Artykuły
Domowa paprotka pomimo tego, że nie kwitnie i tak ma w sobie dużo uroku. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele tlenu oraz wilgoci. Podpowiadamy, jak odpowiednio dbać o paprocie i co zrobić, by je odratować w przypadku przelania lub przesuszenia.
Czytaj artykułW ogrodnictwie trudno o większą satysfakcję niż obserwowanie, jak rośliny się rozwijają i mnożą. Jedną z bylin, które można wyjątkowo łatwo dzielić i uzyskiwać nowe sadzonki, są liliowce. Ale czy istnieje idealny moment na ten zabieg? I jak to zrobić bez szkody dla roślin? Podpowiadamy!
Czytaj artykułCzy wiesz, że czosnek można sadzić nie tylko jesienią? Sadzenie wiosenne jest równie atrakcyjną opcją, pozwalającą ochronić roślinę przed mrozami. Wiosną zdążysz zasadzić czosnek, a potem zebrać zdrowe plony, których nie zaatakują ani choroby, ani szkodniki. Podpowiadamy, jak stworzyć roślinom najlepsze warunki uprawy oraz jakie są zalety moczenia czosnku przed sadzeniem. Oto sprawdzone przez nas najlepsze metody sadzenia czosnku wiosennego, dzięki nim plony będą zaskakująco obfite.
Czytaj artykułWiosna to czas, gdy ogród budzi się do życia. Rabaty powinny wówczas rozświetlać się kolorami kwitnących tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych roślin cebulowych. A przynajmniej w teorii. W praktyce bowiem zdarza się, iż zamiast przyciągających wzrok kwiatów pojawiają się jedynie... pędy i liście. Zanim jednak spiszemy swoje cebulki na straty, zastanówmy się, co może być przyczyną braku kwitnienia i – co ważniejsze – jak temu zaradzić.
Czytaj artykułGdy zima pomału odchodzi, w okresie przedwiosennym warto wykonać w ogrodzie trzy rodzaje cięcia na krzewach owocujących: cięcie po posadzeniu, odmładzające i prześwietlające. To dzięki nim korona rośliny w sezonie będzie mniej zagęszczona, a tym samym lepiej doświetlona i bardziej przewiewna. Cięcie krzewów owocujących, w tym czerwonej porzeczki na przedwiośniu służy szczególnie starszym krzewom o spowolnionym wzroście. Jednak nie one jedyne mogą potrzebować takiego zabiegu. Sprawdź, jak poprawić kondycję i pokrój roślin, sięgając po nożyce już teraz.
Czytaj artykułTrawa, choć wcale na taką nie wygląda, jest wyjątkowo żarłoczną rośliną. Potrzebuje systematycznego dokarmiania, o czym musimy pamiętać zwłaszcza po zimie, gdy rozpoczyna intensywny wzrost. Jeśli chcemy, aby była bujna i zielona na wiosnę, możemy zasilić ją najlepszym nawozem organicznym – kompostem. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak stosować kompost na trawnik.
Czytaj artykułTłuste plamy na ścianach w kuchni to prawdziwe utrapienie, z którym zmaga się wiele gospodyń domowych. Miejscem, w którym najczęściej się one pojawiają, jest kuchnia. Zazwyczaj są one efektem gotowania czy smażenia, a ich usuwanie nie należy do łatwych czynności. Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć tłuste plamy na ścianach w kuchni, wypróbuj amerykański patent. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, a po zabrudzeniach nie będzie śladu.
Czytaj artykułChoć wysiew bezpośrednio do gruntu jest szybszy i z pewnością mniej czasochłonny, niektóre warzywa najlepiej rosną po wcześniejszym przygotowaniu rozsady. Zadbaj o optymalne warunki, dobre podłoże i zachowaj ostrożność przy podlewaniu czy pikowaniu, a ulubione gatunki wzejdą zdrowe, a na grządce dadzą ci wymarzone plony. Jakie warzywa na rozsadę warto wysiewać już w lutym, a z którymi lepiej poczekać? Czy wszystkie gatunki nadają się do wysiewu na parapecie? Podpowiadamy, jak produkować rozsady i jakich błędów w uprawie lepiej nie popełniać, jeśli zależy nam na maksymalnym plonowaniu.
Czytaj artykułNa rozmnażanie winorośli jest kilka metod, a wykorzystanie sztobrów jest jedną z prostszych i tańszych. Wymaga to jednak odpowiednich warunków i cierpliwości. Za to efekt będzie imponujący i już niebawem będziesz cieszyć się owocami i przyjemnym cieniem, jaki dadzą rośliny pnące się po pergolach. Podpowiadamy, jak prawidłowo ukorzenić sztobry winorośli.
Czytaj artykułCebula powinna się znaleźć w każdym warzywniku. Nie tylko dlatego, że daje nam zdrowe, pełne smaku plony, ale również z uwagi na jej ochronne działanie na sąsiadujące rośliny. One także mogą mieć na nią pozytywny wpływ, w naturalny sposób pobudzając ją do wzrostu. Co sadzić obok cebuli? Jakiego towarzystwa nie lubi? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPralka to jedno z tych urządzeń, na które nie zwracamy uwagi, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Ale gdy już coś się wydarzy – a prędzej czy później się wydarzy – to zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Szczególnie zirytować potrafią zwłaszcza zablokowane drzwi, ponieważ to jeden z tych momentów, gdy nie mamy pewności, czy dzwonić do fachowca, czy może z problemem uporać się na własną rękę. Co więcej, może to po prostu zwykłe zabezpieczenie? Zanim zaczniemy panikować, warto sprawdzić kilka rzeczy i poznać skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie pralki.
Czytaj artykułKuchenka gazowa to jedno z najczęściej eksploatowanych i najbardziej narażonych na zabrudzenia urządzeń w każdej kuchni. Gotowanie, smażenie i duszenie potraw rzadko kiedy odbywa się bez zabrudzeń w postaci tłustych zacieków, trudnych do zeskrobania plam oraz okruchów. Nawet usuwane na bieżąco mogą zostawiać ślady. Jak pozbyć się zabrudzeń z kuchenki gazowej? Ten domowy sposób to hit!
Czytaj artykułTymianek, którego nazwa właściwa to macierzanka cytrynowa, pochodzi z regionów śródziemnomorskich, gdzie w pełnym słońcu rozrasta się bujnymi kępami. Dzięki setkom pstrych liści i niezwykłemu, cytrynowemu zapachowi to drobniutkie ziele ma ogrom uroku. Tymianek to niezastąpiony element minirabaty ziołowej, ale coraz częściej architekci krajobrazu traktują go, jak aromatyczny dekor w idealne skomponowanej aranżacji nowoczesnego ogrodu. Poznaj ciekawe odmiany tymianku cytrynowego, których walory ozdobne przewyższają wartość kulinarną tradycyjnej rośliny.
Czytaj artykułCyklamen perski, nazywany również fiołkiem alpejskim, jest rośliną, która często zdobi nasze parapety zimą. O tej porze roku niezwykle urokliwie kwitnie, a gdy przestaje, wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Warto wtedy poświęcić czas na kilka prostych zabiegów, dzięki którym ponownie ujrzymy piękne kwiaty. Jakie wymagania ma cyklamen perski? Jakich błędów unikać podczas uprawy? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 774
- Następna