Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Trawniki z rolki mają taką zaletę, że dają natychmiastowy efekt dekoracyjnej murawy. Zaledwie w ciągu jednego dnia, możemy stworzyć w naszej ogrodowej przestrzeni szmaragdowozielony, piękny dywan.

Trawiasty dywan. Jak założyć trawnik z rolki?

Jakie podłoże?
Podłoże pod trawnik z rolki, przygotowujemy praktycznie tak samo, jak podłoże pod trawę wysiewaną z nasion. Różnica jednak polega na tym, że teren pod trawnik z rolki musi być zdecydowanie dokładniej oczyszczony z resztek korzeni, liści, chwastów oraz kamienia. Zatem, najpierw przekopujemy podłoże na głębokość szpadla, a następnie za pomocą rekultywatora lub glebogryzarki dokładnie rozbijamy glebę.

Następnie dokładnie grabimy i wyrównujemy teren. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zniwelować nierówności, należy posłużyć się długą deską, którą przeciągamy po powierzchni ziemi.

Fot. Przed ułożeniem darni z rolki, dokładnie przekop i wygrab teren

Kiedy już dokładnie zgrabimy teren i pozbędziemy się wszystkich kamieni, chwastów, rozłogów itp., za pomocą walca ubijamy podłoże.

Fot. Za pomocą walca, ubij dokładnie podłoże

Teraz zabieramy się za układanie murawy. Układanie darni rozpoczyna się zawsze od najdłuższego z boków trawnika Każdy kolejny pas układamy ściśle do poprzedniego (podobnie jak układamy panele). Pamiętajmy jednak, że czoła sąsiednich pasów nie mogą leżeć w jednej linii. Najlepiej zastosować wzór „cegieł w murze”. Kawałki trawnika, mają zawsze wymiary 2m długości na 0,5m szerokości. Zatem, łatwo nam będzie obliczyć, ile materiału potrzebujemy na konkretną powierzchnię. Pamiętajmy,  aby przed rozłożeniem płatów, każdy bardzo dokładnie zwilżyć wodą 
(ułatwi to ukorzenienie się darni). 

Kiedy układamy pasy trawnika, nie powinniśmy po nich w ogóle stąpać. Ubijając źdźbła, możemy spowodować ich zamieranie lub ewentualne utrudnienie w zakorzenieniu. Aby temu zapobiec, należy wcześniej przygotować kilka desek, po których będziemy swobodnie się przemieszczać podczas pracy. Dzięki takiemu zabiegowi, obciążenie rozłoży się powierzchniowo, a nie miejscowo - co z kolei uchroni trawę przed niepotrzebnym i niebezpiecznym dla niej odgnieceniem. 
 
Starannie ułożoną darń wałujemy i obficie podlewamy. Jeżeli rozkładanie trwa kilka dni, wówczas codziennie wieczorem, powtarzamy tę czynność na każdej nowo położonej części. Brzegi ułożonej trawy, wyrównujemy za pomocą bardzo ostrego noża, a następnego dnia trawę przycinamy do wysokości około 5cm. W ten sposób poprawimy jej „rozczochrany” wygląd. Zabieg ten, pozwoli również na dostrzeżenie niedociągnięć, podczas układania pasów. 

Szpary, które powstają pomiędzy płatami, najlepiej uzupełnić torfem lub podłożem do trawników oraz wysiać nasiona (najlepiej trawy gazonowej). Pamiętajmy, aby nie zostawiać dziur i szpar, pomiędzy płatami, ponieważ miejsca te nie zrastają się, a ich krawędzie mogą wysychać.  Na rynku możemy nabyć dwa rodzaje trawników z rolki. Pierwszy z nich to trawnik z gruntu, drugi z folii. Różnicą się jedynie sposobem uprawy oraz znacząco ceną. Koszt trawnika z folii bywa czasem nawet dwukrotnie wyższa od tego z gruntu. 

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.