Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sierpniowe prace w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika

Warto pamiętać o tym, jakie prace należy wykonać w ogrodzie w sierpniu, i kiedy burze już odpuszczą – powoli realizować plan pielęgnacji i regeneracji ogrodu.
Sierpniowe prace w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika

Od połowy sierpnia  można zająć się zakładaniem nowych trawników z siewu. Jest to bardzo dobry czas na tego typu prace (ziemia jest nagrzana, noce ciepłe i nasiona wysiane na odpowiednio przygotowane podłoże, bardzo szybko kiełkują, a trawnik zdąży się zagęścić przed nadejściem zimy). Przesuszone trawniki należy porządnie wygrabić, jeśli jest taka potrzeba wykonać zabieg wertykulacji, a na powstałe łyse fragmenty darni zrobić dosiewkę.

W sierpniu przycinamy również przekwitnięte kwiatostany roślin, których kwiaty cieszyły nasze oko późną wiosną i początkiem lata.  Należy usunąć kwiatostany: juki, irysów, liliowców, szałwi, kocimiętki i wielu innych. Zabieg ten nie tylko poprawia estetykę ogrodu, ale też zapobiega wytwarzaniu nasion. Niektóre gatunki, których kwiaty zostaną przycięte, mogą jeszcze powtórzyć kwitnienie.

Sierpień to również ostatni dzwonek na nawożenie roślin nawozami zawierającymi azot, które zasilone, zdążą jeszcze przed zimą zdrewnieć. Ten sam argument dotyczy również cięcia krzewów i żywopłotów – ostatni raz zabieg ten powinno wykonywać się właśnie w tym miesiącu, aby rana powstała po cięciu, zdążyła zabliźnić się i zdrewnieć przed zimą. W sierpniu intensywnie tniemy również glicynię, co pobudzi ją w przyszłym sezonie to obfitego kwitnienia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować glicynię? Kliknij!

Połowa sierpnia to graniczny czas, od którego można przygotowywać się do sadzenia roślin z odkrytą bryłą korzeniową. Takie drzewa i krzewy  są  przynajmniej o połowę tańsze niż te kupowane w doniczkach, a posadzone właśnie w takim terminie, zdążą jeszcze znacznie rozwinąć swój system korzeniowy i zaadaptować się do nowych warunków przed nastaniem mrozów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Kwitnące rośliny na żywopłoty
Przeczytaj również: Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot. Kliknij!

W sadzie i warzywniku również czeka nas wiele pracy m.in. cięcie wiśni i czereśni, zbiór wczesnych jabłek, śliwek i gruszek oraz usuwanie porażonych owoców późniejszych odmian drzew owocowych. 

Po zbiorze owoców wycinamy najstarsze pędy malin, porzeczek oraz agrestu, a w ogrodzie warzywnym czeka nas zbiór fasoli, sadzenie truskawek i poziomek, zbiór cukinii, oberżyny oraz ogórków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Jak uprawiać maliny w ogrodzie? Kliknij!

W sierpniu warto zastanowić się również nad tym, co będzie zdobić nasz ogród wczesną wiosną. Mowa tu o roślinach cebulowych tj. tulipanach, krokusach, narcyzach, hiacyntach, szafirkach i wielu innych. Już teraz możemy przygotować dla nich odpowiednie podłoże i miejsce w ogrodzie oraz zamówić cebule poszczególnych gatunków.

Przeczytaj również: Sadzenie roślin cebulowych w ogrodzie. Kliknij!

mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przejdź do konkursu urodzinowego. Kliknij!

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.