Porady ogrodnicze

Co robić, gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?

Gdy zima jest szczególnie ciepła i gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0st.C, może się zdarzyć, że wczesnowiosenne kwiaty wzejdą zbyt szybko. Co zrobić, gdy krokusy, sasanki i inne rośliny kwitną już w styczniu, lutym albo na początku marca? Sprawdź, jakie działania podjąć, żeby twój ogródek był bezpieczny!

Co robić, gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?
Nie okrywaj zapobiegawczo roślin, jeśli temperatura nie spada poniżej -5 st.C.. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kiedy powinny kwitnąć wczesnowiosenne kwiaty?

Dokładny moment kwitnienia jest zależny przede wszystkim od pogody – czyli temperatury i ilości słońca. Pamiętaj jednak, że zwykle jest on inny dla różnych części Polski. Dlaczego? W kraju występują różne strefy klimatyczne i dla każdej z nich okres wegetacyjny (czyli czas, gdy rośliny rosną, kwitną) trwa dłużej lub krócej. Przykładowo na zachodzie liczy on ponad 220 dni, a w górach i północno-wschodniej części – jedynie 180-190.

Najczęściej pierwsze kwiaty zaczynają wschodzić w marcu i kwietniu, gdy utrzymuje się stała temperatura powyżej 0 st.C i gdy nocne przymrozki są rzadkością. Dla wielu roślin to optymalne warunki, by rozpocząć wegetację.

Jakie wiosenne kwiaty najwcześniej kwitną?

Mówiąc o wczesnowiosennych kwiatach, zapewne mamy na myśli głównie przebiśniegi, które dla wielu osób są zwiastunem rychłej wiosny. Bardzo szybko kwitną jednak liczne rośliny cebulowe, a także byliny. Do najszybciej zakwitających gatunków należą te zimowe:

 • ciemierniki – których niektóre odmiany kwitną nawet zimą, a inne na przedwiośniu i w marcu oraz kwietniu,
 • wrzośce krwiste – najczęściej wschodzące w lutym, ale przy ciepłych zimach kwiaty mogą pojawić się w grudniu i styczniu.

Są to rośliny, które nie boją się mrozów i raczej nie wymagają żadnych działań, nawet gdy pogoda ma się znacznie pogorszyć. Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku roślin wczesnowiosennych, które standardowo raczej nie wzrastają zimą. Do najczęstszych tego typu gatunków można zaliczyć:

 • przebiśniegi – przepiękne białe kwiaty o kształcie dzwoneczków, którym niestraszny śnieg, dlatego nierzadko pojawiają się pod koniec lutego,
 • krokusy – kolorowe kwiaty (zwykle fioletowe i żółte) kwitnące najczęściej w marcu,
 • przylaszczki – zwykle niebieskie, fioletowe bądź różowe, standardowo wzrastają w marcu,
 • sasanki – kolejne kwiaty o dzwonkowatym kształcie, które kwitną w zależności od odmiany w marcu lub kwietniu,
 • irysy (kosaćce) – zwykle fioletowe (chociaż dostępne są też inne odmiany, np. żółte), zakwitają najczęściej w marcu.

Przeczytaj również: Wybierz te gatunki. Na pierwsze kwiaty możesz liczyć już w lutym

tylipany Kwiaty wczesnej wiosny. Fot. 123RF/PICSEL

Co robić, gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?

Dopiero styczeń, luty lub początek marca, a kwiaty, które zwykle zaczynały wschodzić później, rozpoczynają już kwitnienie? To znak, że naturalne warunki pogodowe są dla nich odpowiednie. Zwykle rośliny czują, że niska temperatura nie stanowi już dla nich zagrożenia. Dla ogrodników to jednak powód do niepokoju, ponieważ w trakcie zimowych miesięcy najczęściej pojawia się jeszcze śnieg, a temperatura często spada. Co zatem robić, gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?

Przeczytaj: Wiosenne nawożenie drzew owocowych. Jaki nawóz wybrać?

Nie okrywaj zapobiegawczo roślin, jeśli temperatura nie spada poniżej -5 st.C. Niewielkie przymrozki nie są niebezpieczne dla wczesnowiosennych roślin – tym bardziej, że zdarzają się standardowo nawet w marcowe czy kwietniowe noce. Kiedy przykryć swoje rośliny? Zrób to w momencie, gdy prognozy mówią o temperaturach rzędu -10/-20 st.C. Ważne są również opady śniegu, ponieważ jest on naturalnym okryciem dla roślin przed zamarznięciem.

Jak okrywać wczesnowiosenne kwiaty?

Jeśli temperatura jest zbyt niska dla wczesnowiosennych kwiatów, niezbędne może okazać się zastosowanie odpowiedniego przykrycia. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku materiały przewiewne, np.:

 • kora sosnowa lub innych drzew iglastych, najlepiej rozdrobniona,
 • tektura falista (uważaj jednak, by za bardzo nie namokła),
 • biała wiosenna agrowłóknina,
 • świerkowe drobne gałązki,
 • pocięta słoma lub siano,

Możesz stosować też ustawione do góry dnem pojemniki czy donice plastikowe. Pamiętaj jednak, że nie przepuszczają one powietrza, dlatego niezbędne jest ściąganie ich np. w trakcie dnia, gdy jest cieplej.

Nie stosuj również takich materiałów, które są podatne na gnicie, np. skoszonej niewysuszonej trawy czy liści. Jeśli zaczną gnić, wczesnowiosenne rośliny będą znacznie bardziej narażone na wystąpienie chorób grzybowych.

Co robić, gdy cebule kiełkują jesienią?

Kwiaty cebulowe, które zimą znajdują się w gruncie i potem kwitną wczesną wiosną, należy zasadzić na jesień. Czasami zdarza się jednak sytuacja, gdy zaczynają one kiełkować np. w listopadzie. Zwykle wiąże się to z ciepłą i słoneczną pogodą, którą rośliny mylnie odczytują jako znak do kiełkowania. Co w takiej sytuacji zrobić?

Pamiętaj, aby takich pędów nie usuwać – jeśli to zrobisz, na wiosnę kwiaty nie będą kwitły. Należy okryć je słomą, korą, gałązkami lub sianem. W ten sposób przeczekają zimę, najczęściej bez szwanku. Kiedy zastosować okrycie? Najlepiej zrobić to po pierwszych przymrozkach.

Jeżeli okryjesz rośliny zaraz po rozpoczęciu kiełkowania i gdy na zewnątrz wciąż będzie ciepło, zwiększasz ryzyko, że po prostu nadal będą się rozwijać. Im mniejsze kiełki i pędy, tym łatwiej przetrwają zimę. Pamiętaj też, że jesienią miejsca szukają również myszy, nornice i inne gryzonie, a zbyt wcześnie ułożona ściółka może być dla nich atrakcyjnym schronieniem.

Przeczytaj rówież: Kwitnący balkon od lutego do maja. Te rośliny to hit!

Jak sadzić wczesnowiosenne kwiaty?

Jeśli chcesz mieć w swoim ogródku kwiaty, które wypuszczą pąki w momencie, gdy inne rośliny wciąż nie budzą się z zimowego snu – pamiętaj o kilku wskazówkach.

 • Rośliny, które wschodzą w marcu i kwietniu sadzi się już na jesień, najlepiej we wrześniu i październiku. W trakcie zimy znajdują się więc w gruncie i mają odpowiednią ilość czasu, by wypuścić korzenie.
 • Do sadzenia wybierz ładne i duże cebule, a jeśli chcesz zasadzić te z poprzedniego sezonu – przejrzyj je dokładnie pod kątem oznak chorób grzybowych czy działalności szkodników.
 • Pamiętaj, by przed sadzeniem usunąć wszystkie chwasty i zastosować odpowiednie spulchnianie oraz nawożenie gleby. Takich roślin nie należy przede wszystkim sadzić zbyt płytko, ponieważ zwiększa to szansę, że zaczną wschodzić wcześniej. Dlaczego? Pierwsze promienie słońca ocieplą wierzchnią warstwę gleby. Tym łatwiej będzie im dotrzeć do cebul i korzeni, im mniej będą miały do pokonania.

Gdzie sadzić wczesnowiosenne kwiaty?

Najlepiej wybrać do tego rabatę lub trawnik – pamiętaj jednak, by oznaczyć te miejsca, aby niechcący nie rozdeptać swoich okazów wczesną wiosną lub gdy w ogrodzie nadal będzie leżał śnieg. Weź ponadto pod uwagę, że każdy z gatunków ma trochę inne wymagania co do stanowiska.

Jedne wczesnowiosenne kwiaty lubią stanowiska jasne i słoneczne (np. krokus), inne dobrze radzą sobie w miejscach półcienistych (np. złoć żółta, przylaszczka czy miodunka plamista), a jeszcze kolejne preferują lekki cień (np. przebiśnieg, cieszynianka). Zapewnienie odpowiedniego stanowiska również pomaga roślinom zakwitnąć wtedy, gdy będzie to dla nich najbardziej naturalne.

Twoje wczesnowiosenne kwiaty zaczynają wzrastać zimą? A może cebule kiełkują w listopadzie? Pamiętaj, by kontrolować temperaturę i w razie potrzeby okryć rośliny przewiewnym materiałem. Dzięki temu zadbasz o ich piękne kwiaty!

Przeczytaj również: Najpiękniejsze kwiaty i krzewy kwitnące wczesną wiosną. Ogród zacznie mienić się kolorami

kwiaty magnoli Magnolia zaczyna kwitnąć już w marcu. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co robić, gdy wiosenne kwiaty przedwcześnie wzeszły?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.