Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sadzenie pomidorów na leżąco. Korzenie będą rozbudowane, a roślina silniejsza

Istnieje wiele metod sadzenia pomidorów. Najczęściej sadzi się pomidory pionowo w ziemi lub w doniczkach. W przypadku dużych problemów ze ślimakami można spróbować posadzić je do góry nogami. Ze wschodu do Polski dotarła jeszcze jedna metoda, która zapewnia obfite plony. Mowa o sadzeniu pomidorów na leżąco. Poznaj zalety tej metody i wypróbuj ją w swoim ogrodzie.  

Sadzenie pomidorów na leżąco. Korzenie będą rozbudowane, a roślina silniejsza
Sadzenie pomidorów na leżąco to nowatorska metoda, która ma wiele zalet. Dlaczego warto sadzić w ten sposób pomidory? Fot. Antonio Sanchez

Spis treści:

Co daje sadzenie pomidorów na leżąco? 

Metoda sadzenia pomidorów na leżąco rozpowszechniła się wśród ogrodników, dzięki obserwacji tego warzywa w stanie dzikim. Okazuje się bowiem, że pomidory płożąc się po ziemi, wypuszczają korzenie z pędów i zakotwiczają się w ten sposób w ziemi. Dzięki temu roślina ma znacznie bardziej rozbudowany system korzeniowy, przez który pobiera większą ilość wody i składników pokarmowych.  

W Polsce najczęściej hoduje się pomidory na jednym pędzie, dzięki czemu uzyskuje się więcej owoców. To jednak nie przeszkadza, aby zasadzić je na leżąco. Pomidor spokojnie wypuści korzenie z pędu głównego.  

Sadzenie pomidorów na leżąco jest zalecane przy wyciągniętych rozsadach. Kiedy twoje sadzonki mają jeden długi i wiotki pęd, ponieważ rosły w miejscu ze słabym dostępem do słońca, metoda ta pozwoli je wzmocnić. Ponadto ochronisz roślinę przed złamaniem.  

Ogrodnicy stosują tę metodę także w sytuacji, kiedy mają płytkie grządki założone w drewnianych podwyższeniach. Wówczas tradycyjne sadzenie pomidorów pionowo może nie być skuteczne, ponieważ główna bryła korzeniowa znajdzie się zbyt blisko powierzchni ziemi. Sadzenie pomidorów na leżąco nie wymaga wykopywania tak głębokich dołków pod pomidory.  

Przeczytaj artykuł: Ziemia do pomidorów. W jakiej ziemi siać i sadzić pomidory?

Jak sadzić pomidory na leżąco? 

Nowa metoda sadzenia pomidorów wcale nie jest trudna. Jak sadzić pomidory na leżąco? Na przygotowanej grządce, wcześniej nawiezionej obornikiem czy kompostem wykop rowki na głębokość ok. 10 cm. Staraj się zachować właściwą odległość pomiędzy kolejnymi sadzonkami, czyli ok. 50 cm w przypadku odmian wysokich.  

Następnie oberwij dolne liście z części łodygi, która znajdzie się pod ziemią. Tak zaplanuj długość rowków, aby ponad ziemię wystawała jedynie końcówka sadzonki. Przysyp ziemią bryłę korzeniową i łodygę. Jeśli twoja rozsada wytworzyła grubą i sztywną łodygę, możesz lekko wygiąć końcówkę pomidora do góry, aby nie leżała na ziemi. Uważaj, aby nie złamać pomidora. W sytuacji, kiedy roślina nie chce się dobrze ułożyć, możesz od razu podeprzeć ją palikiem i podwiązać. W ten sposób będzie rosła do góry.  

Przeczytaj także: Ślimaki ich nie dosięgną. Jak uprawiać pomidory do góry nogami?

Na sam koniec mocno podlej swoje pomidory. Możesz użyć do tego zwykłej wody, gnojówki z pokrzyw czy wermikompostu rozrzedzonego z wodą. Pamiętaj, że pomidory są roślinami o dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego nie możesz zaniedbać ich odpowiedniego odżywiania, szczególnie gdy posadzone są na leżąco. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu mogą wchłonąć więcej składników pokarmowych.  

Pomidory sadzone na leżąco pobierają więcej składników pokarmowych oraz wody. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Wady i zalety sadzenia pomidorów na leżąco 

Sadzenie pomidorów na leżąco przynosi wiele korzyści zarówno dla rośliny, jak i ogrodników. Roślina jest w stanie pobierać więcej składników pokarmowych i wody. Przez to jest odporniejsza na okresy suszy, a także stres związany z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także chorobami czy atakiem szkodników.  

Przeczytaj również: Co można zasiać po pomidorach, a czego absolutnie po nich nie sadzić?

Mocniejsza roślina jest w stanie zawiązać więcej kwiatów, z których wyrosną piękne i smaczne owoce, z czego z pewnością ucieszy się każdy ogrodnik.  

Metoda ta jednak ma też swoje wady. Choć pomidory wytworzą więcej owoców, to mogą być one mniejsze. Wynika to przede wszystkim z rozłożenia składników pokarmowych na całą roślinę i liczbę owoców.  

Minusem jest także to, że pomidory posadzone na leżąco zajmują więcej miejsca na grządkach. Może być to problemem szczególnie w niewielkich szklarniach czy grządkach na podwyższeniu.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co włożyć do dołka, pod korzeń podczas sadzenia pomidorów. Rady doświadczonego ogrodnika

Jak wzmocnić sadzonki pomidorów tuż po posadzeniu? Będą silniejsze i się rozkrzewią

Uprawa pomidorów w donicach. Najlepsze odmiany, sadzenie, podlewanie i nawożenie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.