Porady ogrodnicze

Azjatycka księżniczka w twoim ogrodzie. Jak uprawiać trawę bambusową

Trawa bambusowa pochodzi z Azji, jednak w ostatnich latach roślina jest coraz bardziej popularna również w Europie. Wynika to z tego, że wysoka trawa bambusowa stanowi piękne i oryginalne tło dla innych roślin, a sama jej uprawa jest banalnie prosta. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad pielęgnacji, aby roślina wyrosła zdrowa i piękna. Podpowiadamy, gdzie i kiedy najlepiej sadzić trawę bambusową oraz wyjaśniamy, jak o nią dbać tak, by przez długi czas stanowiła ozdobę ogrodu.

Azjatycka księżniczka w twoim ogrodzie. Jak uprawiać trawę bambusową
Trawa bambusowa pochodzi z Azji, ale świetnie czuje się również w klimacie umiarkowanym. Fot.123RF.com

 Z arukułu dowiesz się:

Uprawa trawy bambusowej jest coraz bardziej popularna w Polsce i nie ma się czemu dziwić. Egzotyczną roślinę z powodzeniem można hodować we własnym ogrodzie, ponieważ liczne odmiany trawy bambusowej świetnie radzą sobie w naszym umiarkowanym klimacie.

Wysoka trawa bambusowa prosto z Azji w domowym ogródku na pewno będzie prezentować się oryginalnie, jednak, aby wyglądała nienagannie przez długi czas, trzeba ją odpowiednio przycinać i regularnie podlewać. Dlatego też wyjaśniamy najważniejsze zasady uprawy rośliny. Oto krótka charakterystyka trawy bambusowej!

Trawa bambusowa: Charakterystyka

Trawa bambusowa (z łac. Hakonechloa macra) to ozdobna roślina, która w warunkach naturalnych występuje w górskich lasach Japonii, jednak z powodzeniem można uprawiać ją również w Europie. Jest rośliną wieloletnią, która zakwita późnym latem lub jesienią, a rosnąc, tworzy charakterystyczne gęste kępy o nieregularnym pokroju. Wysoka trawa bambusowa może osiągać nawet do metra wielkości. Wyróżniają ją, długie pędy i podłużne liście o kolorze, który różni się w zależności od odmiany trawy bambusowej.

Trawa bambusowa: Odmiany

Podejmując decyzję o uprawie trawy bambusowej we własnym ogrodzie, na początku warto zastanowić się, który gatunek rośliny najlepiej wpasuje się w jego klimat. Istnieje wiele odmian trawy bambusowej o pięknych wielokolorowych liściach, a to najpopularniejsze z nich:

  • Trawa bambusowa All Gold – Liście rośliny są jasnozielone, jednak wystawione na światło słoneczne mogą przybierać również żółtawą barwę.
  • Trawa bambusowa Aureola – Liście rośliny również są zielone, jednak występują na nich również podłużne paseczki. Jest ich wiele i na ogół występują w żółtym kolorze, jednak zdarzają się również odmiany różowoczerwone albo brązowe. 
  • Trawa bambusowa Beni Kaze – Liście rośliny początkowo są soczyście zielone, jednak wraz z nadejściem przymrozków zmieniają zabarwienie na czerwony lub pomarańczowy kolor. W przypadku tej odmiany trawy bambusowej oko cieszy również wyjątkowo piękny pokrój.
  • Trawa bambusowa Naomi – Liście rośliny są  jasnozielone i pojawiają się na nich podłużne paski w kremowym odcieniu, które w drugiej połowie roku zmieniają kolor. Przybierają wówczas czerwonawo-różowe zabarwienie.
  • Trawa bambusowa Samurai – W przypadku tej odmiany trawy bambusowej liście są jasnozielone i podobnie charakteryzują się kremowymi paskami. Jesienią zmieniają one jednak kolor na brązowy

trawa bambusowa Trawa bambusowa najlepiej rośnie w pobliżu rzek i oczek wodnych. Fot.123RF.com

Uprawa i pielęgnacja trawy bambusowej: Kiedy najlepiej sadzić trawę bambusową?

Wiosną lub wczesnym latem, ponieważ wtedy rośliny mają czas, aby przystosować się do nowych warunków. Trawa bambusowa posadzona w kwietniu albo w maju będzie bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ zdąży już rozbudować system korzeniowy.

Uprawa i pielęgnacja trawy bambusowej: Gdzie najlepiej sadzić trawę bambusową?

Trawa bambusowa najlepiej rośnie w przepuszczalnym, lekko wilgotnym podłożu. Jeżeli ma się taką możliwość, warto zasadzić ją w pobliżu oczka wodnego lub stawu. A jeśli nie przy zbiorniku wodnym, to pod koronami drzew lub krzewów, gdyż azjatycka roślina dobrze czuje się na ocienionych stanowiskach. Trawy bambusowej nie powinno się natomiast sadzić na podłożach piaszczystych, gliniastych lub bardzo suchych.

Jak podlewać trawę bambusową?

Podlewanie trawy bambusowej musi być intensywne zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy nadchodzą okresy upałów i suszy. Szczególnie jeżeli trawa bambusowa rośnie na słonecznym stanowisku, gdyż w przeciwnym razie brzegi jej liści będą wysychać.

Zobacz więcej zdjęć

Jak nawozić trawę bambusową?

Nawożenie traw bambusowej nie jest obowiązkowe, jednak warto to robić zwłaszcza wtedy, gdy azjatycka roślina rośnie na mało urodzajnej glebie. Przy tego rodzaju uprawie trawy bambusowej warto używać szczególnie nawozów wieloskładniowych.

Kiedy przycinać trawę bambusową?

Jesienią liście trawy bambusowej powoli zasychają. Nie należy ich jednak się pozbywać, bo stanowią naturalną ochronę rośliny przed mrozem. Zatem, kiedy przycinać trawę bambusową? Najbezpieczniej robić to w marcu.

Przeczytaj również: 10 najpopularniejszych traw ozdobnych do ogrodu

rozplenica japońska Dziś trudno sobie wyobrazić ogród bez traw ozdobnych. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.