Porady ogrodnicze

Iglak nie tylko na święta. Tak sprawisz, że cyprys będzie wiecznie zielony

Cyprys to ozdobny iglak, często kojarzony z okresem Bożego Narodzenia, kiedy to służy nam jako świąteczna ozdoba. Podpowiadamy, jak pielęgnować cyprysy, by zdrowo rosły nie tylko w święta.

Iglak nie tylko na święta. Tak sprawisz, że cyprys będzie wiecznie zielony
Cyprys w doniczce to piękna ozdoba na Boże Narodzenie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Cyprysy – czy zawsze tylko w ogrodzie?

Rodzina cyprysowatych Cupressaceae to wyjątkowo okazałe drzewa o znakomitym smukłym, kolumnowym pokroju, które występują między innymi na Krymie. Natomiast jeśli mowa o roślinach z przeznaczeniem do uprawy w warunkach domowych, to trzeba się odnieść głównie do cyprysa wielkoszyszkowego (łac. Cupressus macrocarpa), znanego też pod nazwą cyprysik domowy.

To wiecznie zielone drzewko o łuskowatych szpilkach, które pochodzi z rejonu zatoki Monterey w Kalifornii. W doniczce może osiągnąć maksymalną wysokość około 250 centymetrów, ale musisz wiedzieć, że taka wartość wiąże się z co najmniej kilkunastoletnim okresem wzrostu.

Dużo bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wzrost na poziomie 30 – 50 cm. Często w sklepach ogrodniczych można się spotkać już z taką gotową wersją drzewka.

Cyprysiki doniczkowe często wyglądają jak miniatury swoich większych przodków. Mają tak samo miękkie jak „oryginały” pędy i łuskowate szpilki o kształcie wydłużonego rombu. Często bywają mylone z drzewkiem Chamaecyparis, które jednak reprezentuje inny gatunek.

Przeczytaj: Jakie iglaki najlepiej sadzić do donic?

Cyprysik domowy Cupressus macrocarpa – odmiany

Hodowany w doniczce cyprys wielkoszyszkowy występuje w co najmniej kilku popularnych odmianach. Warto o nie dopytać w sklepie. Do tych najbardziej polecanych zaliczają się:

  • cyprys domowy „Goldcrest”
  • cyprys domowy „Karoonda”,
  • cyprys domowy „Saligna Aurea”.

Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy z wymienionych wariantów. Odmiana „Goldcrest” wyróżnia się bardzo przyjemnym dla zmysłów cytrynowym aromatem. Do tego, odpowiednio formowana, będzie wyglądem przypominać oryginalne „bonsai”. „Goldcrest” będzie jednak wymagać pewnej konsekwencji – zarówno pod względem zapewnienia optymalnej temperatury w pomieszczeniu, jak i pod kątem regularnego podlewania.

Odmiana „Karoonda” to z kolei cyprys pięknie prezentujący się – o soczyście zielonych szpilkach. Natomiast ostatni ze wspomnianych prezentuje jaskrawozłociste wybarwienie szpilek i ma dość luźny pokrój.

Przeczytaj: Cyprysik Lawsona Ivonne. Sadzić jesienią czy nie?

Cyprysy występują w wielu odmianach. Fot. 123RF/PICSEL

Jak pielęgnować cyprysy?

Przy pielęgnacji cyprysa domowego, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów. Przede wszystkim, jest to roślina, która nie toleruje zbyt wysokich temperatur. Z tego powodu nie będzie się dobrze czuć w pomieszczeniach ogrzewanych i silnie nasłonecznionych.

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla cyprysa? Idealnym stanowiskiem będzie na przykład przedsionek, balkon, loggia lub parapet na tarasie. Natomiast już mniej rygorystyczne warunki uprawy dotyczą samej wilgotności powietrza – nie musi być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka.

Pamiętaj jednak o tym, że gdy wartości za oknem spadają bliżej zera, musisz odpowiednio zabezpieczyć swoją roślinę. Z kolei latem spokojnie możesz raz na jakiś czas zafundować cyprysowi doniczkowemu „kąpiel słoneczną”, ale nie na bezpośrednim nasłonecznieniu. Pomoże to gałązkom drzewka zachować ładne i intensywne ubarwienie przez resztę roku.

Cyprys — jak podlewać?

Należy dbać o to, by cyprys otrzymywał odpowiednie ilości wody. Podlewanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy, ale kluczem do sukcesu – jak w wielu przypadkach – będzie po prostu obserwacja i cierpliwość.

Podłoże musi być stale wilgotne, a gałązki – zraszane, najlepiej miękką wodą. To bardzo ważne, bo zbyt sucha gleba oznacza dla cyprysika usychanie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to efekt trudno będzie ci odwrócić.

Cyprys — podłoże

Skoro o glebie mowa, to trzeba również powiedzieć o tym, jakie jest idealne podłoże dla cyprysa hodowanego w doniczce. Otóż najlepsza będzie żyzna gleba, szczególnie mieszanka ziemi kompostowej z torfem.

Podobnie jak wiele innych iglaków, cyprys wielkoszyszkowy dobrze czuje się w glebie kwaśnej, o odczynie pH 5,00 – 6,00.

Czym nawozić cyprysy?

Cyprysy doniczkowe trzeba co jakiś czas nawozić. Konkretnie, trzeba o to zadbać w okresie od marca do września, raz w miesiącu. Sprawdzi się w tym celu zwykły płynny środek odżywczy przeznaczony do iglaków. Najlepiej, jeśli jest mineralny i używa się go w stężeniu dwukrotnie słabszym, niż jest to zalecane na opakowaniu przez producenta.

Cyprys — przesadzanie

Właściwie dobrany rozmiar pojemnika zapewni korzeniom prawidłowy rozwój. Młode rośliny doniczkowe przesadza się do większych donic mniej więcej raz na dwa lata. Optymalną porą przesadzania jest przełom kwietnia i maja. Starsze egzemplarze muszą zmieniać miejsce wzrostu już o wiele rzadziej. Wszystko zależy od potrzeb i uwarunkowań konkretnej odmiany.

Cyprysy przesadza się zwykle co dwa lata. Fot. 123RF/PICSEL

Cyprys doniczkowy — jak rozmnażać?

Rozmnażanie cyprysa domowego odbywa się przez nasiona lub sadzonki. Można samodzielnie zdobyć nasiona przeznaczone do sadzenia, na przykład zbierając je z ziemi. Szyszki pojawiają się w miesiącach jesiennych, więc wtedy rozpocznij poszukiwania.

  1. Jeszcze przed zasadzeniem w glebie, nasiona poddaj rozwarstwieniu – w tym celu, przechowuj je w lodówce przez 3 lub 4 miesiące.
  2. Bezpośrednio przed włożeniem ich do ziemi, mocz je przez pół dnia w ciepłej wodzie.
  3. Następnie wysadzaj w skrzynkach z mieszanką dla drzew iglastych, pod którymi najpierw układa się dwucentymetrową warstwę drenażu. Najlepiej, jeśli za drenaż służy pokruszona kora.

Przez rok krzewy powinny wyrosnąć na wysokość około 25 centymetrów. Przygotuj się jednak na to, że prawdopodobnie połowa nasion w skrzynce w ogóle się nie przyjmie. Żeby zminimalizować taki stan rzeczy, zadbaj o to, by skrzynka była odpowiednio ogrzana.

Cyprys — szkodniki i choroby

Podobnie jak wiele innych drzewek uprawianych w warunkach domowych, tak i cyprys doniczkowy jest podatny na różnego typu choroby i szkodniki. To między innymi:

  • pająki przędziorki,
  • łuski,
  • zgnilizna korzeni.

Na wszystkie te problemy remedium są roztwory chemiczne, dostępne w profesjonalnych sklepach. Natomiast żeby unikać tego typu nieprzyjemności w przyszłości, musisz wiedzieć, że wiele zależy od wilgotności powietrza i gleby. Jeśli jest ona zbyt niska, to pojawiają się pająki. Przy rozmokłej glebie dochodzi z kolei do zgnilizny.

Cyprysik w doniczce – drzewko na Boże Narodzenie

Cyprys doniczkowy to idealny przykład rośliny, która wymyka się stereotypom. Bo kto powiedział, że drzewka iglaste nadają się wyłącznie do ogrodu? Miłośnicy zimowego klimatu na pewno docenią możliwości, jakie daje Cupressus macrocarpa.

Cyprys w święta może nam zastąpić małą choinkę. Fot. 123RF/PICSEL

Zielone drzewko cyprysika w okresie okołoświątecznym może z powodzeniem zastępować niewielką sztuczną choinkę. Jest niewielkie, ale bardzo urokliwe. Ma smukły kształt i estetyczny pokrój, który – odpowiednio udekorowany lampkami – od razu wprawia w dobry nastrój.

Miej jednak na uwadze, że cyprys wielkoszyszkowy uznawany jest raczej za gatunek kapryśny i wymagający. Chcąc cieszyć się pięknym drzewkiem, musisz więc wykazać się cierpliwością.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Nieproszeni goście w choince. Te owady uwielbiają iglaki na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.