Spis treści:
- Dlaczego drzewa pokryte są mchem i porostami?
- Jakie problemy powodują mech i porosty na drzewach?
- Jak pozbyć się mchu i porostu na drzewach?
Dlaczego drzewa pokryte są mchem i porostami?
W ogrodzie możemy spotkać się z mchem i porostami pokrywającymi korę drzew lub krzewów. Czy są one niebezpieczne dla roślin i czy trzeba się ich pozbywać? Wbrew powszechnym opiniom, zarówno mchy, jak i porosty nie są bezpośrednimi szkodnikami, ani też pasożytami. To organizmy symbiotyczne, które mogą rosnąć na drzewach, krzewach i innych powierzchniach, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia i kurz oraz zbiera się wilgoć. Dlaczego drzewa pokryte są mchami i porostami? Oto najczęstsze przyczyny ich występowania.
- Wysoki poziom wody gruntowej
Mchy i porosty pojawiają się często w warunkach wysokiego poziomu wód gruntowych. Jeśli po posadzeniu nasze drzewka rosły szybko i zdrowo, ale nagle ich wzrost został zahamowany, a ich kora pokryła się mchem i porostami, prawdopodobnie ich system korzeniowy dotarł do podmokłej warstwy. W rezultacie rośliny stają się słabe i chore, co w konsekwencji przekłada się na słabsze zbiory. Z kolei mchy i porosty na korze sygnalizują, że jest zbyt dużo wilgoci. Aby uniknąć podobnych sytuacji, na takich terenach zaleca się sadzić drzewa i krzewy z płytkim systemem korzeniowym (np. odmiany karłowe). Pomoże to uchronić rośliny przed rozwojem chorób grzybowych.
- Posadzenie roślin zbyt blisko siebie
Rosnąć zbyt blisko siebie, drzewa i krzewy konkurują o wodę, światło i składniki odżywcze, co sprawia, że wolniej rosną. Zbyt gęste nasadzenie sprawia, że korony są słabo wentylowane, zwiększa się też wilgotność powietrza. Prowadzi to nie tylko do rozwoju mchu i porostów na korze drzew lub krzewów, lecz także przyczynia się do występowania chorób i szkodników. Aby zapewnić naszym roślinom wystarczającą przestrzeń do prawidłowego wzrostu i rozwoju, warto usunąć najbardziej osłabione lub uszkodzone okazy.
Porosty na drzewach nie są groźne, ale w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na kondycję roślin. Fot.miragik/123RF.com
- Choroby i szkodniki
Zarówno choroby, jak i szkodniki negatywnie wpływają na kondycję drzew oraz krzewów. W rezultacie rośliny zaczynają słabiej rosnąć i marnieją, przez co możemy nie doczekać się zdrowych i obfitych plonów. Co więcej, na porażonych chorobą roślinach swobodnie rozwijają się mchy i porosty.
- Nieprawidłowe i niewystarczające nawożenie
Nawożenie drzew i krzewów jest kluczowym zabiegiem, który pozwala roślinom utrzymać zdrowy wzrost, poprawia ich odporność na występowanie chorób lub szkodników, a także zwiększa plonowanie. Przy braku odpowiednich składników pokarmowych nasze okazy stają się słabsze, bardziej podatne na ataki patogenów i niekorzystne czynniki środowiskowe. W rezultacie na ich korze pojawiają się mchy i porosty.
- Nadmierne zachwaszczenie
Kolejną przyczyną pojawiania się mchu i porostów na drzewach i krzewach jest zbyt dużo chwastów. Problem ten dotyczy szczególnie młodych roślin. Aby nasze okazy mogły prawidłowo się rozwijać, powinniśmy im zostawić wolną przestrzeń wokół pnia. W przeciwnym wypadku będą konkurować z chwastami o wodę i składniki pokarmowe. Aby zapobiec nadmiernemu zachwaszczeniu, po posadzeniu młodych drzew i krzewów warto rozłożyć, wokół ich pni warto rozłożyć ściółkę.
Przeczytaj również: Genialna metoda, która ratuje zaatakowane przez ćmę bukszpany. Wystarczy posypać krzaki
- Zbyt ciężka i gliniasta gleba
Ciężkie, gliniaste podłoże stanowi spore utrudnienie dla rozwoju korzeni drzew i krzewów. W rezultacie na ich pniach i gałęziach pojawiają się mchy i porosty. Aby rośliny mogły zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać, należy zapewnić im jak najlepsze warunki. W związku z tym należy dobierać gatunki do warunków glebowych na danym terenie.
Warto też wiedzieć, że mchy i porosty najczęściej pojawiają się na drzewach liściastych, ponieważ kora gatunków iglastych ma kwaśniejszy odczyn. Wbrew powszechnej opinii mogą osiedlać nie tylko stare drzewa, lecz także krzewy. Mchy i porosty zwykle można spotkać m.in. na jabłoniach, gruszach, śliwach, porzeczkach czy agrestach.
Aby pozbyć się mchu i porostu na drzewach, warto sięgnąć po specjalne opryski. Fot.CanvaPro
Jakie problemy powodują mech i porosty na drzewach?
Mchy i porosty na drzewach wyglądają bardzo tajemniczo i fascynująco. Mimo to mogą wywoływać pewien niepokój u wielu osób. Warto jednak zaznaczyć, że porosty i mchy występujące na korze drzew nie szkodzą roślinom. Co więcej, oddziałują na nie pozytywnie poprzez wydzielanie specjalnych związków chemicznych, które je ochraniają przed infekcjami. Oprócz tego mech chroni korę drzew przed nagłymi wahaniami temperatury. Porosty z kolei gromadzą sporo wody, którą następnie stopniowo oddają do otoczenia, przez co mogą poprawić wilgotność powietrza. Problem jednak pojawia się, gdy jest ich za dużo.
Jakie problemy powodują mech i porosty na drzewach? Gdy porastają rośliny masowo, utrudniają rozwój młodych pąków liściowych i kwiatowych. Mogą też ograniczać oddychanie drzew i krzewów, w wyniku czego powodują zamieranie gałązek. Wzrasta też ryzyko rozmnażania się infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Warto również pamiętać, że mchy i porosty mogą służyć kryjówką dla zimujących szkodników.
Jak pozbyć się mchu i porostu na drzewach?
Mech i porosty na drzewach można usunąć mechanicznie, za pomocą szczotki o sztywnym włosiu. Odradza się używania metalowych skrobaków, które mogą uszkodzić korę. Zabieg ten można przeprowadzić na sucho lub przygotować roztwór wody i mydła potasowego (w takim preparacie moczymy szczotkę i oczyszczamy korę drzew).
Walkę z mchem i porostami na drzewach można też prowadzić za pomocą oprysków chemicznych. Wczesną wiosną, gdy na roślinach nie liści i kwiatów, można je spryskać specjalnymi preparatami dedykowanymi na mchu i porosty. Zdecydowanie lepiej jest jednak sięgnąć po metody naturalne. Opryski chemiczne z powodzeniem można zastąpić wyciągiem lub gnojówką ze skrzypu polnego. Aby uniknąć pojawiania się mchu i porostów, warto też zadbać o przycinanie drzew, aby zapewnić koronie większą ilość światła.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Dlaczego laurowiśnia ma brązowe liście po zimie? Jak odratować krzew i czym go nawozić