Porady ogrodnicze

Wybierz te gatunki. Na pierwsze kwiaty możesz liczyć już w lutym

Kiedy na zewnątrz zaczyna się robić coraz cieplej, a temperatura coraz rzadziej spada poniżej zera, z ziemi zaczynają się wyłaniać oznaki wiosny. Delikatne przebiśniegi i wyraziste krokusy pojawią się jako jedne z pierwszych. Później przyjdzie czas na wrzośce i wiele innych, które wybiją się kolorem z szarości otoczenia.

Wybierz te gatunki. Na pierwsze kwiaty możesz liczyć już w lutym
Kwiaty wczesnej wiosny. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Najwcześniejsze kwiaty wiosenne

Kiedy zauważysz, że ziemię zaczynają przebijać charakterystyczne, zielone zapałki to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami. Soczysta zieleń wśród zmęczonej zimą trawy i kolory, o których w chłodne miesiące można swobodnie zapomnieć, pojawiają się szybko, bo już w lutym. Jeśli zadbasz o swój ogród jesienią, wiosną będziesz mógł się cieszyć wszystkim, co sobie zaplanowałeś. Poznaj kilka tych roślin, które najchętniej wychodzą z ziemi już na początku roku kalendarzowego.

  • Przebiśnieg. Delikatna, niska roślina z dzwonkowatymi kwiatami w kolorze białym. Pojawia się jeszcze wtedy, gdy na ziemi leży śnieg. Lubi miejsca zacienione, więc doskonale czuje się pod drzewami.

  • Śnieżyca. Niska roślina o takich samych wymaganiach uprawowych, jak przebiśnieg. Różni się od niego kwiatami, które są nieco większe, bardziej regularne a przy tym mają na końcach białych płatków zielono-żółte znamię.
  • Rannik. Lubiąca chłód, niewielka roślina, którą warto posadzić jesienią. W sprzyjających warunkach rozrasta się w zwarte kępy z niezwykle ozdobnymi, żółtymi kwiatami. Należy do rodziny jaskrowatych.

  • Krokus. Popularny kwiat wczesnej wiosny. Wbrew pozorom może mieć inną barwę niż fioletowa. Równie często możesz te kwiaty spotkać w odcieniach żółci i bieli. Uwielbia słońce.

  • Wrzosiec. Niska krzewinka, która na pierwszy rzut oka przypomina wrzos. Ma jednak większe kwiaty i kwitnie nie jesienią, a wiosną. Lubi kwaśną ziemię i towarzystwo iglaków.

  • Cebulica. Wdzięczny kwiat z błękitnymi dzwonkami. Posadzony jesienią w żyznej, próchnicznej glebie, wiosną bujnie się rozrasta. Często sadzony w ogrodzie samoczynnie wysiewa się na pobliskim trawniku.

  • Przylaszczka. Niska roślina z błyszczącymi, trójdzielnymi liśćmi, które od spodu są zabarwione na fioletowo. Niebiesko-fioletowe kwiaty są jedyne w swoim rodzaju. Przylaszczka potrzebuje żyznej, stale wilgotnej gleby z lekko zasadowym odczynem.

  • Ciemiernik mieszańcowy. Niewysoka bylina, która kwitnie nawet wtedy, gdy śnieg nie zdąży się jeszcze roztopić. Kwiaty ciemiernika mogą mieć różną barwę. Na płatkach pojawiają się charakterystyczne cętki. Pamiętaj, że ciemiernik jest trujący.

  • Tulipan miniaturka. Doskonale prezentuje się w grupach lub na rabatach, wśród gęsto rozsypanej kory. Niski, delikatny i bardzo kolorowy. Lubi słońce i żyzną glebę. Nie sadź cebul w miejscach zacienionych, gdyż tulipan kuszony światłem może nienaturalnie wydłużać w jego stronę łodygi.

Jak pielęgnować kwiaty cebulowe i niewielkie byliny?

Zaraz po tym, jak rośliny cebulowe przekwitną, wykop cebulki, oczyść i zostaw do przesuszenia. Przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej również zacienionym. Tak przygotowane, uśpione cebulki wykorzystasz jesienią. Kiedy przyjdzie na nie czas, posadź je w wilgotnej, żyznej ziemi, aby przez zimę przygotowały się na bujne kwitnienie wiosną. Pamiętaj, że cebul nie możesz posadzić zbyt płytko, bo ryzykujesz, że kwitnąca wiosną roślina nie utrzyma się w glebie i przewróci na bok. Jeśli zapomniałeś o jakichś cebulkach i zostały one w ziemi na cały rok, nie przejmuj się. Część z nich powinna wytworzyć cebule przybyszowe, z których wiosną wyłonią się nowe okazy.

Jakie krzewy kwitną wczesną wiosną?

Pierwsze oznaki wiosny kojarzą się głównie z niewielkimi roślinami wyłaniającymi się ze śniegu. Nie warto jednak zapominać, że jest to tylko część życia, które każdego roku rozwija się tuż przed twoimi oczami. Jeśli świadomie dbasz o swój ogród, zapewne wiesz, na które rośliny możesz liczyć w lutym i w marcu. Jeśli jednak chcesz ich poznać nieco więcej, przeczytaj o tych, które przedstawiamy poniżej.

  • Magnolia gwiaździsta. Duży krzew z pełnymi, białymi kwiatami składającymi się z delikatnych, wąskich płatków. Lubi lekko kwaśną glebę i słońce, dzięki któremu rośnie wyjątkowo bujnie. W zależności od odmiany może mieć od 2 do 6 m wysokości.

  • Leszczyna pospolita. Krzew ze zwieszającymi się pędami z delikatnymi baziami i urokliwymi, żółtymi kwiatami damskimi. Leszczynę zwykle uprawia się dla orzechów laskowych i dla bazi, które wykorzystywane są powszechnie podczas świąt wielkanocnych.

  • Forsycja pośrednia. Duży krzew, który najpierw kwitnie, a później dopiero wypuszcza zawiązki liściowe. Intensywnie żółta, urodziwa chmura kwiatów jest jednym z charakterystycznych znaków zbliżającej się wiosny.

  • Pigwowiec japoński. Krzew z niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Dorasta do 1,5 m wysokości. Charakteryzuje się czerwonymi, gęstymi kwiatami, które pojawiają się na nim już w marcu. Dobrze rośnie na glebach każdego rodzaju. Rodzi jadalne owoce o cytrynowym smaku.

  • Żarnowiec. Krzew, który nie lubi przeciągów. Woli gleby kwaśne lub obojętne, nigdy wapienne i zasadowe. Kwitnie na żółto, tworząc chmurę gęsto rosnących kwiatów na długich, elastycznych pędach.

  • Złotnik. Kolejny krzew z ozdobnymi, żółtymi kwiatami. Ten jednak lubi rosnąć na większości gleb. Lubi słońce, jest odporny na niskie temperatury. Zimą, kiedy liście i kwiaty już dawno opadną, pozostają intensywnie zielone, bardzo dekoracyjne pędy.

  • Liliowiec. Bylina, która swoim pokrojem przypomina krzew. Jest długowieczna, ma niewiele wymagań i bardzo rzadko chorują. Liliowce lubią wilgoć i sąsiedztwo oczek wodnym. Nie wymagają odmładzania, a na jednym stanowisku chętnie pozostają nawet kilkadziesiąt lat. Kwitną wczesną wiosną na żółty lub pomarańczowy kolor.

Przeczytaj również: Napar z tego kwiatu obniża poziom cukru we krwi i uspokaja. Co jeszcze leczy forsycja?

forsycja kwitnąca na żółto Wraz z początkiem wiosny, jako jedna z pierwszych do życia budzi się forsycja. Fot.123RF.com

Jak pielęgnować wczesne kwiaty ogrodowe?

Wiosenne byliny potrzebują przede wszystkim oddechu. Pamiętaj więc, że w lutym powinieneś już zacząć wykonywać część prac ogrodowych. Oczyść rośliny ze starych, jesiennych liści, lekko spulchnij glebę wokół niej i czekaj. Pielęgnacja wczesnowiosennych bylin często oznacza również cięcie. Możesz to zrobić jesienią lub na początku roku. Tyczy się to przede wszystkim krzewów.

Przeczytaj również: 5 najlepszych doniczkowych kwiatów balkonowych na wiosnę 2022. Piękne i nieoczywiste!

donica z kwiatami na balkonie Najpopularniejsze wiosenne kwiaty balkonowe to m.in. żonkile i tulipany, ale w 2022 roku warto postawić na mniej oczywiste gatunki roślin. Fot.123RF.com

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.