Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Królowa jesieni. Dynia - uprawa, pielęgnacja, gatunki

Dynie obok wrzosów i opadających liści to jeden z najważniejszych symboli jesieni. Powoli zaczyna się na nie sezon! Przygotowujemy z nich pożywne posiłki i dekoracje, szczególnie związane z obchodami popkulturowego święta duchów. Jak uprawiać dynię w ogródku? 

Królowa jesieni. Dynia - uprawa, pielęgnacja, gatunki
Fot.123RF.com

Dynia jest warzywem smacznym i zdrowym, a do tego szalenie dekoratywnym. Jak uprawiać to warzywo w przydomowym ogródku?

Dynia jest warzywem jednorocznym. Jej długie pędy (osiągające długość nawet 12 metrów) płożą się po ziemi dzięki wąsom czepnym, są owłosione. Nie wszystkie jednak gatunki porastają glebę, są również takie, które pną się ku górze. Liście dyni zwyczajnej są duże i mają sercowaty kształt. Od maja do września roślina wytwarza żółte kwiaty. Na ich miejscu jesienią pojawiają się ogromne pomarańczowe, a czasem też żółte i zielone, okrągłe lub pociągłe spore owoce, właściwe dla danego gatunku.

Uprawa i pielęgnacja dyni

Dynia preferuje glebę przepuszczalną, z dużą zawartością azotu. Po odpowiednim zasileniu kompostem lub obornikiem wyrośnie nawet na piasku. Roślina lubi ciepło i wilgoć – w temperaturze 25 st. C rośnie najlepiej, dlatego warto sadzić ją w miejscach nasłonecznionych lub specjalnie docieplonych, np. dostawionych folią.

Jak uprawiac dynie - sadzenie

Warzywo wysiewa się  bezpośrednio do gruntu lub z rozsady w drugiej połowie maja, po ustaniu porannych przymrozków. Biorąc pod uwagę potężne rozmiary wykształtowanych owoców, warto zachować odpowiednie odległości między nasionami. Co ważne – „plantacja” dyni nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie innych warzyw z rodziny dyniowatych: ogórków, cukinii, patisonów, kabaczków. W ziemi umieszcza się po kilka nasion co ok. 1 metr. Kwiaty pojawiają się po ok. 2 miesiącach od wysiania. Im więcej słońca dyni zapewnimy, tym szybciej zakwitnie i zaowocuje. Dla pomyślnej uprawy dyni niezbędne jest podlewanie. Ze względu na swoją budowę – niewielkie korzenie i spore liście - roślina do dobrego wzrostu potrzebuje dużej ilości wody.

Warzywa zbieramy jesienią, przed przymrozkami. Ich dojrzałość łatwo sprawdzić – wystarczy zapukać w pomarańczową skorupę. Głuchy odgłos to znak, że dynia jego gotowa do zebrania i zjedzenia.

Zobacz więcej zdjęć

Uwaga na plamy

Plamy pojawiające się na łupinach dyni to oznaka wielu chorób. Jeśli są szarawe, brązowe lub zielonkawe to znak porażenia parchem dyniowatych. Jasnozielone, a z czasem ciemniejące plamy mogą sygnalizować antraknozę, często atakującą warzywa z rodziny dyniowatych.

Dynia - co zrobić z pestkami

Z dojrzałych pestek, których pozbywamy się, przyrządzając dynię, po posadzeniu wyrośnie kolejne warzywo. Trzeba jednak dokładnie oczyścić je z miąższu, a później ususzyć.

Gatunki dyni – który wybrać?

Dynia olbrzymia jest miękka i łatwa w krojeniu; doskonale nadaje się do wielu dań makaronowych i zup. Dynia Hokkaido jest mniejsza niż olbrzymia i ma głęboko pomarańczowy kolor. Nadaje się do spożywania bez obierania. Bladożółtawa dynia piżmowa odznacza się nietypowym kształtem, przywodzącym na myśl sporą gruszkę. Konsystencją dynia makaronowa przypomina właśnie makaron, stąd właśnie wzięła się jej nazwa. Dynia bezłupinowa od zwyczajnej różni się tym, że jest mniejsza i bardziej spłaszczona, a pestki kryjące się wewnątrz jej miąższu są pozbawione łupin. Po ususzeniu można je od razu zjeść, bez konieczności wyłuskiwania. Dynie ozdobne, w większości, nie nadają się do spożycia. Mają jednak fantazyjne kształty i ciekawe kolory, doskonale spisują się więc jako jesienne dekoracje ogrodowe, na balkon lub w domu.

Dlaczego dynia jest zdrowa

Dynie są pożywne i obfitują w liczne składniki odżywcze. Uważa się, że im bardziej pomarańczowy jest miąższ, warzywa tym jest ich więcej. Co ciekawe, jest jednym z bezpieczniejszych warzyw do spożywania – nie gromadzi odpadków po chemicznych nawozach, jak np. rzodkiewka. Dlatego właśnie nadaje się do podawania małym dzieciom.

Zobacz najciekawsze pomysły na dekoracje z dyni!

Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć
Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na