Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować przebiśniegi? Sadzenie i uprawa

Coraz wyższe temperatury na zewnątrz przypominają nam, że wiosna zbliża się wielkimi krokami, już wkrótce rozpoczniemy pierwsze prace ogrodowe. Początek marca to czas, kiedy zaczynają kwitnąć przebiśniegi. W tym artykule podpowiemy, co zrobić, aby jak najdłużej zdobiły nasze ogrody.
REKLAMA

Śnieżyczka przebiśnieg - tak brzmi pełna nazwa rośliny, którą zwiemy potocznie przebiśniegiem. To gatunek należący do bylin cebulowatych. Przebiśniegi znane są nam głównie jako dziko rosnące rośliny, które w Polsce objęte są ochroną gatunkową. Coraz częściej sami sadzimy je w naszych ogrodach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji tych roślin.

Uprawa
Wczesną wiosną, kiedy pierwsze kwiaty przebiśniegów zaczną przebijać się spod śniegu, powinniśmy zadbać o to, by zapewnić im najlepsze warunki do kwitnięcia. W naturalnym środowisku, przebiśniegi preferują zazwyczaj miejsca cieniste i żyzne, o wilgotnym podłożu. Postarajmy się więc zapewnić im podobne warunki. Najważniejsze, aby nie dopuszczać do przesuszenia podłoża - gleba na której rosną, powinna być stale lekko wilgotna. Szczególnie pamiętajmy o roślinach, które trzymamy w pojemnikach, ponieważ ich podłoże wysycha znacznie szybciej niż to w ogrodzie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Aby rośliny na naszej działce dobrze się rozwijały, możemy wspomóc je nawozem wieloskładnikowowym. Śnieżyczki są dość odporne na choroby, jednak może się zdarzyć, że zaatakują je grzyby lub szkodniki. Najbardziej narażone są na szarą pleśń, która objawia się zniekształconymi i krótkimi liśćmi oraz grzybim nalotem na liściach. Chore rośliny powinniśmy wykopać i wyrzucić, aby nie zarazić pozostałych sadzonek, które należy opryskać nawozem dolistnym. Stosowanie środków pielęgnujących powinniśmy zakończyć na miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Pielęgnacja
Przebiśniegi nie są wymagającymi roślinami, więc wiosenne prace pielęgnacyjne ograniczają się wyłącznie do spulchniania ziemi i odchwaszczania. J
edną z najważniejszych czynności przy pielęgnacji śnieżyczek jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Ich obrywanie sprawia, że rośliny lepiej rosną, a cebule i bulwy są dorodniejsze. Dzieje się tak ponieważ roślina nie wykorzystuje substancji odżywczych do wytwarzania nasion, ale je magazynuje. Podczas sadzenia przebiśniegów powinniśmy również pamiętać o tym, by miejsce, w którym umieścimy nasiona było dobrze odchwaszone. Zapobiegnie to uszkodzeniu kwiatu śnieżynki podczas wiosennego plewienia.

Jeśli zamierzamy stosować środki chemiczne, pamiętajmy, aby nie używać herbicydów, które poleca się do zwalczania chwastów przy roślinach ozdobnych. Rośliny cebulowe, czyli również przebiśniegi należą bowiem do tej samej grupy roślin jednoliściennych, co oznacza, że niszczą je te same preparaty. W okresie zimowym, aby uchronić rośliny przez wymarznięciem, powinniśmy okryć je cienką warstwą drobno mielonej kory lub kompostu. W czasie silnych mrozów do dodatkowej ochrony możemy użyć słomy lub gałązek drzew iglastych. To zapobiegnie zamarznięciu głębszych warstw gleby, co zagrażałoby cebulkom rośliny. Warstwę ochronną należy zdjąć, zanim przebiśniegi zaczną kiełkować.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Sadzenie i kwitnienie
Przebiśniegi to ten gatunek roślin cebulowych, które nie wymagają wykopywania z ziemi, ponieważ mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Z czasem jednak ich korzenie się osłabiają, co powoduje, że z roku na rok słabiej kwitną. Aby temu zapobiec, można wsadzać nowe sadzonki. Kiedy zauważymy, że roślina zaczyna żółknąć a jej liście zasychać, oznacza to, że można ją już wykopać. Stare sadzonki należy wykopywać ostrożnie, aby ich nie uszkodzić, ponieważ są wtedy bardziej narażone na atak szkodników. Wykopane roślinny powinniśmy umieścić w skrzynkach w ciepłym miejscu, z dostępem do świeżego powietrza, aby roślina mogła szybciej wyschnąć. Nie suszmy jej jednak w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. W okresie, kiedy kwiaty są w donicach, usuńmy zniekształcone bulwy i pleśniejące liście, pozostawiając tylko zdrową część rośliny. Do momentu następnego sadzenia powinniśmy przechowywać je w papierowych torbach.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Rozmnażanie
Jeśli chcemy otrzymać nowe sadzonki przebiśniegów, najlepszym sposobem, będzie podzielenie dorosłych już roślin. Aby jednak sadzonki były w najlepszej kondycji, należy je pobrać w odpowiednim czasie. Wybrane do rozmnażania rośliny powinny już zakończyć kwitnienie, ale ich liście muszą być jeszcze widoczne na powierzchni ziemi. Wykopany korzeń dzielimy więc na sadzonki, które od razu rozsadzamy w nowym miejscu. Rozmnażanie i sadzenie roślin powinniśmy najczęściej wykonywać w okresie wczesnojesiennym, najlepszym miesiącem byłby wrzesień, kiedy jeszcze jest w miarę ciepło. Jeśli zasadzimy przebiśniegi zbyt późno, mogą one się bowiem nie dostatecznie ukorzenić i umarzną.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Jak widać, przebiśniegi nie są wymagającą rośliną, dlatego ich pielęgnacja nie powinna sprawiać problemu. Wszystko, czego potrzebujemy, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem w ogrodzie, to zastosowanie wyżej wymienionych wskazówek.

Justyna Osika, Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

PaTT

Na czwartym zdjęciu ilustracyjnym w galerii tessa163 są białe krokusy a nie przebiśniegi:))

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować przebiśniegi? Sadzenie i uprawa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.