zależności od odmiany i warunków osiągają wysokość od 50 do 80 cm. Warto pamiętać, że pełnik europejski jest rośliną lekko trującą.
Pełnik europejski kwitnie bardzo obficie. Fot. petirina/123RF.com
Przeczytaj również: Wiosenne sadzenie dalii do gruntu. Co zrobić, żeby długo i obficie kwitły?
Jak uprawiać pełnika europejskiego?
Pełnik europejski rośnie w Polsce od setek lat i jest doskonale przystosowany do naszego klimatu. Dzięki temu nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczenia przed zimą oraz jest mało podatny na ataki szkodników czy chorobotwórczych patogenów. Pełnik europejski nie sprawia w zasadzie żadnych problemów, chociaż warunkiem jego zdrowego wzrostu jest stale wilgotna gleba. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy, jak uprawiać pełnika europejskiego.
- Ziemia – pełniki europejskie w naturze rosną blisko potoków i strumieni. Z tego względu preferują wilgotną glebę i nie przeszkadzają im zastoje wody. Warto wybrać dla nich podłoże zasobne w składniki odżywcze oraz bogate w próchnicę. Może być zwięzłe, gliniaste.
- Stanowisko – bylinę tę warto uprawiać w przewiewnych miejscach, najlepiej w pełnym słońcu. Można ją sadzić również na częściowo zacienionych stanowiskach, ale tam będzie kwitła mniej obficie. Najlepsza lokalizacja dla pełnika europejskiego to otoczenie oczka wodnego.
- Sadzenie – rośliny te warto sadzić w grupach z zachowaniem 30-centymetrowych odstępów (8 sadzonek na metr kwadratowy). Podłoże najlepiej wzbogacić wcześniej kompostem.
- Podlewanie – pełnik europejski nie toleruje suszy. Musimy go obficie podlewać przez kilka dni bezpośrednio po posadzeniu, a także później, gdy nie występują opady deszczu. Pilnujmy, aby ziemia w miejscu uprawy była cały czas wilgotna.
Pełnik europejski nie ma wygórowanych wymagań, ale potrzebuje wilgotnej gleby. Fot. ivanoel28/CanvaPro
- Nawożenie – bylina ta nie wymaga intensywnego nawożenia. Wczesną wiosną warto jednak podsypać ją kompostem, aby zdrowo rosła i intensywnie kwitła.
- Ściółkowanie – pełnik europejski lubi ściółkowanie, które chroni go przed utratą wody. Jako ściółkę możemy wykorzystać np. przekompostowaną korę sosnową.
- Przycinanie – po zakończeniu wiosennego kwitnienia nadziemną część rośliny warto ściąć. Ten prosty zabieg sprawi, że pełnik europejski jesienią zakwitnie jeszcze raz.
- Zimowanie – pełnik europejski jest rośliną mrozoodporną, której nie trzeba okrywać przed nadejściem mrozów. Na czas zimy jego pędy i liście zanikają, by ponownie wyrosnąć z podziemnych kłączy wiosną.
- Rozmnażanie – tę długowieczną bylinę można łatwo rozmnożyć wiosną, wykopując jej kępę, dzieląc szpadlem na mniejsze fragmenty i sadząc na nowych stanowiskach. Po podziale młode rośliny obficie podlewamy.
- Choroby i szkodniki – roślina ta nie jest na nie podatna. Niezwykle rzadko zdarza się, że zostaje porażona mączniakiem prawdziwym albo szarą pleśnią.
Pełnik europejski – zastosowania w ogrodzie
Pełnik europejski sprawdzi się w każdym ogrodzie, jednak najlepiej będzie się czuł w tych, gdzie znajduje się oczko wodne. Może rosnąć na jego obrzeżach, a także stać się elementem rabat, gdzie uprawiane są inne rośliny preferujące wilgotną glebę. Dobrymi partnerami dla pełnika europejskiego są zawilce gajowe, niezapominajki, kosaćce syberyjskie, rdest wężownik, kaczeńce oraz wielosił błękitny. Możemy uprawiać go również w pojemnikach, pamiętając o częstym podlewaniu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sadzenie lawendy do gruntu. Dobre podłoże i nawóz gwarantują bujne kwitnienie
Z jakimi kwiatami sadzić pelargonie? W takim towarzystwie będą obficiej kwitły
W ogrodzie tworzy niskie, gęste, barwne dywany. Lippia repens zamiast trawnika