Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie przycinaj forsycji wczesną wiosną! Przez to może nie zakwitnąć

Forsycja to jeden z najwcześniej zakwitających krzewów. W marcu, wczesną wiosną na jej pędach pojawiają się liczne, drobne, żółte kwiaty. Kiedy przycinać forsycję i jak prawidłowo przeprowadzać ten zabieg?

Nie przycinaj forsycji wczesną wiosną! Przez to może nie zakwitnąć
W Polsce najczęściej uprawianymi forsycjami są gatunki : forcyja pośrednia (Forsythia xintermedia) i forsycja zwisająca (Forsythia suspensa) Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Forsycja (Forsythia Vahl) to liczący osiem gatunków rodzaj roślin, należący do rodziny oliwkowatych. Wywodzi się z Azji, jednak powszechnie występuje na innych kontynentach. W Polsce najpopularniejszymi reprezentantami tej grupy są forsycja pośrednia (Forsythia xintermedia) i forsycja zwisająca (Forsythia suspensa). Rośliny te jako zakwitają jako jedne z pierwszych wczesną wiosną.

Jak długo kwitnie forsycja?

Forsycja pośrednia jest mieszańcem powstałym z połączenia forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Jest krzewem całkiem dużym, dorastającym do 2-3 metrów wysokości. Jej pokrój jest szeroki i rozrośnięty. Roślina doskonale nadaje się na żywopłoty. W marcu na jej długich pędach pojawiają się licznie drobne, żółte kwiaty o lejkowatym kształcie. Forsycja kwitnie aż do kwietnia. Wyrastają wcześniej, przed rozwojem liści, które są ciemnozielone i mają jajowaty kształt. Jest rośliną mrozoodporną. Co ciekawe, forsycja jest rośliną miododajną, co znaczy, że przyciąga do siebie pszczoły i motyle.

Forsycja zwisła osiąga 3 m wysokości. W przekroju również jest rozłożysta, jednak jej długie i wiotkie pędy przewieszają się i sięgają aż do ziemi. Forsycja zwisła zakwita później (również w tym przypadku najpierw pojawiają się kwiaty, dopiero później liście), dopiero w kwietniu, i nie tak obficie, jak forsycja pośrednia.

Forsycja — wymagania

Krzewy te są stosunkowo łatwe w uprawie. Forsycje preferują stanowiska słoneczne. Dobrze rosną na wilgotnym, lekkim i żyznym podłożu. Ponieważ wytwarzają płytki system korzeniowy, warto je ściółkować słomą lub korą, które zatrzymają wilgoć w ziemi. Na suchych lub piaszczystych glebach ich liście szybko więdną. Miejsce, w którym je uprawiamy, powinno być osłonięte od wiatru.

Forsycje podlewamy regularnie, szczególnie w okresie wzrostu. Rośliny wymagają nawożenia, jeśli rosną na glebach ubogich. Wczesną wiosną do ziemi pod krzewami dodać można nawozu z dużą zawartością fosforu, azotu i potasu.

Przycinanie to ważny zabieg dla owocnej uprawy forsycji Fot. 123RF/PICSEL

Przycinanie forsycji

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym forsycji jest przycinanie. Długo nieprzerzedzane rośliny rosną nieregularnie, ogołacają się od dołu i wytwarzają kwiaty tylko w górnych partiach pędów. Krzew forsycji pośredniej może osiągnąć nawet 3 m wysokości, ale wtedy słabo kwitnie.

Przycinanie starszych okazów, odmładza je i pobudza do wytwarzania młodych pędów, na których pojawią się atrakcyjne, żółte kwiaty. Regularnie i prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje obfite kwitnienie każdego roku.

Kiedy ciąć forsycję?

Często popełnianym błędem w pielęgnacji forsycji jest przeprowadzanie cięcia w nieodpowiednim terminie.

Kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach, dlatego należy je przyciąć tuż po przekwitnięciu, ale jeszcze przed wypuszczeniem liści, czyli przeważnie na przełomie kwietnia i maja. Przycinanie w późniejszym terminie np. latem spowoduje, że kolejną wiosną roślina zakwitnie słabo lub wcale.

Nie należy przeprowadzać tego zabiegu w przedwiośniu — cięcie forsycji przed kwitnieniem powoduje, że pozbawiamy roślinę całego jej uroku. Usuwamy w ten sposób większość paków, z których rozwinęłyby się kwiaty. Nieodpowiedni termin cięcia ogranicza lub uniemożliwia kwitnienie.

Od tej zasady istnieją jednak wyjątki:

  • Prowadzimy żywopłot z forsycji i zależy nam, by kwiatów było mniej.
  • Przeprowadzamy cięcie prześwietlające forsycję – zabieg ten wykonuje się raz na kilka lat, właśnie przed kwitnieniem. Polega na usunięciu starych, nadmiernie zagęszczonych, krzyżujących się lub bardzo grubych pędów. 
  • Dopuszcza się również przeprowadzanie zabiegu odmładzającego przed kwitnieniem – głównie w przypadku starych i bardzo zaniedbanych okazów. Radykalne cięcie forsycji sprawi, że rośliny nie zakwitną tej wiosny, ale za rok obsypią się licznymi kwiatami.

Czym można ciąć forsycję?

Do przycinania forsycji można używać sekatorów oraz nożyc. Zwróćmy uwagę, by stosowane przez nas narzędzia były czyste i ostre. Tępe ostrza będą miażdżyć gałęzie i pozostawią szarpane rany, które trudno się goją. Pamiętajmy też, by po cięciu zabezpieczać duże rany maścią ogrodniczą, która uchroni rośliny przed atakiem szkodników lub chorób.

Przeczytaj: 9 największych błędów w wiosennym cięciu roślin. Tak możesz ich uniknąć

Jak prawidłowo ciąć forsycję?

Krótkie pędy skraca się o ok. 1/3 długości, a dłuższe nawet o połowę. Cięcie wykonuje się tuż nad młodym pąkiem, w odległości ok. 5 mm, pod skosem. Na pędach pozostawiamy ok. 2-3 pąki. Dobrze też przerzedzić zbyt zagęszczoną koronę. Nie zapominajmy o usuwaniu pędów uschniętych, zainfekowanych, uszkodzonych oraz porażonych przez szkodniki.

Sadzenie forsycji

Najlepszym terminem na sadzenie forsycji jest wczesna wiosna, przed okresem kwitnięcia lub przełom lata i jesieni. Dołek wykopany na potrzeby krzewu powinien mieć średnicę ok. dwa razy większą niż doniczka, w której kupiliśmy roślinę. Przed posadzeniem krzewu usuwamy stare i suche gałązki. Ziemię wokół okazu udeptujemy i obficie podlewamy wodą.

Forsycja zakwita dość wcześnie - w marcu Fot. Pixabay.com

Rozmnażanie forsycji

Rośliny te najłatwiej rozmnożyć przez półzdrewniałe sadzonki, które pobieramy późnym latem lub podczas przycinania. Pędy powinny mieć długość 15-20 cm. Na szczytach gałązek pozostawiamy dwie pary liści. Przekładamy je do doniczek z ziemią i torfem. Pojemnik owijamy folią i odstawiamy w jasne miejsce.

Zastosowanie forsycji w ogrodzie

Forsycje nadają się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można z nich tworzyć żywopłoty. Co ciekawe, niektórzy ogrodnicy uprawiają ja jako domowe drzewko bonsai. Forsycja doskonale również nadaje się na cięte bukiety do wazonu.

Forsycja a zdrowie

Kwiaty forsycji zawierają wiele cennych substancji, min: saponiny, rutynę, flawonoidy. Przygotowywane z nich napary działają przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwalergicznie. Wyciągi z forsycji stosuje się również w kosmetykach przeciwstarzeniowych.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.