Spis treści:
Top 8 najpiękniejszych odmian dalii
Dalie to niezwykle piękne, bardzo różnorodne rośliny, które co roku rozpieszczają nas wyjątkowo długim kwitnieniem. Kwiaty w rozmaitych kształtach i kolorach zdobią rabaty od pierwszych dni lata aż do jesiennych przymrozków (nawet do października). Dalie są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi, więc możemy cieszyć się ich urodą przez wiele sezonów. Niestety, nie są jednak mrozoodporne, dlatego na czas zimy należy wykopać je z gruntu.
W szkółkach i centrach ogrodniczych znajdziemy setki ciekawych odmian dalii. Możemy zdecydować się na wyższe lub niższe rośliny, które będą zapierały dech pełnymi, półpełnymi lub pojedynczymi kwiatami we wszystkich kolorach tęczy. Wyróżniamy kilkanaście grup dalii (m.in. pomponowe, anemonowe, kaktusowe i kołnierzykowe), więc każdy miłośnik kwiatów z pewnością znajdzie idealną propozycję dla siebie.
Przedstawiamy top 6 najpiękniejszych odmian dalii, których spektakularne kwiaty będą doskonałym wyborem do każdego ogrodu:
- Dalia 'Fire and Ice' – to odmiana o dwubarwnych, biało-czerwonych kwiatach;
- Dalia 'Lambada' – ma różowe kwiaty z dużym, żółtym środkiem;
- Dalia 'Colour Spectacle' – jej kwiaty mają intensywnie pomarańczowy odcień. Na końcówkach płatków widoczne są białe przebarwienia;
- Dalia 'Dunaj' – to odmiana pomponowa kwitnąca na kolor malinowy;
- Dalia 'Kelvin Floodlight' – jej pełne, jaskrawożółte kwiaty mogą mieć nawet 20 cm średnicy;
- Dalia 'Tsuki Yori No Shisha' – wyróżnia się fantazyjnie postrzępionymi płatkami w białym kolorze.
Dalia 'Dunaj' ma wspaniałe, pomponowe kwiaty. Fot. krrad/123RF.com
Przeczytaj również: Przyciąga motyle, a kleszcze odstrasza. Sadzenie i pielęgnacja pysznogłówki
Sadzenie dalii na wiosnę
Wiosną dalie można sadzić na dwa sposoby. Pierwszy polega na płytkim posadzeniu karp bezpośrednio do gruntu – tak, aby były przykryte ok. 5-centymetrową warstwą ziemi. Na kilka godzin przed sadzeniem warto je dobrze namoczyć, dzięki czemu szybko się przyjmą. Możemy to zrobić już pod koniec kwietnia, jeśli nie są już zapowiadane mrozy i ziemia się ogrzeje, ale najbezpieczniejszym terminem jest druga połowa maja. W moim ogrodzie jeszcze lepiej sprawdza się drugi sposób, jakim jest posadzenie dalii najpierw w donicy, a dopiero później w gruncie. Metoda ta przyspiesza kwitnienie o 2-3 tygodnie, więc pierwsze kwiaty pojawiają się już w czerwcu.
Jak sadzić dalie na wiosnę?
- W kwietniu karpy dalii wkładamy do letniej wody na kilka godzin, a następnie sadzimy w donicy wypełnionej przepuszczalnym podłożem na głębokości 5 cm (licząc od miejsca wyrastania pędów). Podlewamy i zostawiamy w jasnym, umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu.
- Czekamy, aż dalie wykiełkują i po ustaniu wiosennych przymrozków zaczynamy je hartować. W tym celu wystawiamy je na zewnątrz – najpierw na krótko (1-2 godziny), stopniowo wydłużając czas do kilku godzin.
- W drugiej połowie maja dalie przesadzamy z donic do gruntu. Wykopujemy dołki na szerokość i głębokość pojemników, po czym umieszczamy w nich rośliny. Delikatnie wyrównujemy i ugniatamy ziemię wokół dalii. Między egzemplarzami zachowujemy od 30 do 100 cm w zależności od wysokości uprawianych odmian.
Tak posadzone dalie podsypujemy kompostem, nawozem mineralnym do roślin kwitnących lub obornikiem granulowanym i na koniec podlewamy. Dodatek składników odżywczych sprawi, że będą kwitły długo i obficie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty z Przylądka Dobrej Nadziei. Najpiękniejsze odmiany i uprawa frezji ogrodowej
Wiosenne nawożenie lilii. Naturalna odżywka na długie i obfite kwitnienie
Róże okrywowe, które warto mieć w ogrodzie. Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja