Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowe opryski na mączniaka prawdziwego na pomidorach. Tanie i skuteczne przepisy

Choroby pomidorów potrafią skutecznie zniszczyć plony smacznych i soczystych owoców. Szczególnie groźny dla naszych upraw jest mączniak prawdziwy, który znacznie osłabia rośliny. Na szczęście nie trzeba kupować chemicznych preparatów, aby go zwalczyć. Wystarczy przygotować domowe opryski, które charakteryzują się wysoką skutecznością w zwalczaniu patogenów, a przy tym są tanie. Mączniak prawdziwy nie zniszczy twoich pomidorów.         

Domowe opryski na mączniaka prawdziwego na pomidorach. Tanie i skuteczne przepisy
Mączniak prawdziwy zaatakował twoje pomidory? Koniecznie przygotuj domowe opryski. Fot.johnalexandr/123RF.com

Spis treści:

Mączniak prawdziwy na pomidorach – jak rozpoznać?

Mączniak prawdziwy to groźna choroba grzybowa, która atakuje nie tylko pomidory, ale również wiele innych roślin ogrodowych – m.in. ziemniaki, ogórki, paprykę, dynie, sałatę, a nawet winogrona czy róże. Jej rozwojowi sprzyja wilgotne powietrze (na poziomie około 80 proc.) i temperatura w okolicach 20 st. C – w takich warunkach zarodniki grzyba mnożą się błyskawicznie. Mączniak prawdziwy na pomidorach jest dość łatwy do rozpoznania. Objawia się charakterystycznymi, białymi, lekko pudrowymi plamami na liściach. Z czasem obejmują one coraz większą powierzchnię blaszki liściowej, przechodzą na łodygi i kwiaty. Opanowane przez chorobę liście zasychają i zamierają.

Mączniak prawdziwy rozwija się najpierw na dolnych częściach pędu pomidora, stopniowo przemieszczając się ku górze. Porażone krzaczki wolniej rosną, słabiej kwitną i owocują, z kolei w zaawansowanym stadium choroby może dojść do obumarcia roślin. Aby uniknąć przykrych konsekwencji, walkę z mączniakiem prawdziwym na pomidorach należy rozpocząć jak najszybciej, tuż po zauważeniu niepokojących objawów.     

mączniak prawdziwy na pomidorach Mączniak prawdziwy to groźna choroba pomidorów, która może prowadzić do zniszczenia plonów i osłabienia roślin. Fot.burapa/123RF.com

Domowe opryski na mączniaka prawdziwego

Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego na pomidorach? Choć mogłoby się wydawać, że najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po chemiczne preparaty dostępne na sklepowych półkach, to istnieją domowe opryski na walkę z chorobą, które często okazują się równie skuteczne. Są też bezpieczne dla naszych upraw i środowiska naturalnego, a na ich przygotowanie nie wydamy dużo pieniędzy. Wszystkie niezbędne składniki większość z nas ma w domu.      

  • Soda oczyszczona – produkt ten sprawdzi się nie tylko w kuchni czy podczas domowych porządków, ale również w ogrodnictwie. Aby zwalczyć mącznika prawdziwego na pomidorach, wystarczy rozpuścić łyżkę sody i pół łyżeczki mydła w płynie w trzech litrach wody. Takim roztworem należy spryskać zaatakowane krzaczki. Jest to naturalny środek grzybobójczy, dlatego z powodzeniem możemy używać go do walki z chorobami. Oprysk z sody oczyszczonej można też stosować prewencyjnie.   

  • Mleko – jedną część mleka należy zmieszać w dwiema częściami wody i takim roztworem spryskać krzaki pomidorów. Metoda ta jest stosowana od dawna, a jej skuteczność potwierdził niejeden ogrodnik.    

  • Wodorowęglan potasu – z powodzeniem zastąpi wiele chemicznych preparatów. Do trzech litrów wody wystarczy dodać łyżkę wodorowęglanu potasu i pół łyżeczki mydła w płynie, po czym wszystko dokładnie wymieszać. Taki oprysk można stosować zarówno prewencyjnie, jak i do zwalczania mączniaka prawdziwego na pomidorach.

Co zrobić, żeby mączniak prawdziwy nie pojawiał się na pomidorach?

Mączniak prawdziwy najczęściej atakuje pomidory uprawiane pod osłonami (w szklarniach, tunelach czy inspektach). Wszystko dlatego, że chorobie sprzyjają wysokie temperatury i znaczna wilgotność powietrza. W związku z tym uprawy pod osłonami należy regularnie przewietrzać. Ponadto krzaczki sadzimy w odpowiedniej rozstawie, aby zapewnić miejsce na wzrost i odpowiednią cyrkulację powietrza. Aby choroba nie rozprzestrzeniła się na inne rośliny, zainfekowane części należy zniszczyć (nie wolno kompostować). Oprócz tego warto pamiętać o dezynfekowaniu narzędzi ogrodniczych używanych do pielęgnacji krzaków.      

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Sadzenie pomidorów na leżąco. Korzenie będą rozbudowane, a roślina silniejsza

Koniecznie usuń to z grona pomidorów. Dlaczego regulacja krzaków jest konieczna?

Kardynalne błędy w uprawie buraków. Dlaczego buraki nie rosną?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.