Porady ogrodnicze

Wrzesień w ogrodzie. Rozmnażanie i sadzenie bylin, renowacja trawnika, rośliny balkonowe

Kalendarz ogrodnika na wrzesień zawiera informacje dotyczące dbania o ogród i balkon na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni. W tym okresie musimy pamiętać o zbiorach warzyw i owoców, sadzeniu i rozmnażaniu roślin. Jakimi pracami warto teraz się zająć? Wyjaśniamy krok po kroku, co robimy we wrześniu w ogrodzie. 

Wrzesień w ogrodzie. Rozmnażanie i sadzenie bylin, renowacja trawnika, rośliny balkonowe
We wrześniu pamiętaj o tych pracach ogrodowych. Pomoże ci kalendarz ogrodnika! Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wrzesień w ogrodzie jest okresem intensywnych prac i to nie tylko z uwagi na fakt, że to miesiąc, w którym przypada czas zbioru warzyw i owoców. Musimy teraz również zająć się pracami porządkowymi na posesji i przygotować rośliny wodne do zimowania.

Nie można zapomnieć o sadzeniu drzew i krzewów, roślin cebulowych zimujących w gruncie, odpowiednim podcinaniu krzewów i renowacji trawnika, a to jedynie niewielka część obowiązków, o których przypomina nam kalendarz ogrodnika wrzesień 2022. Co jeszcze trzeba zrobić we wrześniu w ogrodzie i na balkonie?

Co robimy we wrześniu w ogrodzie? Sadzenie roślin cebulowych zimujących w gruncie

Wrzesień w ogrodzie jest dobrym czasem na sadzenie roślin cebulowych zimujących w gruncie. Wszystko po to, aby wiosną móc cieszyć się widokiem pięknych wiosennych kwiatów.

W pierwszej połowie miesiąca warto wysadzać bulwy lilii białej, narcyza, przebiśniegów, kamasji i pustynników, a także kosaćca bródkowego i szachownicy cesarskiej, ponieważ gatunki te zakwitają najwcześniej.

W drugiej połowie września warto natomiast przenieść swoją uwagę na kwiaty takie jak: tulipany, szafirki, śnieżyce, hiacynty, ranniki czy krokusy. Ważne jest to, aby do sadzenia roślin cebulowych zimujących w gruncie wybierać jak największe, zdrowe cebulki bez wyrośniętych korzeni lub liści.

Przed zasadzeniem możemy włożyć je w specjalne koszyki, które później zostaną umieszczone w ziemi, aby ochronić rośliny przed atakującymi je gryzoniami.  Po zasadzeniu rośliny śmiało można podlewać. W przypadku przymrozków warto okryć je również korą bądź gałązkami tak, aby nie dopuścić do ich przemarznięcia.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić koronę cesarską? Wszystko o uprawie i pielęgnacji szachownic

Szachownice Prawidłowe posadzenie korony cesarskiej jest bardzo ważnym zabiegiem, który wpływa na późniejszy rozwój rośliny. Fot. 123RF.com

Co zrobić z bylinami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi? Kalendarz ogrodnika wrzesień 2022 

We wrześniu w ogrodzie trzeba zająć się wyrywaniem chwastów, podobnie jak w miesiącach poprzednich. Warto teraz spulchnić glebę i nawadniać rośliny w miarę potrzeby. O podlewaniu nie wolno zapomnieć zwłaszcza w cieplejsze dni.

Koniec lata jest dobrym czasem na to, aby wyrywać rośliny jednoroczne i dwuletnie, które zdążyły już przekwitnąć. Na początku września sadzimy dwuletnie rośliny ozdobne, takie jak: goździki, malwy, niezapominajki, stokrotki czy bratki. Ładnie prezentować na posesji mogą się również naparstnice, dzwonki ogrodowe i dziewanny.

Rozmnażamy przez podział byliny tak, aby mogły zakwitnąć wiosną. Szczególnie dotyczy to berdeni, bodziszków, barwinków, funkii, skalnic, floksów, krwawników, gęsiówek i goździków pierzastych.

Zająć trzeba się również serduszkami okazałymi i rumiankami. Po przekwitnięciu dzielimy kępy liliowców. Każda z roślin powinna mieć własny system korzeniowy i pędy. Poza tym pamiętamy także o sadzeniu wrzosów.

Co jeszcze sadzić późnym latem? Sadzenie drzew i krzewów to ważny zabieg

Co robimy we wrześniu w ogrodzie poza wcześniej wymienionymi czynnościami? Dziewiąty miesiąc roku stanowi idealny czas na przesadzanie i sadzenie drzew i krzewów owocowych.

Po zakupie sadzonek ze szkółki trzeba jednak sprawdzić ich sposób zabezpieczenia. Warto wybierać takie, których korzenie są przykryte ziemią albo trocinami. To minimalizuje ryzyko przeschnięcia korzeni.

Warto przyjrzeć się także krzewom róż. O odmiany wielosezonowe dbać musimy, systematycznie pozbywając się więdnących kwiatów. Jednoroczne pędy można zaś po prostu przycinać.

Do połowy miesiąca można jeszcze usadawiać w gruncie iglaki bez bryły korzeniowej. Wrzesień to także ostatni miesiąc dobry na podcinanie żywopłotów formowanych przed zimą. Jeżeli bowiem wykonamy te zabiegi zbyt późno, rośliny mogą przemarzać podczas niskich temperatur. 

sadzenie kwiatów cebulowych we wrześniu Tym, co robimy we wrześniu w ogrodzie, jest sadzenie kwiatów cebulowych. Warto zadbać o przebiśniegi i szachownicę cesarską. Fot.123RF.com

Co wykopać we wrześniu? Niektóre rośliny źle znoszą niskie temperatury

Nie wszystkie rośliny będą w stanie przezimować w gruncie, dlatego we wrześniu musimy wykopać niektóre wrażliwsze odmiany - cebulowe i bulwiaste. Co dwa lata trzeba wykopać lilie.

Co wykopać we wrześniu, gdy zrobi się naprawdę zimno? W okresie pierwszych przymrozków powinniśmy zwrócić uwagę na dalie i begonie, których pędy należy przyciąć do około 10–15 cm. Karpy tych pierwszych trzeba ułożyć przyciętymi pędami w dół, a gdy sok przestanie się sączyć, trzeba je umieścić w skrzynce i przysypać torfem.

Kalendarz ogrodnika wrzesień 2022 zazwyczaj sugeruje również, aby w drugiej połowie miesiąca przycinać mieczyki, pozostawiając nad gruntem około 3-5-cm pędy. Bulwy należy wysuszyć i oczyścić, a następnie oddzielić niewielkie bulwki przybyszowe. Należy przechowywać je w piwnicy lub innym pomieszczeniu o temperaturze około 5-12 stopni Celsjusza.

nawożenie trawnika we wrześniu Koszenie trawnika we wrześniu to dopiero początek prac nad murawą. Nawadnianie i stosowanie nawozów pomaga zminimalizować ryzyko występowania chorób i szkodników. Fot.123RF.com

Jak powinno wyglądać przygotowanie roślin wodnych do zimowania?

We wrześniu naszej uwagi wymagają również rośliny wodne. Na sadzenie jest już zbyt późno, więc należy skupić się teraz na przygotowaniu oczka wodnego do zimowania. W tym celu warto przede wszystkim przyciąć pędy kilka centymetrów powyżej korzeni.

Mało odporne na zmienne warunki odmiany kwiatów, takie jak kalle czy cantedeska etiopska, czyli mogą wymagać przezimowania  w jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Grzybienie natomiast warto opuścić w dół stawu, jeśli jest on dość głęboki, lub przenieść do piwnicy w pojemniku z wodą w przypadku, gdy mamy płytkie oczko wodne. Jeśli zależy nam wysokiej estetyce zbiornika, nad lustrem wody rozłóżmy siatkę. Dzięki temu liście nie będą wpadać do wody. 

Renowacja trawnika we wrześniu. Ważne jest nie tylko koszenie

Wczesną jesienią nie wolno zapominać o koszeniu trawnika. Regularne podcinanie w godzinach popołudniowych pomoże utrzymać go w dobrej kondycji. Pod żadnym pozorem zabiegu nie należy wykonywać rano z uwagi na poranną rosę.  

Aby murawa prezentowała się lepiej, trzeba pamiętać też o jej częstym nawadnianiu w suche i ciepłe dni. Trawnik we wrześniu należy podlewać w godzinach porannych lub późnym wieczorem.

Przeczytaj również: Tego jesienią potrzebują storczyki. Będą kwitły bujnie i obficie

Ważne jest również nawożenie trawnika, jednak zabieg ten musi być wykonywany na skoszonej murawie produktami bogatymi w potas i fosfor, a nie azot, który stosujemy do końca lipca. Dzięki temu trawa będzie lepiej przygotowana na zimowe przymrozki i odporna na pleśń śniegową. Ryzyko występowania chorób i szkodników zminimalizować pozwoli również systematyczne grabienie liści.

kalendarz ogrodnika wrzesień We wrześniu rośliny balkonowe powoli należy zabierać już do domu. W przeciwnym razie mogą przemarznąć. Fot.123RF.com

Czym nawozić we wrześniu? Nawozy jesienne różnią się od wiosennych

Tym, co robimy we wrześniu w ogrodzie, aby pomóc roślinom przezimować, jest stosowanie nawozów zawierających substancje wspomagające ich odporność i przygotowanie do kolejnego sezonu.

Nawozy jesienne celowo mają znacznie mniej azotu, a więcej potasu i fosforu. Ten pierwszy przyspiesza drewnienie pędów rośliny i zwiększa jej wytrzymałość na niską temperaturę. Drugi zaś stymuluje wzrost korzeni.

We wrześniu można wykorzystywać zarówno gotowe nawozy uniwersalne, jak i przygotowane z myślą o konkretnych roślinach iglastych lub liściastych. Często polecane są nawozy organiczne, które zawierają próchnicę. Stosujemy również obornik, kompost i nawozy zawierające kwasy humusowe.

Kalendarz ogrodnika – wrzesień 2022. Co zrobić z roślinami balkonowymi?

Niektóre rośliny balkonowe we wrześniu trzeba zacząć powoli przenosić już do pomieszczeń. Sezonowe rośliny uprawiane w donicach takie jak: hibiskusy czy oleandry, powinniśmy podlewać i nawozić do czasu, aż przestaną kwitnąć. Później warto wymienić je na gatunki jesienne, czyli np. wrzosy, astry czy żurawki.

Przeczytaj również: Szukasz inspiracji na jesienne dekoracje balkonu i tarasu? Te pomysły wprowadzą wyjątkowy nastrój

jesienne dekoracje balkonu i tarasu Te pomysły ożywią twój balkon i wprowadzą jesienny klimat. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wrzesień w ogrodzie. Rozmnażanie i sadzenie bylin, renowacja trawnika, rośliny balkonowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.