Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie lawendy do gruntu. Dobre podłoże i nawóz gwarantują bujne kwitnienie

Lawenda przyciąga spojrzenie swoimi ozdobnymi kwiatami, które roztaczają wokół siebie przyjemny, relaksujący zapach. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu klimat prowansalskich pól, warto wiedzieć, kiedy i jak ją sadzić. Podstawą udanej uprawy lawendy jest wybór właściwego podłoża. Możemy również wspomóc jej wzrost, stosując odpowiednie nawozy. Przestrzegaj poniższych wskazówek, a twoja lawenda będzie kwitła zachwycająco.

Sadzenie lawendy do gruntu. Dobre podłoże i nawóz gwarantują bujne kwitnienie
Wybór podłoża jest kluczowy dla zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia lawendy. Fot.havanaman/123RF.com

Spis treści:

Sadzenie lawendy do gruntu – ważne jest podłoże

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z kwietnymi polami francuskiej Prowansji, ale z powodzeniem może rosnąć także w naszym klimacie. Zachwyca swoimi pięknymi kwiatostanami, które pojawiają się na szczycie bezlistnych łodyg i roztaczają wokół siebie niezwykły aromat. Zapach ten działa uspokajająco i relaksująco, pomaga zwalczać stres, poprawia nastrój, a dodatkowo odstrasza niektóre szkodniki. Lawendę zaleca się sadzić w dwóch terminach: wiosną (od początku kwietnia) lub jesienią (we wrześniu lub na początku października). Dzięki temu mamy największą gwarancję na to, że roślina dobrze się przyjmie i będzie zdrowo rosła.  

Kluczem do sukcesu w uprawie lawendy jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Roślina ta wymaga żyznej, przepuszczalnej i dobrze zdrenowanej gleby, najlepiej o dużej zawartości wapnia (jej odczyn pH powinien być obojętny lub lekko zasadowy). W przypadku, gdy mamy do czynienia z ziemią zbyt kwaśną, należy dodać do niej kredę lub dolomit, co pomoże stworzyć idealne warunki do wzrostu lawendy. Zbyt ciężkie podłoże możemy rozluźnić piaskiem. Jednocześnie należy unikać sadzenia rośliny na terenach podmokłych, gdyż nie toleruje nadmiaru wody.

Pod uprawę lawendy należy przeznaczyć stanowisko słoneczne. Przed posadzeniem wykopujemy dołek o głębokości około 50 cm i szerokości około 30 cm. Na dno wsypujemy warstwę drenażu z keramzytu, grubego żwiru lub kawałków potłuczonej doniczki – jest to kluczowe dla prawidłowego wzrostu lawendy. Następnie usypujemy ziemię, układamy na niej roślinę i zasypujemy bryłę korzeniową pozostałym podłożem (delikatnie dociskając). Po posadzeniu lawendę podlewamy.    

naturalne nawozy do lawendy Lawenda nie potrzebuje dużo składników odżywczych, ale warto wspomóc jej wzrost nawozami naturalnymi. Fot.wjarek/123RF.com

Naturalne nawozy do lawendy

Aby lawenda zdrowo rosła i obficie kwitła, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz regularnego podlewania i systematycznego przycinania należy również zadbać o nawożenie. Choć nie potrzebuje ona częstego dokarmiania, warto zapewnić jej dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepszym wyborem będą nawozy naturalne, dzięki którym lawenda będzie miała zapewniony odpowiedni poziom substancji pokarmowych, co przełoży się na jej zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Jakie odżywki sprawdzą się najlepiej?

  • Mączka kostna – jest to naturalny nawóz organiczny bogaty w fosfor i wapń. W przeciwieństwie do fusów z kawy czy wiórów rogowych zawiera mniej azotu. Wystarczy rozsypać mączkę kostną wokół roślin i lekko przemieszać z górną warstwą ziemi.

  • Skórki od bananów – są one bogate w potas, fosfor, wapń, kwas krzemowy oraz siarkę, co sprawia, że wzmacniają system korzeniowy i wspomagają kwitnienie. Można pokroić je na kawałki i zakopać w glebie wokół lawendy. Alternatywnie można przygotować płynny nawóz. Pokrojone skórki zalewamy wodą i odstawiamy na dobę lub dwie. Powstały płyn rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:5 i podlewamy nim lawendę.

  • Popiół drzewny – zawiera on potas, wapń oraz mikroelementy, które wzmacniają lawendę i sprzyjają jej kwitnieniu. Wystarczy rozsypać niewielką ilość popiołu wokół rośliny i delikatnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki temu lawenda będzie kwitła przez całe lato.   

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Sadzenie dalii do gruntu. Co zrobić, żeby długo i obficie kwitły?

Z jakimi kwiatami sadzić pelargonie? W takim towarzystwie będą obficiej kwitły

Przyciąga motyle, a kleszcze odstrasza. Sadzenie i pielęgnacja pysznogłówki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.