Spis treści:
Aksamitka to roślina bardzo łatwa w uprawie, mało wymagająca, na rabaty, obwódki, kwietniki i do sadzenia w skrzynkach balkonowych. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze rośnie na każdej glebie. Kwitnie obficie od czerwca do października.
Dostępnych jest wiele gatunków, o kwiatach pełnych, niepełnych, małych i dużych, w kolorach od kremowej bieli, przez barwę żółtą i pomarańczową do brązowej. Odmiana Petite Gold to jednoroczna roślina karłowa, dorastająca do 35 cm wysokości, ze złocisto-żółtymi kwiatami o średnicy 3 lub 4 cm. Pomarańczową barwą odznaczają się aksamitki odmiany Petite Orange. Jedną z najbardziej znanych jest odmiana Bonita Bolero o dwukolorowych płatkach kwiatów.
Aksamitki - oręż w walce z nicieniami
W naszych ogrodach aksamitka to naprawdę cenna roślina. Wabi pożyteczne pszczoły i piękne motyle, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie, a ich specyficzny zapach odstrasza mrówki, krety i bielinka kapustnika. Przede wszystkim jednak aksamitki zasłużyły się w walce z nicieniami glebowymi. W jaki sposób? Zwabiają szkodniki swym zapachem, a gdy te docierają do korzeni – zatruwają się. Dzieje się to za sprawą obecności biobójczego alfa-tertienyl. Nicienie nie wyrządzają aksamitkom żadnej szkody, a inne rośliny mogą rosnąć zdrowo i spokojnie. Już po 4 miesiącach uprawy aksamitek, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90%.
Przeczytaj również: Jak dbać o aksamitki? Zrób prosty nawóz, który sprawi, że kwiatów będzie dużo więcej
Dlaczego warto sadzić aksamitki w ogrodzie?
Aksamitki to idealne rośliny do sadzenia nie tylko na rabatach, ale przede wszystkim na grządkach warzywnych. Tym bardziej że aksamitki to rośliny jadalne. Znajdują zastosowanie jako zioła i przyprawy o specyficznym smaku i aromacie.
Aksamitki mają korzenny, gorzkawy, wręcz balsamiczny smak. Świetnie pasują do tłustych dań mięsnych, sosów i past rybnych. W Ameryce i Indiach produkuje się olejek aksamitkowy, będący tam popularną przyprawą. Aksamitka działa podobnie jak estragon i może być z nim stosowana wymiennie. Płatki kwiatów możemy dodawać do sałatek i dekorować nimi potrawy.
Aksamitki mają wiele gatunków, charakteryzujących się pełnymi oraz niepełnymi kwiatami. Fot. nestea06/nopphart/CanvaPro
Aksamitki zawierają biologiczne substancje, mające wpływ m.in. na aktywację witamin oraz regulację przebiegu wielu procesów metabolicznych, zachodzących w naszym organizmie. Działają moczopędnie, rozkurczowo i przeciwzapalnie. Korzystnie wpływają też na wzrok za sprawą zawartej w nich luteiny i przyspieszają przemianę materii. Koszyczki kwiatowe zawierają cenny barwnik – kwercetynę, dzięki czemu mają właściwości barwiące i mogą zastąpić szafran. Wystarczy wysuszyć lekko zwiędłe, przechłodzone płatki kwiatów i je sproszkować.
Suszone płatki aksamitek mogą także przydać się podczas uprawy innych roślin w ogrodzie, np. do ochrony cebul i bulw przed chorobami i szkodnikami. 250 gram suszonych roślin zalewamy 1,5 litra wody i gotujemy 30 minut. Gdy ostygnie, odcedzamy. W otrzymanym płynie moczymy cebule przez 8 godzin. Taki zabieg wzmacnia odporność roślin na choroby i szkodniki. Z suszonych kwiatów można też przygotować wyciąg na mszyce.
Uprawa aksamitek ogranicza rozwój chwastów, zwalcza szkodniki glebowe i użyźnia glebę. Ich zapach odstrasza mątwiki korzeniowe, mszyce i mączliki warzywne. Dlatego obecność aksamitek obok kapusty, pomidorów, fasoli, marchwi, ziemniaków i porów jest niezastąpiona. Pamiętajmy jednak, by nie sadzić tych kwiatów w pobliżu ziół, bo nie będą dobrze rosły.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 31.05.2024 r.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dekorują ogród i odstraszają gryzonie. Jak uprawiać aksamitki?
Najjaśniejsza gwiazda wiosennego ogrodu. Uprawa i pielęgnacja różanecznika żółtego
Jak posadzić pelargonie, żeby kwitły do późnej jesieni? Zadbaj o ważny szczegół