Spis treści:
- Kiedy zbierać czosnek i cebulę?
- Czego nie uprawiać po czosnku i cebuli?
- Co uprawiać po czosnku i cebuli?
Kiedy zbierać czosnek i cebulę?
Zbliża się termin zbioru czosnku. Zwykle przypada to na okres od końca czerwca do końca lipca. Warto jednak mieć na uwadze, że termin ten nie jest ściśle określony, gdyż zależy od czasu sadzenia oraz warunków pogodowych. Ważna jest obserwacja – czosnek będzie gotowy do zbioru, gdy liście zaczynają żółknąć i więdnąć. Wiadomo, że można go sadzić w dwóch terminach: wiosną i jesienią. W przypadku czosnku ozimego, czyli zimowego, jest on gotowy do zbioru pod koniec czerwca lub na początku lipca. Z kolei ten posadzony wiosną zbiera się w sierpniu. Podobnie jest w przypadku cebuli – zbiory następują najczęściej w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia.
Czego nie uprawiać po czosnku i cebuli?
Po zbiorach czosnku i cebuli pozostaje pusta grządka, dlatego warto ją wykorzystać, uprawiając na niej inne warzywa. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich smakiem jeszcze w tym sezonie. Choć cebula i czosnek są uważane za rośliny odporne, czasem mogą paść ofiarą różnych szkodników. Z tego względu, jeśli podczas sezonu zauważymy niepokojące objawy, należy unikać sadzenia warzyw, które mogą zostać zaatakowane przez te same szkodniki. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczą twoje uprawy. W związku z tym niepożądane jest ponowne sadzenie m.in. czosnku i cebuli w tym samym miejscu.
Co uprawiać po czosnku i cebuli? To zależy od terminu zbioru. Fot.YuriyS/CanvaPro
Co uprawiać po czosnku i cebuli?
Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od czasu zbiorów. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, co siać i sadzić w danym miesiącu. Co uprawiać po czosnku i cebuli? W tym celu najlepiej sprawdzą się warzywa o krótkim okresie wegetacji. Zanim przystąpimy do sadzenia, należy przekopać glebę z obornikiem granulowanym. W przypadku zbiorów czosnku i cebuli w czerwcu, na pustych grządkach możemy z powodzeniem wysiewać takie gatunki, jak:
- burak ćwikłowy;
- burak liściowy;
- ciecierzyca;
- fenkuł;
- jarmuż;
- koper ogrodowy;
- kapusta pekińska;
- roszponka;
- rukola;
- rzodkiewka;
- marchewka;
- sałata;
- szczypiorek;
- pietruszka naciowa;
- arbuzy.
W przypadku zbiorów lipcowych możemy wysiewać wprost do gruntu takie rośliny, jak: bób, groch, fasola czy marchewka. Należy jednak liczyć się z tym, że jest to dość ryzykowne. W lipcu można też sadzić sadzonki dyni, brukselki, pomidora, cukinii, kalafiora, ogórka gruntowego, selera, a także chrzan i ziemniaki. Z kolei w sierpniu można siać nasiona kapusty pekińskiej, kopru ogrodowego, roszponki, rukoli, rzodkiewki, sałaty, szpinaku, szczawiu, szczypiorku czy pietruszki naciowej. Aby uzyskać jak najlepsze plony, warto pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ siewy letnie potrzebują więcej wody niż wiosenne.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nawożenie czosnku w czerwcu. Tylko naturalne nawozy podwajają plony
Niezawodne trio do podlewania warzyw. Pomidory, ogórki i papryka plonują niewyobrażalnie
Gorzknieją, robią się twarde. Co zrobić, gdy warzywa, choć nie powinny, kwitną?