Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wysiewanie aksamitek na rozsadę. Dlaczego warto mieć aksamitki w ogrodzie?

Co roku wielu z nas wiosną przygotowuje się do wysiewu żywo wybarwionych, pomponiastych kwiatków, które potrafią pięknie otulić lub wypełnić ogrodową rabatę. Choć aksamitki, nazywane też turkami najbardziej cenimy za ich walory ozdobne, warto wspomnieć, że te drobne kwiatki mają też cenne właściwości dla zdrowia. W tym roku, jeżeli tylko pogoda pozwoli, przeprowadź siew aksamitek na rozsadę i do gruntu ciut wcześniej, a ich płatki zbieraj przez cały sezon na nalewki i prozdrowotne napary. Sprawdź, ile jest sposobów na ich wykorzystanie, jedne stosowano już w tradycyjnej medycynie ludowej, innych prawie nie znamy.

Wysiewanie aksamitek na rozsadę. Dlaczego warto mieć aksamitki w ogrodzie?
Dlaczego warto uprawiać aksamitki w ogrodzie? Gdy zakwitną, nie tylko zdobią rabatę, lecz także są materiałem na wspaniałe napary. Fot. sdomnck/CanvaPro

Spis treści:

Siew aksamitek na rozsadę i do gruntu

Najbardziej popularne odmiany: aksamitka wyniosła, aksamitka rozpierzchła i aksamitka wąskolistna chętnie uprawiane są z rozsady, a po przeniesieniu do gruntu utrzymują kwitnienie do bardzo późnej jesieni. Żadna z wymienionych nie ma specjalnie dużych wymagań. Do pięknego rozkwitu potrzebują przede wszystkim słońca, ale w półcieniu też rosną okazale zarówno na rabatach, jak i w mniejszych kwietnikach czy skrzynkach balkonowych. Najwięcej kwiatów aksamitki rozwijają, posadzone w żyznym, przepuszczalnym i średnio ciężkim podłożu.

Ze względu na dużą wrażliwość roślin na przymrozki, siew aksamitek na rozsadę i do gruntu powinien odbywać się w różnych terminach. Olbrzymią zaletą jest to, że kwiaty doskonale znoszą przesadzanie. Należy jedynie uważać, aby przy przenoszeniu ich na docelowe stanowisko nie naruszyć przypadkiem delikatnej bryły korzeniowej.

Szykowanie rozsady aksamitki można zacząć w marcu, choć kalendarz ogrodniczy wskazuje na kwiecień. Jednak coraz częściej próbujemy wcześniejszego wysiewu, mając nadzieję, że dzięki temu uda nam się nacieszyć barwnymi kwiatami już w maju i to dłużej niż zazwyczaj.

Wczesny wysiew na rozsadę, przeprowadzany już nawet pod koniec lutego, wymaga dostosowania warunków uprawy do potrzeb tych delikatnych i wrażliwych roślin. Konieczne jest doświetlanie siewek sztucznym światłem, warto też rozważyć zalety oraz wady zimnego i ciepłego inspektu.

Moje aksamitki zamierzam w tym sezonie posiać w skrzyneczce w lekkiej ziemi ogrodowej, zmieszanej z odrobiną torfu oraz czystym piaskiem. Do gruntu przeniosę je wtedy, gdy miną przymrozki, czyli najprawdopodobniej w drugiej połowie maja. Jak przygotować wysiew nasion aksamitek na rozsadę? To proste zadanie, wystarczy, że:

  • wybierzesz odpowiedni pojemnik do uprawy – to może być skrzyneczka, wielodoniczka albo kuweta ogrodowa z ekologicznymi kubeczkami do rozsady czy nawet zwykła, tekturowa rolka po papierze toaletowym;

  • sprawdzisz, czy wybrany pojemnik ma w dnie specjalne otwory – to one pozwolą odprowadzić nadmiar wody podczas uprawy młodziutkich sadzonek o wysokiej wrażliwości zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie;

  • wypełnisz pojemnik odpowiednim podłożem – dobra będzie mieszanka ziemi ogrodowej z torfem i piaskiem, lekka, umiarkowanie wilgotna po podlaniu i dobrze przepuszczalna;

  • wysiejesz nasiona we właściwy sposób – duże nasiona aksamitki pozwalają na to, by umieścić je pojedynczo w małych eko pojemniczkach, z kolei w kuwetach czy skrzyneczkach należy wysiać materiał rzutowo, a po określonym czasie przeprowadzić pikowanie siewek;

  • poczekasz, aż nasiona wykiełkują i będą gotowe do dalszych prac przy rozsadzie – wysiane nasiona okryj podłożem, zroś wodą i okryj transparentną pokrywą, folią lub szybą; tak przygotowaną rozsadę przestaw w miejsce ciepłe, jasne, ale nie słoneczne i daj im czas na wykształcenie pierwszych młodych pędów.

uprawa Szykowanie rozsady aksamitek w domowym zaciszu można rozpocząć już nawet w lutym, ale pamiętaj o konieczności jej doświetlania. Fot. savmaster/jerpicture/123rf.com

Te potrafią pojawić się już nawet po 3 dniach od wysiewu, jednak zwykle następuje to po upływie mniej więcej tygodnia. Od tego momentu konieczne jest regularnie podlewanie roślinek. Po wykształceniu przez aksamitki 2-3 liści właściwych, wykonaj pikowanie w siewie rzutowym. U sadzonek posianych pojedynczo pomiń ten etap i po prostu nadal regularnie zwilżaj podłoże, aby zapewnić im odpowiednie warunki do dalszego wzrostu.

Przeczytaj również: Nazywany jest "średniowieczną aspiryną". Złocień maruna – siew i uprawa

Dlaczego warto uprawiać aksamitki w ogrodzie?

Przed laty, gdy w naszych ogrodach zaczęły pojawiać się rozmaite odmiany aksamitki, te drobne, kępiaste i pełne kwiaty wprowadziły niemałe zamieszanie. Ich silnie rozgałęzione pędy oraz pulchne, pomponiaste kwiaty w odcieniu żółtym i intensywnie pomarańczowym, a także okazy dwukolorowe stały się jedną z ulubionych ozdób letniej rabaty. 

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto uprawiać aksamitki w ogrodzie, jest prosta – te kwiaty idealnie pasują do wypełnienia pustych przestrzeni w ogrodzie, tworzą barwne obwódki, rosną w misach ozdobnych, a także, jak prawdziwy mechanizm obronny, chronią warzywniki przed szkodnikami. Pięknie kwitną, co przyciąga motyle i pszczoły, które chętnie korzystają z dostępnego nektaru. Z kolei charakterystyczny zapach odmian wonnych aksamitki odstrasza krety czy mrówki, a w otwartych warzywnikach służy eliminacji nicieni z gleby oraz pozbyciu się bielinka kapustnika.

To dopiero początek, bo na walorach ozdobnych oraz działaniu ochronnym moc aksamitek wcale się nie kończy. Niewielu z nas wie, że dawniej aksamitka była popularnym składnikiem leczniczych syropów, nalewek i naparów o prozdrowotnym działaniu.

Nasze babcie zbierały jej kwiaty w sezonie do słoiczków, by następnie zrobić z nich domowe eliksiry na takie przypadłości, jak rozmaite infekcje bakteryjne, problemy ze snem, problemy trawienne czy kaszel towarzyszący sezonowym przeziębieniom. Związki zawarte w roślinie potrafią być też cennym wsparciem np. podczas leczenia infekcji pasożytniczych. Rozmaite źródła wskazują też na korzystne działanie naparów z aksamitki na wzrok, układ krwionośny, pracę wątroby czy ochronę układu nerwowego. Dodatek wyciągów z kwiatów tej rośliny w naturalnych kosmetykach służy poprawie kondycji zmęczonej, pozbawionej blasku skóry.

Jeśli zdecydujesz się na sadzenie aksamitek w ogrodzie, za pomocą kępiastych sadzonek możesz z łatwością stworzyć efektowny, naturalistyczny krajobraz, który w sezonie dosłownie tętni życiem.

aksamitki Kolorowe aksamitki w ogrodzie są piękną ozdobą. Zbieraj ich płatki, a nie tylko udekorujesz dania podczas letniej kolacji, lecz także przygotujesz cenne dla zdrowia napary. To dawna praktyka, o której zapomniano, a którą warto przywrócić w formie drobnych rytuałów. Fot. nestea06/123rf.com

Intensywne kolory, zapachy oraz obecność owadów żywiących się słodkim nektarem sprawi, że ani na chwilę ogród nie straci uroku. Aksamitki to idealne towarzystwo dla warzyw, jednak najpiękniej prezentują się posadzone w grupach po kilka, a nawet kilkanaście sztuk, otulone wyższymi pędami lawendy i szałwii, na tle dumnie wzniesionych, malowanych wszystkimi kolorami tęczy naparstnic.

Stwórz rabatę, która nie tylko będzie przyciągać zafascynowane spojrzenia, lecz także przez całe lato będzie źródłem surowców do parzenia wartościowych naparów, których tradycyjne przygotowywanie warto przywrócić do życia w formie odżywczych rytuałów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ma liście jak mieczyki, a kwiaty jak frezja. Babiana ogrodowa - uprawa i zastosowanie

Drogocenna roślina z owocami pełnymi witamin. Najlepsze odmiany i uprawa derenia jadalnego

Najpiękniejsze rośliny na obwódki rabat. Proste w uprawie, zdobią ogród cały rok

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.