Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Data publikacji: 2015-04-09 12:00:00

Trawniki z rolki mają taką zaletę, że dają natychmiastowy efekt dekoracyjnej murawy. Zaledwie w ciągu jednego dnia, możemy stworzyć w naszej ogrodowej przestrzeni szmaragdowozielony, piękny dywan.

Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Jakie podłoże?
Podłoże pod trawnik z rolki, przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia. Zatem, najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę.

Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi.

Fot. Przed ułożeniem darni z rolki, dokładnie przekop i wygrab teren

Kiedy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów, rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże.

Fot. Za pomocą walca, ubij dokładnie podłoże

Teraz zabieramy się za układanie murawy. 

Układanie darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika Każdy kolejny pas układamy ściśle do poprzedniego (podobnie jak układamy panele). Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. 

Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2m długości na 0,5m szerokości. Zatem, łatwo nam będzie obliczyć, ile materiału potrzebujemy na konkretną powierzchnię.
 
Pamiętajmy,  aby przed rozłożeniem tpłatów, każdy bardzo dokładnie zwilżyć wodą 
(ułatwi to ukorzenienie się darni). 

Kiedy układamy pasy trawnika, nie powinniśmy po nich w ogóle stąpać. Ubijając źdźbła, możemy spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec, należy wcześniej przygotować kilka desek, po których będziemy swobodnie się przemieszczać podczas pracy.

Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo - co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem. 
 
Starannie ułożoną darń wałujemy i obficie podlewamy. Jeżeli rozkładanie trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem, powtarzamy tę czynność na każdej nowo położonej części.

Fot. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu swojego nowego trawnika.

Brzegi ułożonej trawy, wyrównujemy za pomocą bardzo ostrego noża, a następnego dnia trawę przycinamy do wysokości około 5cm. W ten sposób poprawimy jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten, pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć, podczas układania pasów. 

Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników oraz wysiać nasiona (najlepiej trawy gazonowej). Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać. 

Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnicą się jedynie sposobem uprawy oraz znacząco ceną. Koszt trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższa od tego z gruntu. 

Fot. Trawnik stanowi tło dla całej ogrodowej roślinności. Zadbaj o to, aby prezentował się jak najlepiej.

PIĘKNE TRAWNIKI UŻYTKOWNIKÓW DECCORIA.PL  
  
Kliknij w zdjęcie, aby obejrzeć całą galerię
 
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Jak zadbać o trawnik po zimie? >>

Jaką kosiarkę kupić do swojego ogrodu? Przeczytaj! >>

Zarekjestruj się juz dzis i skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! 

Suma punktów: 5

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)
Brak komentarzy