Porady ogrodnicze

Jak i kiedy przekopywać podłoże? Ogród warzywny odwdzięczy się obfitym i zdrowym plonem

Jeżeli chcesz, by twoje warzywa wydały obfity i zdrowy plon, musisz zapewnić im dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Podstawa to oczywiście właściwe podłoże i zawarte w nim składniki pokarmowe, ale równie ważna będzie również struktura gleby. Pamiętaj, że masz na nią wpływ, bo możesz ją przekopać.

Jak i kiedy przekopywać podłoże? Ogród warzywny odwdzięczy się obfitym i zdrowym plonem
Przekopywanie ziemi przeprowadza się na wiosnę lub jesienią Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Po co i kiedy przekopuje się ogród warzywny?

Prace związane z przygotowaniem gleby ogrodowej wykonuje się jesienią lub wiosną. Warto to robić częściej, jeśli gleba w twoim warzywniku jest ciężka. Jesienią robi się to tuż po ostatnich zbiorach, natomiast wiosną jeszcze przed pojawieniem się pierwszych roślin.

Przekopywanie wykonuje się w celu:

 • oczyszczenia gleby z kamieni i śmieci,
 • odchwaszczenia terenu,
 • spulchnienia gleby,
 • uniemożliwienia rozwoju szkodników zimujących w glebie.

Wszystkie efekty przekopywania wpływają zbawiennie na jakość podłoża, które staje się lepszym miejscem startowym dla twoich roślin. Przekopywanie jesienne w dużej mierze służy do zniszczenia larw zimujących szkodników, natomiast to te wiosenne wykonuje się znacznie częściej.

Kiedy zbliża się wiosna, wygospodaruj więc nieco czasu, zgromadź narzędzia i przekop swój ogródek, aby nasiona i sadzonki umieszczać w podłożu wolnym od nieproszonych gości i o pH przyjaznym dla warzyw.

Dwa terminy przekopywania ogrodu

Jak już wspomnieliśmy, ogród można przekopywać zarówno wiosną, jak i jesienią. Każdy z tych terminów ma inne znaczenie. Jest to więc minimalna częstotliwość, ale dla gleb cięższych. Im lżejsze podłoże, tym mniej przekopywań należy wykonywać.

Sprawdzanie stanu przydomowego ogródka

Warto zacząć od oceny stanu podłoża, na którym planujesz mieć grządki warzywne. Na pierwszym etapie sprawdź, czy nie wyrosły w nim niepotrzebne chwasty, których możesz się pozbyć od ręki i usuń je. Następnie pozbądź się wszystkiego, co mogłoby ci przeszkadzać w pracy glebogryzarką lub szpadlem. Usuń kamienie, zalegające narzędzia ogrodowe, doniczki i wszystko, co mogłoby spowodować uszkodzenie narzędzi.

Może się wydawać, że to dodatkowa praca, jednakże to właśnie ona sprawi, że przekopywanie podłoża stanie się znacznie łatwiejsze.

Jesienne przekopywanie ogrodu

Po ostatnich zbiorach warto zabrać się za posprzątanie ogrodu i za jego przekopanie. Dzięki temu zyskasz większą szansę na zdrowe, wartościowe podłoże wiosną.

Jeżeli masz niewielki ogródek, wykorzystaj do tych czynności szpadel i przekop glebę na głębokość 20-30 cm. Po nabraniu ziemi na szpadel obróć ją „do góry nogami” i wrzuć w to samo miejsce. Zostaw ją właśnie w takim stanie, dzięki czemu larwy szkodników, które zimują pod powierzchnią podłoża, nie przeżyją chłodniejszych miesięcy.

Po przekopywaniu jesiennym nie musisz wyrównywać podłoża. Przy większym areale wygodniejsze będzie użycie glebogryzarki. Jeżeli chcesz, podczas tych prac możesz wymieszać glebę z obornikiem i kompostem. W tym celu wysyp wybrany nawóz na powierzchnię ziemi jeszcze przed przekopywaniem, ale już po oczyszczeniu obszaru. Następnie wykonaj wszystkie standardowe czynności.

Wiosenne przekopywanie ogrodu

Zanim przystąpisz do prac wiosną, usuń wszystkie chwasty i ewentualne kamienie, a następnie wysyp na powierzchnię to, co poprawi strukturę podłoża. Jeśli twoja gleba jest bardzo ciężka, możesz zastosować piasek. Jeżeli jednak jest zbyt lekka, warto użyć workowanej ziemi, czy też grudek gliny, które uplastycznią glebę. To również moment, w którym możesz zastosować kompost i nawozy.

Glebę z przygotowanymi użyźniaczami przekop tak, jak jesienią. Po zakończeniu pracy użyj szerokich grabi do wyrównania powierzchni i usunięcia grudek.

Zapewnienia właściwego odczynu podłoża

Jeżeli nie jesteś pewien, jaki nawóz powinieneś zastosować, istotne będzie sprawdzenie odczynu podłoża. W tym celu zaopatrz się w prosty miernik pH, który pomoże ci w określeniu, czy gleba jest kwaśna, obojętna, czy też zasadowa.

 • Możesz w tym celu użyć miernika ze skalą analogową, który jest dosyć tani i nie wymaga używania baterii. Zbierz około 300 g ziemi z różnych miejsc z ogrodu i wymieszaj ją z wodą. Wsuń stalową igłę miernika do próbki i odczekaj około minuty, a następnie odczytaj wynik. Mierniki są proste w użyciu i tanie, jednak dla dokładniejszego wyniku możesz skorzystać z innych opcji.
 • Papierki lakmusowe są sprzedawane w zestawach z odczynnikami lub bez nich. Bez względu na zawartość zestawu, użycie ich również nie powinno ci sprawić trudności. Warto, abyś postępować ściśle według dołączonej instrukcji. Schemat zwykle rozpoczyna się od zbierania próbki ziemi i stworzeniu z niej odpowiedniej próbki do zanurzenia w niej papierka. Papierek zanurzasz na chwilę, po czym otrzepujesz go kilkoma szybkimi ruchami i porównujesz z dołączoną do zestawu skalą.
 • Najdokładniejszym narzędziem pozwalającym na sprawdzenie odczynu gleby własnymi rękami jest miernik elektroniczny. Jest drogi, jednakże zwykle użytkuje się go przez wiele lat. Wystarczy, że szpilę pomiarową wbijesz w miejscu, w którym chcesz sprawdzić właściwości gleby. Na niewielkim, ale wyraźnym ekranie niemalże natychmiast wyświetli się jasno wskazujący na poziom pH wynik.

Kiedy już upewnisz się, jaką kwasowość ma podłoże w twoim ogródku warzywnym, będziesz wiedzieć co zrobić, aby dostosować ją do potrzeb twoich przyszłych warzyw. Większość z nich potrzebuje gleby o odczynie od 6 do 6,8, jednak niektóre wolą rosnąć na takiej o znacznie niższym pH.

Przekopywanie ziemi to sposób na poprawę plonowania w ogródku warzywnym Fot. 123RF/PICSEL

Czym zakwasić glebę podczas przekopywania?

Jeżeli okazało się, że podłoże w twoim ogrodzie jest zbyt zasadowe, zdecyduj się na jego zakwaszenie. Przed przekopaniem wysyp na powierzchni:

 • torf wysoki, jeśli chcesz uzyskać krótkotrwały, ale natychmiastowy efekt,
 • igliwie lub trociny, jeżeli chcesz, aby pH gleby obniżało się stopniowo,
 • siarczan amonu, który jest idealny do szybkiego obniżenia pH przed siewem,
 • siarczan potasu i siarczan magnezu, które wzbogacą glebę o dodatkowe składniki odżywcze,
 • nawóz zakwaszający w gotowej mieszance, który jest najlepszą opcją dla osób niedoświadczonych.

Czym odkwasić glebę przy pracach wiosennych?

Przy zbyt niskim pH w ogrodzie nie będzie rosnąć zbyt wiele warzyw. Dlatego tak ważne jest, aby kontrolować ten czynnik. Odkwaszanie wykonuje się minimum 3-4 tygodnie przed pierwszym wiosennym siewem. Najlepiej się do tego nadają:

 • wapno kredowe, które dodatkowo dotlenia podłoże i polepsza jego strukturę,
 • nawozy wapniowe, które są preparatami kompleksowymi,
 • nawozy węglanowe idealne do gleb lekkich.
 • dolomit, który dodatkowo wzbogaca podłoże o magnez i zwiększa jej możliwości zatrzymywania wody.

Zalety przekopywania ogródka

Jak zapewne udało Ci się zauważyć, przekopywanie ogrodu przed siewem jest nie tylko bardzo korzystne dla jakości gleby, ale też niezbędne, aby zachować rośliny w dobrej kondycji. Brak czynności związanych z pielęgnacją podłoża może doprowadzić do zagnieżdżenia się w niej patogenów chorobowych i szkodników, które w późniejszym czasie zaczną niszczyć twoje plony.

Jeżeli masz kawałek ogrodu, zadbaj o niego na tyle, aby mógł się odwdzięczyć zdrowymi, obfitymi plonami.

Przeczytaj: 

Matura 2022: Zobacz arkusz CKE i odpowiedzi z matematyki

Choroby borówki amerykańskiej: na co szczególnie trzeba uważać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.