Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki. Co wrzucić do prania, by ich nie zniszczyć?

Białe firanki z czasem szarzeją i żółkną. Na efekt ten wpływ ma m.in. sposób prania, przechowywanie, a także zwyczaje domowników – szybciej brudzą się firanki w domach palaczy. Firanki mocniej żółkną również w sezonie grzewczym, dlatego wymagają częstszego odświeżania. Jak prać i wybielać firanki? W naszym poradniku znajdziesz domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki. 

Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki. Co wrzucić do prania, by ich nie zniszczyć?
W jaki sposób wybielić firanki? Nie potrzeba do tego drogich wybielaczy. Fot. wilaiwanphoto/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego firanki żółkną lub robią się szare?

Firanki żółkną i ciemnieją pod wpływem licznych czynników:

  • promieni słonecznych,
  • smogu
  • zanieczyszczeń z zewnątrz.

Osadza się na nich kurz, brud unoszący się znad pracujących kaloryferów, dym papierosowy, a także drobinki tłuszczu oraz zapachy powstające podczas gotowania. Długotrwałe przechowywanie w zamkniętych, niewentylowanych szafach również nie służy upranym tkaninom – po dłuższym okresie takiego leżakowania na jasnych tkaninach mogą pojawić się żółte zacieki.

Przeczytaj również: Jak przechowywać firanki, żeby nie żółkły? Najlepsze sposoby na śnieżnobiałe firanki

Jak prać firanki i suszyć firanki

Firanki pierzemy minimum 4-6 razy w roku. Zawsze kierujmy się przy tym zaleceniami producenta, dotyczy to zwłaszcza temperatury prania. Wyższe niż zalecane mogą zniszczyć delikatny materiał. Unikajmy także wirowania na wysokich obrotach. Firanki najlepiej rozwieszać jeszcze wilgotne, dzięki temu same się naprostują i nie będziemy musieli ich prasować.

Do prania w pralce nie nadają się firany z delikatnych tkanin, haftowane oraz te z długimi frędzlami. Czyścimy je ręcznie, w misce z wodą i dodatkiem płynu do delikatnych materiałów. Aby nie uszkodzić włókien, firan nie pocieramy, ale ugniatamy.

Firanki wykonane z bawełny lub tiulu należy suszyć rozłożone  Na przykład na ręcznikach. Pamiętaj, by powiesić je w oknie jeszcze, kiedy będą wilgotne. To sprawi, że nie pogniotą się i będą się dobrze układać. Firankom ze sztucznych tkanin możesz dać ocieknąć, wieszając je nad wanną.

Firanki trzeba prać co najmniej kilka razy w roku. Zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy osadza się na nich dużo prochu i częściej żółkną. Fot. Dmitriy Prokofiev/123RF.com

Co zrobić, żeby firanki były białe?

Utrzymanie w czystości białych firanek nie należy do najłatwiejszych zadań. Szybko pochłaniają one kurz i zapachy. Niekorzystnie działają na nie także promienie słoneczne, które mogą powodować ich żółknięcie.

Pranie firanek - co dodać?

Jeżeli twoja pralka ma funkcję prania, ręcznego koniecznie z niej skorzystaj. Do prania firan zawsze używaj proszku i płynu przeznaczonego do białych tkanin. Te dwie zasady to jednak nie wszystko. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na efektowne pranie białych firan.

  1. Temperatura - delikatne tkaniny, z jakich wykonane są firanki, należy prać w temperaturze 30 - 40 stopni C. W przeciwnym razie szybko ulegną zniszczeniu i odkształceniu.

  2. Proszek do pieczenia - przywróci naturalną biel twoim firankom. Namocz je w roztworze stworzonym z opakowania proszku do pieczenia, proszku do prania i kilku litrów wody. Pozostaw kwadrans. Po tym czasie wypierz firanki. Efekt gwarantowany.

  3. Płyn do naczyń - warto użyć go do prania firan, w przypadku, gdy znajdują się na nich plamy z tłuszczu. Wystarczy dodać do normalnego prania kilka kropel.

  4. Mąka - pochłania tłuszcz równie dobrze jak płyn do naczyń. Nasyp odrobinę mąki na zabrudzoną tkaninę, odczekaj chwilę, a następnie wypierz ręcznie zabrudzoną część firanki.

  5. Sól - wystarczy, że dodasz garść soli do ostatniego płukania, a twoje firanki zachowają swój kolor i będą się lepiej układać.

  6. Ocet - wybieli i zapobiegnie elektryzowaniu się sztucznych włókien, z których wykonane są firanki.  Doskonale je usztywni. Wystarczy już pół szklanki tego płynu.

  7. Soda oczyszczona - działa wybielająco na materiał. Dodaj odrobinę do płukania firanek, a zauważysz zdecydowaną różnicę.

  8. Mydło - ręczne pranie firanek może być męczące, ale jest jedynym wyjściem w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Ręczne pranie w wodzie z mydłem i odrobiną proszku to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, choć niestety czasochłonne.

  9. Worek lub poszewka od poduszki - warto zainwestować w specjalną siatkę zamykaną na sznurek. Świetnie sprawdzi się w przypadku prania firan „makaronów” w pralce. Podobną rolę spełni poszewka od poduszki.

  10. Węzeł - popularne „makarony” przed praniem dobrze złożyć na połowę, a następnie zawiązać wzdłuż długości dwa małe węzełki (jeden na górze, drugi na dole). W ten sposób firanki nie poplączą się podczas prania.

BIAŁE FIRANKI Białe firanki zagwarantuje soda dodana podczas prania w pralce. Fot.siraphol/123RF.com

Wybielanie firanek domowym sposobem

Jest wiele domowych sposobów, które pomogą w wybieleniu firanek. Nie niszczą tkanin i nie sa drogie. Warto wypróbować:

  • Naturalnym zamiennikiem dla chemicznych wybielaczy jest sok z cytryny. Firanki namaczamy w roztworze ciepłej wody z dodatkiem soku z jednego owocu. Po kilkugodzinnym namaczaniu tkaniny pierzemy w pralce.

  • Dobrym pomysłem jest także namoczenie białych tkanin w roztworze ciepłej wody i soli. Na jeden litr wody dajemy 1,5 łyżki przyprawy. Firanki w „solance” trzymamy minimum trzy godziny.

  • Aby wybielić żółte firanki, możemy sięgnąć po… aspirynę. Składniki w niej zawarte nie dają szans żółtym plamom na firankach. Wystarczy dodać kilka rozgniecionych tabletek (może być przeterminowana) do bębna pralki wraz z brudnymi tkaninami.
  • Dobrym domowym wybielaczem jest do firanek jest również połączenie mydła marsylskiego i 5 łyżek sody oczyszczonej. Roztwór wlewamy do wody, wkładamy firanki i przykrywamy całość. Po dwóch godzinach całość płuczemy i na kwadrans moczymy w wodzie z mydłem marsylskim. Kolejnym krokiem jest wypłukanie i wysuszenie firanek.  
  • Ciekawą domową metodą na usunięcie żółtych plam z białych firanek jest dodanie do prania rozdrobnionych skorupek jaj. Umyte i wysuszone resztki należy umieścić w woreczku lnianym, a później w pralce.

Jeśli domowe sposoby na wybielenie firanek nie sprawdzą się, można wykorzystać delikatne sklepowe wybielacze i odplamiacze. Jeśli z nich korzystamy, postępujmy zgodnie z instrukcjami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 26.10.2021 roku. 

Źródło. Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

W czym moczyć firanki, żeby znów były śnieżnobiałe? Spróbuj tych sposobów. Efekt będzie spektakularny

Naturalne sposoby na białe firanki. Zastosuj domowe triki, będą bielutkie

Mój sposób na czyściutkie ramy okienne i wszystkie zakamarki w oknie. Bez wydawania na drogie środki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.