Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu? Czego nie lubią muchy?

Muchy w sezonie letnim są istnym utrapieniem dla wielu osób. Bezpośrednio nie mogą nam nic zrobić. Mogą jednak doprowadzić do groźnych chorób. Dobrze jest więc znać sposoby na te owady. Istnieje kilka metod, zarówno na tępienie much, jak i ich odstraszanie. Część z nich jest wydatkiem rzędu kilkunastu złotych. Dowiedzmy się, co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu. Upewnijmy się, czego nie lubią muchy.

Co zrobić, żeby muchy nie wlatywały do domu? Czego nie lubią muchy?
Sprawdźmy, czego nie lubią muchy oraz co zrobić, żeby nie wlatywały do naszego domu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Muchy uważane są za najbardziej irytujące owady na świecie. Wszystko przez fakt, iż spotykane są na każdej części naszego globu. Nic więc dziwnego, że pojawiają się w naszych domach. Otwarcie latem okien i drzwi jest istnym zaproszeniem dla tych owadów. Niestety ich obecność skutecznie psuje nam dobre samopoczucie. Dobrze więc pozbyć się go jak najszybciej. Sprawdźmy, czego nie lubią muchy oraz co zrobić, żeby nie wlatywały do naszego domu.

Dlaczego muchy są w naszym domu?

Nasz dom, albo raczej część rzeczy w domu przyciąga do siebie muchy niczym magnes. Są zwierzętami, które idą za instynktem. Muchy przyciąga:

  • zepsute jedzenie,
  • rozkładające się śmieci w koszu,
  • brudna podłoga,
  • brudny zlew lub wanna,
  • pozostawiona w zlewie lub w szklankach woda.

Którędy przedostają się muchy?

Wydawać by się mogło, że muchy przedostają się głównie przez drzwi i okna. Ta droga nie jest jednak jedyną. Często przynosimy je do domu sami. W jaki sposób? Istnieje szansa, że w przyniesionych do domu warzywach lub owocach znajdują się jajeczka. Oprócz tego owady te często znajdą inne drogi transportu. Przedostają się przez szczeliny w ścianie czy szyby wentylacyjne.

Przeczytaj również: Olejek waniliowy – sprzymierzeniec w walce z muchami

muchy na jedzeniu Zauważono, że niektóre zapachy są w stanie szczególnie odstraszyć owady. Fot.123RF.com

Dlaczego powinno się zwalczać muchy w domu?

Muchy w czystej teorii nie mogą zrobić nam bezpośredniej krzywdy. Nie są w stanie nas w żaden sposób ugryźć lub użądlić. Nie zmienia to jednak faktu, iż są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą one bowiem wiele bakterii. Może się zdarzyć, że przeniosą szkodliwe patogeny na żywność, którą pozostawiliśmy na otwartej przestrzeni. Po kontakcie z taką żywnością może dojść do zatrucia.

Przeczytaj również: Te rośliny odstraszają muchy! Warto uprawiać je na balkonie i w ogrodzie

Jakie rośliny posadzić, by odstraszały muchy z tarasu i ogrodu? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL

Jak wytępić muchy w domu?

Muchy są wszędzie. Mogą przystosować się do panujących w danym rejonie warunków. Pomimo tego, że owad ten żyje zaledwie miesiąc, już jeden dzień w jego obecności potrafi działać na nerwy. Przekonajmy się więc, w jaki sposób możemy wytępić muchy z naszego domu. Sposobów jest kilka.

  • Lep na muchy

Lep na muchy jest idealnym wabikiem tych owadów. W kleju zawarte są specjalne wabiki, dodatkowo posiada przyciągający kolor. Lep na muchy jest rozwiązaniem znanym od lat, który kosztuje kilka złotych, a jest skuteczny. Jedynym jego minusem jest nieestetyczny wygląd taśmy z martwymi owadami na środku pomieszczenia.

  • Elektrofumigator na muchy

Kolejnym tanim sposobem jest elektrofumigator. Wystarczy napełnić urządzenie wkładem, następnie podłączając je do prądu. Środek owadobójczy zacznie się nagrzewać i ulatniać w pomieszczeniu. Zabije tym samym wszystkie owady w pomieszczeniu. Najlepiej jednak stosować go, gdy nie ma nikogo w domu.

  • Spraye oraz foggery na muchy

Spraye i foggery zawierają środki owadobójcze. Są w stanie dostać się do największych zakamarków w domu. Na czas ich działania musimy jednak opuścić mieszkanie.

  • Lampa UV

Lampa UV emituje światło o określonych falach. Przyciąga tym samym muchy do siebie, które następnie zostają porażone prądem. Często lampy posiadają też tackę, na której odkładają się martwe owady. Jest bezpieczna dla człowieka. Posiada zabezpieczenie przed kontaktem z prądem.

Domowe sposoby na muchy

Domowe pułapki na muchy są tańszym i bardziej ekologicznym sposobem na owady. Ich działanie często jest zbliżone do efektu po chemicznych środkach. Wystarczy kilka minut pracy. Efekt zauważalny będzie równie szybko.

  • Domowy lep na muchy

Lep na muchy jest tanim zakupem, ale można mieć go jeszcze taniej. Wystarczy powycinać z papieru kilka dłuższych pasków. Paski kleimy mieszanką płynnego miodu z mąką kukurydzianą. Możemy również mieszanki robić w spodeczkach i układać je w mało widocznych miejscach.

  • Domowy wabik na muchy

Wabik na muchy jest szybką pułapką, która pozwoli nam na zamknięcie owadów w szczelnej „klatce”. Wystarczy uzupełnić butelkę wodą wymieszaną z cukrem. Możemy również wymienić wodę na sok. Inną opcją jest mieszanka octu z płynem do mycia naczyń oraz mydłem. Wszystkie wspomniane mikstury przyciągają muchy, które po kontakcie z płynem nie są w stanie już się uwolnić.

  • Czego nie lubią muchy?

Muchy również posiadają kilka zapachów, które automatycznie je odpychają. Mogą działać jako środki odstraszające. Muchy nie znoszą zapachu:

  • Cytryny,
  • Eukaliptusa,
  • Lawendy,
  • Wanilii,
  • Goździków,
  • Pomarańczy,
  • Rozmarynu,
  • Mięty.

Zapachy te możemy wykorzystać w formie świeczek, olejków do kominków lub sprayu. Goździki dobrze sprawdzą się zalane wodą lub wbite w pomarańczę. Z pewnością taki owoc zniechęci muchy do wlatywania przez okno.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na komary w ogrodzie - opryski i rośliny, które odstraszają komary

Komary uwielbiają zacienione ogrody. Całymi chmarami obsiadają krzewy i oczka wodne. Fot.123RF.com

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.