Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odkażanie gleby po ogórkach. Czy trzeba to robić, gdy ogórki chorowały?

Wielu ogrodników nie wyobraża sobie swoich warzywników bez ogórków. Znajdują one szerokie zastosowanie w kulinariach – to smaczny i zdrowy dodatek do sałatek, surówek czy sosów (np. tzatziki). Warto jednak wiedzieć, jakie choroby zagrażają ogórkom i jak się przed nimi ustrzec. Czy powinno się odkażać glebę po tych warzywach? Odpowiadamy.

Odkażanie gleby po ogórkach. Czy trzeba to robić, gdy ogórki chorowały?
Jeśli ogórki w tym sezonie chorowały, potrzebne będzie odkażanie gleby. Jak je wykonać? lanika137/123RF.com

Spis treści:

Na co chorują ogórki – mączniak rzekomy niszczy uprawy

Ogórki to niezwykle popularne warzywa, uprawiane przez ogrodników w całej Polsce. Z uwagi na ich doskonałe walory smakowe, stają się częstym wyborem miłośników sałatek czy surówek. Decydując się na uprawę ogórków, warto regularnie zwracać uwagę na stan roślin.

Na co chorują ogórki? Jedną z najczęstszych przypadłości, która zagraża owym roślinom, jest mączniak rzekomy – choroba wywoływana przez organizmy grzybopodobne, a konkretniej gatunek Pseudoperonospora cubensis.

Mączniak rzekomy może przyczynić się do szybkiego zniszczenia upraw. Objawami choroby najczęściej są żółte plamy pojawiające się na liściach, a także mączysty nalot rozwijający się na ich spodniej części. Do najczęstszych przyczyn występowania mączniaka rzekomego należą zwiększona wilgotność powietrza oraz podłoża, w którym rosną rośliny. Choroba może doprowadzić do zahamowania wzrostu ogórków oraz ograniczenia ich plonowania.

W zredukowaniu ryzyka wystąpienia mączniaka rzekomego ogórków może pomóc przygotowanie silnych sadzonek. Dobrze również sadzić rośliny w żyznej glebie o pH wynoszącym 6-7.

Mączniak rzekomy bardzo szybko niszczy uprawy. W tym roku ogórki są na niego szczególnie narażone. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Czy trzeba odkażać glebę po ogórkach?

W sytuacji, w której na uprawach ogórków rozwinął się mączniak rzekomy, wiele osób może się zastanawiać nad tym, czy trzeba odkażać glebę, w której rosły uprawy. Zazwyczaj wskazuje się, by w tym miejscu na przynajmniej 3 lata zrezygnować z uprawy ogórków lub roślin zagrożonych podobnymi chorobami. Wielu ogrodników decyduje się jednak na posadzenie ogórków w tym samym miejscu po uprzednim odkażeniu gleby.

Zabieg odkażania gleby warto również przeprowadzić w sytuacji, w której chcemy posadzić ogórki w danym miejscu po raz pierwszy i gdy nie mamy pewności, co na określonym obszarze rosło wcześniej. Dobrze pamiętać o tym, by do zdezynfekowania podłoża użyć odpowiednich środków, dzięki którym można pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów.

Przeczytaj również: Odkażanie gleby po ogórkach. Jak wykonać ten zabieg i dlaczego jest ważny?

Czym odkażać glebę po ogórkach?

Chcąc odkazić glebę po chorych ogórkach, możemy wybierać spośród wielu specjalistycznych środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. W ich przypadku istotne jest zapoznanie się z etykietą i stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle tego rodzaju środki są sprzedawane w formie koncentratów – przed ich użyciem należy sporządzić roztwór wodny. Często można trafić również na warianty w postaci granulatów, które należy wymieszać z glebą.

Glebę po ogórkach, które chorowały, można odkazić np. parą wodną. Fot. liubovya/123RF.com

Niektórzy odkażają glebę za pomocą pary wodnej. To jeden z bezpieczniejszych sposobów na doprowadzenie ziemi do dobrego stanu.  Inny skuteczny sposób to przykrycie podlanej ziemi folią na okres około 2 miesięcy. Warto pamiętać, by przed przeprowadzeniem odkażania zasilić podłoże potrzebnymi roślinom składnikami odżywczymi. Do tego celu nada się nawóz wieloskładnikowy, a najlepszy będzie obornik.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Błędy w uprawie ogórków – co zrobić, żeby ogórki nie chorowały? Jak pielęgnować ogórki w lipcu?

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki

Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.