Porady ogrodnicze

Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezwodnych sposobów

Kret w ogrodzie jest takim gościem, którego nikt nie zaprasza, ale w każdej chwili można się go spodziewać. W zaledwie jedną noc zwierzę jest w stanie zniszczyć idealnie wypielęgnowany trawnik, który potem będzie odrastał przez wiele miesięcy. Poznaj sposoby na skuteczną walkę z kretem i szkodami, jakie wyrządzi w twoim ogrodzie. 

Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezwodnych sposobów
Choć kret jest mięsożercą, w wyniku jego działalności może dochodzić do uszkodzenia systemów korzeniowych roślin. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Kret — charakterystyka  

Kret to niepozorne zwierzę, które rzadko daje się zobaczyć na powierzchni ziemi, ponieważ lwią część swojego życia spędza pod nią. Jeśli chodzi o szkody wyrządzane w polskich ogrodach, najczęściej ich sprawcą jest kret europejski: z pozoru przyjazny i niegroźny owadożerny ssak.  

Szkodnik ma pysk o ryjkowatym kształcie, w którym są umieszczone 44 zęby. Osiąga około 17 cm długości i waży zaledwie 120 g. Mimo niewielkiej postury, potrafi uprzykrzyć życie tym, którzy marzą o zadbanej i soczyście zielonej trawie. Jego inwazja jest tym bardziej problematyczna, że nawet po uporaniu się z kretem, problem najczęściej powraca.  

Ogrody przez długi czas dochodzą do siebie, ponieważ konieczne jest ponowne zasianie trawy, która odrasta przez wiele tygodni. Dlatego jeśli zauważysz ziemne kopy postawione na powierzchni ziemi, od razu zacznij walkę. Będziesz mieć większe szanse na to, że skończy się Twoim sukcesem.  

Pamiętaj, że choć kret jest mięsożercą, w wyniku jego działalności może dochodzić do uszkodzenia systemów korzeniowych roślin. Ssak zjada także dżdżownice, które spulchniają i użyźniają glebę, więc pośrednio wpływa na pogorszenie jakości podłoża w rabatach czy ogródkach. 

Niezawodne sposoby na walkę z kretami  

Skuteczne pozbywanie się szkodników wymaga zaangażowania, cierpliwości i sumienności. Są jednak sposoby na walkę z kretami, które umożliwiają pozbycie się problemu, nim cały trawnik zostanie pokryty nieestetycznymi kopcami. Podczas eliminacji szkodników warto wykorzystać wiedzę dotyczącą trybu życia i cech fizycznych.  

Krety są prawie ślepe i głuche, a zmysły wzroku i słuchu w dużej mierze zastępują im włoski czuciowe. Zwierzęta, choć są niewielkie, mają bardzo silne i rozbudowane przednie łapy, które wykorzystują do kopania podziemnych korytarzy. Pamiętaj również o tym, że krety mogą być niebezpieczne! Mają bardzo ostre zęby, dlatego lepiej unikać bezpośredniej konfrontacji z nimi.  

Przeczytaj również: Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu!

kuna Kuna potrafi być zwierzęciem bardzo uciążliwym. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na zwalczanie szkodników 

Podczas walki z kretami dobrze mieć na uwadze, że choć powodują one nieestetyczny wygląd trawnika, są pożyteczne. Zjadają ślimaki, które zagrażają uprawom, a także pędraki i larwy szkodników, które chętnie zadomawiają się w ogrodach. Nie oznacza to, że można pozwolić kretom swobodnie działać na niekorzyść trawnika i roślin, ale warto podjąć z nimi walkę opartą na domowych sposobach i odstraszaniu, a nie na zatruwaniu zwierząt, które powinno być absolutną ostatecznością. 

  • Odstraszające dźwięki i wibracje 

Kret nie jest wrażliwy na to, co widzi, ale na to, co czuje. Jeśli wokół jego norki ustawisz elementy, które będą wydawały odstraszające dźwięki i powodowały wibracje, istnieje duża szansa, że ssak wyprowadzi się z Twojego ogrodu do spokojniejszego miejsca.  

W sklepach ogrodniczych są dostępne urządzenia produkujące odstraszające fale dźwiękowe, ale zamiast nich można sięgnąć po domowe sposoby na zwalczanie kretów. Wystarczy w okolicy kopca wbić metalowy pręt i umieścić na nim metalową puszkę lub szklaną butelkę. Wiatr wprawi je w drgania, które będą regularnie zakłócały spokój szkodnika. W efekcie zostanie on skutecznie zniechęcony do dalszej dewastacji ogrodu.  

  • Odstraszające zapachy 

Okazuje się, że krety (choć nie mają wyczulonego węchu) nie zamieszkują miejsc, w których unosi się aromat ryb oraz cytryny i czosnku. Jeśli chcesz pozbyć się szkodnika za pomocą domowych i tanich sposobów, zakop w kretowisku trochę ryby — im mniej świeża będzie, tym szybciej kret opuści swoje dotychczasowe mieszkanie.  

Ten sam efekt osiągniesz, stosując cytrynę i czosnek. Zaleca się, by były nieco zapleśniałe i rozdrobnione. Je także należy zakopać w okolicy kopca, a szkodnik poczuje się niechciany i zmieni lokum. Ten sposób jest przede wszystkim ekologiczny: nie wpływa na inne organizmy żyjące w Twoim ogrodzie i nie zanieczyszcza środowiska. Wiele osób pozbyło się także kretów z ogrodu, umieszczając w ich norach psie futro. 

Przeczytaj również: Przepis na domowy oprysk. Zwalczy szkodniki ogrodowe raz na zawsze!

kret Tak wyrzucisz szkodnika z ogrodu. Niezawodny sposób. Fot. 123RF/PICSEL

  • Siatka na krety 

Ten domowy sposób jest wyjątkowo pracochłonny, ale cechuje go duża skuteczność i fakt, że problem (w postaci kreta) nie powraca po czasie. Aby skutecznie zamontować siatkę, konieczne jest wkopanie konstrukcji na głębokość co najmniej 10 cm, co oznacza, że trzeba będzie mocno ingerować w trawnik oraz roślinność znajdującą się w ogrodzie. Wiele osób uważa jednak, że warto, ponieważ siatka tworzy fizyczną barierę, przez którą ssak nie może się przedostać, by stworzyć kopiec.  

Przeczytaj również: Siatka na krety – czy warto w nią zainwestować? Inne sposoby walki z kretami w ogrodzie

siatka na kwiaty Poznaj domowe sposoby na kreta w ogrodzie. Fot.123RF.com

  • Pożyteczne rośliny w ogrodzie 

Skutecznym sposobem na ekologiczne zwalczanie szkodnika jest także posadzenie roślin, które wydzielają nieprzyjemny dla niego zapach. Wśród nich wyróżniamy:  

  • narcyzy,  
  • aksamitki,  
  • rącznik pospolity. 

Ten sposób nie tylko zabezpieczy cię przed inwazją szkodnika bez wyrządzania szkód w naturalnym środowisku, ale również ubarwi Twój ogród. Warto także posadzić czosnek dęty (cebulę siedmiolatkę), która wydziela nieprzyjemny dla ssaka zapach. 

Inwazyjne środki w walce z kretami  

Zdarza się, że domowe sposoby na walkę z kretami okazują się nieskuteczne lub nie są możliwe do zrealizowania. Wówczas konieczne jest sięgnięcie po bardziej inwazyjne środki, które są mniej ekologiczne i etyczne. Warto jednak pamiętać, że choć kret znajduje się pod ochroną, to nie obejmuje ona prywatnych ogrodów, więc likwidacja szkodnika jest dopuszczalna w polskim porządku prawnym.  

  • Pułapki na krety 

Działanie pułapki na krety jest bardzo proste i wykorzystuje naturalne instynkty zwierzęcia. Aby zamontować urządzenie, należy odsłonić dziurę w kretowisku i właśnie na niej je ułożyć. Kret najpewniej wróci do tego miejsca w ciągu 48 godzin, by zatkać powstałą lukę, a wtedy masa ziemi sprawi, że mechanizm się zamknie. 

Do pułapki należy jak najczęściej zaglądać, ponieważ kret jest w stanie przetrwać jedynie 12 godzin bez jedzenia. Jeśli zostanie złapany i niewypuszczony w porę, nie będzie mógł już spełniać swojej pożytecznej funkcji w naturze. Zwierzęciu warto zwrócić wolność w miejscu jak najbardziej oddalonym od ogrodu. 

  • Trutki na krety 

W sklepach ogrodniczych jest dostępnych wiele środków chemicznych, które zwalczają krety. Należy zasypać nimi nory, aby ich zapach odstraszył zwierzę lub je zatruł. Produkty budzą wiele kontrowersji, ponieważ ich woń przyciąga zwierzęta: nie tylko szkodliwe krety, ale także psy czy koty, dla których również mogą być śmiercionośne.  

W ostatnich latach na rynku pojawiły się rozwiązania, których zapach oddziałuje jedynie na krety i jest obojętny dla psów czy kotów biegających po ogrodzie. W związku z tym, decydując się na inwazyjne metody zwalczania szkodników, warto wybrać te bardziej bezpieczne dla innych stworzeń. 

Sposoby na walkę z kretami charakteryzują się dużą skutecznością. Warto wybierać te domowe, o mniej inwazyjnym działaniu. Dzięki temu pomożesz zachować życie ssakowi, który pełni pożyteczne funkcje w środowisku i zasadniczo podlega ochronie prawnej, a sam pozbędziesz się problemu z przydomowej strefy relaksu.  

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu? Czego nie lubią muchy?

muchy Sprawdźmy, czego nie lubią muchy oraz co zrobić, żeby nie wlatywały do naszego domu. Fot.123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Krety będą trzymać się z daleka. Lista niezwodnych sposobów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.