Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika. Pora na porządki przed zimą

„Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny.” Jakie prace ogrodnicze warto wykonać w tym miesiacu?

Kalendarz ogrodnika. Pora na porządki przed zimą
Połowa października to dobry czas na wysiewanie roślin cebulowych. Fot.123RF/PICSEL

Mroźnym akcentem, bo w wielu rejonach naszego kraju pierwsze nocne spadki temperatury poniżej zera mamy już za sobą. Co oznacza, że w ogrodach przyszła pora na kolejne prace, głównie związane z porządkami na rabatach i grządkach, gdzie do tej pory rosły rośliny ciepłolubne.

Zaliczyć można do nich między innymi wiele gatunków kwiatów letnich. Usuwamy więc przemarznięte już niecierpki, aksamitki, kosmosy i cynie. Jeżeli zdążyły się do tego czasu zawiązać nasiona, możemy je zebrać, nawet po przymrozkach. Jeżeli uprawialiśmy w gruncie np. pelargonie lub szałwię błyszczącą, możemy je wykopać, przesadzić do doniczki i spróbować przezimować w cieplejszym pomieszczeniu do kolejnego sezonu.

src: Październik w ogrodzie 11.10 – 17.10 kalendarz ogrodnika, Youtube.com, kanał: ogród na co dzień

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy też dalie, mieczyki i kanny. Ich kłącza i bulwy najlepiej jest przechowywać w chłodnym miejscu, ale w temperaturze powyżej zera. Może być ciemne, np. garaż lub nieogrzewana piwnica. Dobrze jest umieścić je w trocinach lub piasku, żeby w czasie zimy nadmiernie się nie przesuszyły. Dzięki zimowaniu każdego roku możemy cieszyć się jeszcze bujniejszym kwitnieniem tych wspaniałych roślin.

Pozostając w temacie roślin cebulowych, przypominamy, że w październiku, a w cieplejszych rejonach naszego kraju, nawet w jeszcze w listopadzie, możemy sadzić cebule i bulwy roślin kwitnących wiosną, takich jak np. tulipany, krokusy, szarki, żonkile i inne narcyzy, cesarskie korony czy hiacynty. W sklepach ogrodniczych i w sklepach internetowych zaczynają pojawiać się już promocje na te rośliny. A większość z nich możemy sadzić nie tylko na grządkach w ogrodzie, ale także w donicach, które w marcu, kwietniu lub w maju będą zdobić nasze balkony i tarasy.

Zobacz więcej zdjęć

15 października przypada Światowy Dzień Owoców i Warzyw, jest on obchodzony corocznie w trzeci piątek października. Ogrodnikom raczej nie trzeba przypominać, że owoce i warzywa są najważniejszym elementem diety każdego z nas i że warto uprawiać w ogrodzie, chociaż te najbardziej ulubione.

Warzywa korzeniowe takie jak np. marchew, pietruszka i rzodkiewka, a nawet buraki i seler mogą jeszcze pozostać na grządkach, nawet gdy w nocy temperatura spadnie poniżej zera. O ile nie są to jeszcze silne spadki i są krótkotrwałe. Zazwyczaj wykopujemy je na początku listopada lub gdy prognozy przewidują, że nadejdzie mróz poniżej -4, -5 stopni Celsjusza. Sprzątamy natomiast już dynie, cukinie, paprykę i pomidory, jeżeli pozostawiliśmy je na grządkach. Przemarznięte już nie są w stanie dalej rosnąć i nawet jeżeli były na tych roślinach jeszcze zawiązane młode owoce, to już nie dojrzeją. Dla nich to koniec sezonu, chyba że uprawialiśmy np. paprykę w donicy i przenieśliśmy ją do domu lub w jakieś jasne cieplejsze miejsce.

wysiewanie nasion trawy fot. Do połowy października można jeszcze założyć nowy trawnik lub uzupełnić ubytki w darni / 123RF/PICSEL

Jeżeli chodzi o pielęgnację trawnika, to sezon jeszcze się nie skończył. Mimo że rankiem na źdźbłach widać już szron, to w październiku on nadal rośnie i wymaga naszej uwagi. W suche i słoneczne dni w dalszym ciągu musimy pamiętać o jego koszeniu, regularnie, co kilka dni usuwamy też liście drzew, które opadły na darń. Do połowy miesiąca można się jeszcze pokusić o założenie nowego trawnika lub uzupełnienie ubytków, które tego roku postały w starym.

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

autor: Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.