Spis treści:
- Kwietniowe przymrozki niszczą ogrody
- Jakie rośliny są wrażliwe na przymrozki?
- Jak uratować rośliny po przymrozkach?
Kwietniowe przymrozki niszczą ogrody
O ile na przedwiośniu niskie temperatury są nie tylko czymś normalnym, lecz także tolerowanym przez rośliny, tkwiące wciąż w stanie pozimowego uśpienia, o tyle kwietniowe przymrozki niszczą ogrody. Gdy średnie dobowe temperatury zaczynają wyraźnie wzrastać, rozmaite gatunki drzew, krzewów kwitnących oraz wysadzonych jesienią kwiatów budzą się do życia. Ich aktywność, przejawiająca się krążącymi wewnątrz tkanek sokami, sprzyja rozwijaniu świeżych pędów, zalążków liści i pąków kwiatowych.
Przed słabymi przymrozkami da się uchronić rośliny, stosując zabiegi solidnego okrywania, ściółkowania, kopczykowania oraz otulania włókniną. Jednak, gdy w nocy temperatury spadają nagle do -8°C, w dzień rosną, aby w kolejną noc znów obniżyć się drastycznie, żadna roślina kwitnąca tego nie wytrzyma. Dla wielu gatunków ogrodowych nie sam przymrozek stanowi problem, ale amplituda dobowa, która odbija się na młodych sadzonkach, dopiero co posadzonych w ogrodzie, a także przebudzonych pędach roślin wieloletnich.
Jeżeli twój ogród znajduje się w dolinie lub jego partie umiejscowione są w zagłębieniach terenu, możesz spodziewać się, że zimno skumuluje się właśnie tam. To ciężar zimnego powietrza sprawia, że naturalnie opada ono ku dołowi. Ale nawet wtedy, gdy cały teren rozłożony jest na jednej, równej wysokości, kwietniowe i majowe anomalie pogodowe to duże ryzyko dla drzew, krzewów ozdobnych i kwiatów.
Przeczytaj również: Jak chronić rośliny przed kwietniowymi przymrozkami? Zastosuj metodę dziadka
Jakie rośliny są wrażliwe na przymrozki?
Do grupy roślin bardzo wrażliwych na działanie niskich temperatur oraz ich gwałtownych zmian w ciągu doby należą np.:
- budleja,
- lawenda,
- porzeczka krwista,
- oczar,
- hortensja ogrodowa,
- młode magnolie,
- hortensje piłkowane,
- hortensje kosmate,
- hortensje dębolistne,
- kolorowe dalie.
Wiosenne przymrozki uszkadzają również surfinie, a także sadzonki laurowiśni. Jeśli w doniczkach na balkonie lub w skrzyniach ogrodowych masz już pelargonie, one również znajdują się w niebezpieczeństwie.
Kwitnące młode magnolie i hortensje z pierwszymi kwiatami są szczególnie wrażliwe na gwałtowne spadki temperatur. Musisz je dobrze zabezpieczyć, inaczej przymrozek silnie je uszkodzi. Fot. Anna Machalska/deccoria.pl/CanvaPro
Nadejście zimnych mas powietrza z północy oraz połączenie dwóch typów przymrozków w groźne combo radiacyjno-adwekcyjne prowadzi do strat zarówno wśród kwitnących roślin ozdobnych, jak i w ogrodach owocowych. Widzisz, że ostatnie noce wyraźnie nadwyrężyły stan twoich porzeczek, truskawek, kwitnących na biało jabłoni czy różowiących się wiśni? Musisz pomóc im w regeneracji. Ale nie bierz się za cięcie przemarzniętych pędów zbyt szybko. Mój dziadek zawsze powtarzał, że pośpiech jest najgorszym, ogrodowym doradcą. Jeżeli twoje rośliny są wrażliwe na przymrozki, upewnij się, że to już koniec zimnych nocy, inaczej ostrym cięciem tylko im zaszkodzisz.
Jak uratować rośliny po przymrozkach?
Śledziłeś prognozy i przygotowałeś się dostatecznie wcześnie do ochrony roślin w ogrodzie, a tym samym udało cię się przeciwdziałać przymrozkom? Doskonale. Wrażliwe rośliny mocno ucierpiały, pomimo twoich wielodniowych starań? W takim przypadku spróbuj je odratować.
Wegetujące rośliny mają mniejsze szanse na przeżycie przymrozków niż te wciąż jeszcze tkwiące w uśpieniu. Jednak jedna mroźna noc to nie wyrok - dokładnie sprawdź, jak bardzo ucierpiały krzewy i wykorzystaj sprawdzone metody na ich odratowanie. Fot. maykal/123rf.com/CanvaPro
Mróz, nawet spory, nie musiał od razu uszkodzić wszystkich kwiatów, pędów ani tym bardziej doprowadzić do obumarcia rośliny. Nie wiesz, jak uratować rośliny po przymrozkach? Oto co musisz zrobić, żeby przywrócić im zdrowie na kolejne lata.
- Sprawdź, czy roślina na pewno przemarzła.
Objawy przemarzania są dość czytelne. Najczęściej zauważysz: łuszczenie się kory, pękanie pędów, uszkodzenie pąków liściowych i liści, a także młodych, niepełnych jeszcze kwiatów. Zmarznięte liście wyraźnie brązowieją, więdną i opadają.
- Skup się na zapewnieniu roślinie warunków korzystnych do regeneracji.
Nie pozwól, aby na przemarznięte pędy padały ostre promienie słońca, które nagrzewałyby tkanki w sposób niekontrolowany. Koniecznie zadbaj o zacienienie, dzięki któremu ścięte mrozem pędy będą odmarzały wolniej, procesy będą postępowały łagodniej, a generowany wraz z zachodzącymi zmianami stres (niższy niż przy pełnym wystawieniu na słońce) nie uszkodzi bardziej rośliny.
- Stosuj wzmacniające i regeneracyjne nawozy w formie oprysków.
Nawet kontrolowane odmarzanie pędów stanowi źródło stresu termicznego, który nadwyręża i tak już mocno zmęczone rośliny. Dlatego wskazane jest podawanie nawozów wzmacniających, zawierających w składzie cenne aminokwasy, niezbędne podczas odbudowy tkankowej. Rośliny mają wysoką zdolność syntetyzowania potrzebnych związków, ale w sytuacji, gdy silnie ucierpiały, lepiej wspierać cały proces odbudowy. Do oprysku koniecznie wybierz preparat bezpieczny dla zwierząt i środowiska, który podasz na liście i części nadziemne kwiatów, krzewów, drzew czy warzyw.
- Podlewanie i przycinanie
W kryzysowej sytuacji ważne jest odpowiednie nawodnienie roślin, ponieważ pozwala ono lepiej poradzić sobie ze stresem termicznym, który wystąpił wraz z przymrozkami. Funkcją wody jest bowiem izolacja, a co za tym idzie, skuteczniejsza ochrona korzeni. Chcesz wspomóc regenerację? Nie pomiń solidnego podlewania. Masz pewność, że przymrozki w najbliższym czasie nie wrócą? Zacznij usuwanie uszkodzonych mrozem pędów i martwych kwiatów. Cięcie regeneracyjne to ważny stymulator dalszego, prawidłowego rozwoju rośliny.
Pewne działania powinny być długofalowe, aby pozwoliły zabezpieczyć rośliny nie tylko przed ewentualnymi nawrotami mrozów, lecz także na kolejne lata. Ważna jest aklimatyzacja gatunków, czyli stopniowe przyzwyczajanie ich do takich niespodzianek. Inną kwestią jest wybór roślin, które dobrze znoszą kaprysy naszego klimatu.
Gdy już masz w ogrodzie wrażliwe okazy krzewów i kwiatów, nie zaniedbuj ich okrywania, np. hortensje ogrodowe powinny pozostać pod osłoną jak najdłużej. Zdejmowanie warstw używanych na drzewach i krzewach ozdobnych: flaneli (to ulubiony patent mojego dziadka), słomy, trzciny i agrowłókniny rozplanuj w czasie. I nie bój się korzystania z preparatów stymulujących wzrost, gdy zauważysz mrozowe uszkodzenia na swoich krzewach. Środki z dodatkiem cennych alg morskich powstały w trosce o zdrowie roślin i potrafią naprawdę zdziałać cuda.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sadzenie warzyw ciepłolubnych po ostatnich przymrozkach. Czym podlewać i nawozić sadzonki?
Byliny zimujące w gruncie. Tych roślin nie trzeba wykopywać
Jak wykorzystać popiół drzewny w warzywniaku? Zabezpieczysz cebulki, warzywa przed szkodnikami
Czym zasilić truskawki podczas kwitnięcia? Plon będzie duży i zdrowy