Porady ogrodnicze

Naturalne sposoby na komary w ogrodzie - opryski i rośliny, które odstraszają komary

Naturalne sposoby na komary pomogą nam uniknąć swędzących ukąszeń podczas relaksu w ogrodzie i na tarasie. Działają na podobnej zasadzie jak silne środki chemiczne, jednak są znacznie bardziej ekologiczne. Oto lista roślin odstraszających komary i najlepszych naturalnych oprysków na komary, dzięki którym komary nie będą już problemem.

Naturalne sposoby na komary w ogrodzie - opryski i rośliny, które odstraszają komary
Komary uwielbiają zacienione ogrody. Całymi chmarami obsiadają krzewy i oczka wodne. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Sezon na komary w ogrodzie trwa, a ponieważ latem te niewielkie insekty potrafią być naprawdę irytujące, Polacy poszukują różnych rozwiązań, aby się ich pozbyć. Niektórzy stosują w tym celu chemiczne opryski na komary. Co prawda pomagają one zwalczyć plagę owadów, jednak mają szkodliwy wpływ na środowisko, dlatego wiele osób krytykuje tę metodę. Na szczęście istnieją również równie skuteczne naturalne sposoby na komary. Są to m.in. ekologiczne opryski na komary na bazie składników, które nie wywierają negatywnego wpływu na otoczenie i oczywiście rośliny odstraszające komary. Wyjaśniamy, jak się pozbyć komarów z okolic domu za sprawą tych środków. 

Skąd się biorą komary w ogrodzie? 

Komary pojawiają się zwłaszcza w zacienionych ogrodach, pełnych dzikich, nieuporządkowanych zarośli i gęstych krzewów. Przyciąga je ciepłe i wilgotne powietrze, intensywny zapach kwiatów i owoców. Sadzawki wodne lub inne punkty wody stojącej to istna wylęgarnia tych insektów. Samice komara uwielbiają składać tam jaja, dlatego np. zbierając deszczówkę, lepiej zakrywać pojemniki siatką o gęstym splocie. Komary gryzą nas latem, ponieważ wyczuwają kwas mlekowy i dwutlenek węgla, który znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Białko z ludzkiej krwi jest im potrzebne do rozmnażania. Posiadają aż 27 typów receptorów, które są przystosowane do wykrywania substancji chemicznych pocie człowieka. 

Przeczytaj również: Jak wykonać oprysk przeciw kleszczom. Instrukcja i przepisy

Komary nie są długowieczne, ponieważ ich średnia długość życia to od 7 do 10 dni. Niektóre samice żyją dłużej - od 6 do 8 tygodni, a w stanie hibernacji – maksymalnie pół roku. Mało kiedy udaje im się jednak osiągnąć tak sędziwy wiek z uwagi na dużą liczbę naturalnych wrogów tj. ptaki czy żaby. 

Czy opryski na komary szkodzą?

Opryski na komary często tworzy się przy użyciu specjalnych środków ochrony roślin, zawierających substancję aktywne z grupy syntetycznych pyretroidów, zaliczanych do insektycydów drugiej i trzeciej generacji. Najczęściej są to:

  • cypermetryna
  • permetryna
  • alfa-cypermetryna
  • tetrametryna
  • deltametryna

Takie opryski na komary wykazują wysoką skuteczność w walce z komarami, jednak to trujące środki, które szkodzą nie tylko im, ale zabijają również inne owady we wszystkich stadiach rozwojowych. Jeśli motyle lub pszczoły przez przypadek zostaną narażone na kontakt z chemiczną substancją, skończy się to dla nich tragicznie. Warto o tym pamiętać, ponieważ populacja komarów szybko się odbuduje, ale inne gatunki będą potrzebowały na to znacznie więcej czasu. Opryski na komary są mniej szkodliwe dla ssaków i ptaków z uwagi na słabą absorpcję z jelita oraz stosunkowo szybko detoksykację w organizmach stałocieplnych.

Ekologiczne opryski na komary

Na szczęście jako alternatywa dla szkodliwych środków owadobójczych produkowanych jest coraz więcej ekologicznych oprysków na komary, które bez problemu dostaniemy w centrach ogrodniczych i sklepach online. Bez obaw o negatywny wpływ na środowisko naturalne możemy rozpylać je w ogrodzie, na tarasie czy w pobliżu altany. Środki te mają bowiem skład oparty na naturalnych olejkach i wyciągach z roślin odstraszających komary, których insekty po prostu nie znoszą np. połączenie czosnku i octu.

Przeczytaj również: 10 roślin, które odstraszają ślimaki

Naturalne opryski na komary, kleszcze i inne szkodliwe owady można również przygotować samodzielnie w domu. W tym celu warto wykorzystać czeremchę. Oprysk z czeremchy, który jest naturalnym sposobem na komary, kleszcze i muchy przygotowuje się z drobno pociętych młodych gałązek czeremchy i kory, (najłatwiej zdjąć ją małym nożykiem). Czeremchę zalewamy zimną wodą w proporcjach - na 500 g na ok. 10 litrów i zagotowujemy, aż zacznie wrzeć. Później zmniejszamy ogień i gotujemy na małym ogniu jeszcze przez pół godziny. Ekologiczny oprysk na komary z czeremchy powinien mieć kolor czerwony. Gdy ostygnie, wystarczy wlać go do zraszacza i opryskać ogród. 

Jak często robić opryski na komary

Opryski na komary trzeba wykonywać regularnie, ponieważ insekty intensywnie się rozmnażają. Dokładne terminy zależą od rodzaju środka, którego używamy do walki z komarami. Najlepiej więc zapoznać się z instrukcją dostępną na opakowaniu lub stronie producenta, jednak średnio opryski na komary zaleca się powtarzać co 3-4 tygodnie. Należy jednak pamiętać, że intensywne deszcze obniżają skuteczność stosowanych środków. Za odkomarzanie najlepiej zabierać się w bezwietrzne dni o poranku, gdy insekty jeszcze śpią. Uwagę warto zwracać szczególnie na miejsca zacienione, wysokie trawy, kałuże i oczka wodne. 

Naturalne sposoby na komary – rośliny odstraszające komary

Naturalne opryski na komary  to jednak tylko jedna z wielu metod. Jeśli chcemy, aby insekty omijały nasz ogród z daleka, niezależnie od pogody, powinniśmy zdecydować się na uprawę roślin odstraszających komary. Nie tylko ozdobią one nasz ogród, ale pomogą nam również w walce z irytującymi owadami. Oto 7 roślin, które odstraszają komary.

 • Kocimiętka nazywa się tak, ponieważ wydziela feromon, który wabi koty. Insekty nie reagują na nią jednak tak entuzjastycznie, jak domowe mruczki. Ta roślina odstraszająca komary to bujna bylina osiągająca wysokość od 30 do 50 centymetrów. Jej kwiatostany, które cieszą oko od maja do czerwca, przybierają kolor fioletowy lub niebieski. Kocimiętka najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Nie jest wybredna co do gleby. Potrzebuje podlewania przynajmniej raz na kilka dni, częściej zaraz po posadzeniu lub wysiewie.

Bodziszek cuchnący – to piękna, aromatyczna bylina, która kwitnie od maja do czerwca. Nie jest wymagająca pod względem uprawy. Może rosnąć w półcieniu lub w pełnym słońcu. Nieźle znosi też suszę. Ta ozdobna roślina odstraszająca komary ma piękne różnokolorowe kwiaty i ozdobne liście, które jesienią najpierw przybierają lekko złotawe zabarwienie, a później czerwonawe. 

Plektrantus koleusowaty – znany również pod nazwą komarzyca. Już sama nazwa tej rośliny wskazuje, jak pożyteczną rolę może pełnić w ogrodzie. Plektrantus koleusowaty wydziela intensywny zapach, który skutecznie odstrasza insekty. To pnący gatunek, który można uprawiać na rabacie, tarasie i balkonie w miejscu słonecznym lub półcienistym. Wymaga systematycznego, jednak niezbyt obfitego podlewania. 

Mirt – uprawa tej zielonej, dekoracyjnej rośliny to sposób na to, aby odstraszyć nie tylko komary, ale również osy, meszki i muchy. Owady po prostu nie znoszą zapachu wydzielanego przez mirt, który osiąga do 2 metrów wysokości. Gatunek wyróżniają niewielkie skórzaste liście i liczne kwiaty w subtelnym, białym kolorze. Mirt preferuje stanowiska półcieniste i regularne zraszanie. Roślina, która odstrasza komary, najlepiej rośnie w żyznej glebie. 

Bazylia – nawet jeśli my uwielbiamy jej zapach, to olejki, które bazylia zawiera w swoich liściach, skutecznie odstraszają insekty. Komary nie znoszą tego zioła, które najlepiej sadzić na słonecznym stanowisku w przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze glebie. Bazylia osiąga od 30 do 50 centymetrów wysokości i wymaga regularnego podlewania. 

 • Liście mięty – posadzona w ogrodzie lub w doniczce na balkonie na komary działa na podobnej zasadzie co bazylia. Najlepiej rośnie w słońcu, w przepuszczalnej, bogatej w wapń glebie próchniczej. Decydując się na jej uprawę, trzeba jednak pamiętać, że stosunkowo szybko się rozprzestrzenia. Warto regularnie ją podlewać, uważając, aby nie zalać korzeni. 

Turówka wonna – znana też jako żubrówka zawiera kumarynę i fitol, dzięki którym jest rośliną odstraszającą komary równie skutecznie, co syntetyczne repelenty DEET.  Zostało to zresztą potwierdzone w badaniach naukowych. Plemiona północnoamerykańskich Indian już dawno temu zdawały sobie sprawy z cennych właściwości żubrówki. Członkowie plemienia okadzali nią swoje ciała. Turówka wonna najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnym podłożu, na półcienistym stanowisku, jednak roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych. Jej uprawa to genialny, naturalny sposób na komary. 

Turówka wonna to naturalny sposób na komary w ogrodzie, który od wieków stosują m.in. plemiona indiańskie. Turówka wonna to naturalny sposób na komary w ogrodzie, który od wieków stosują m.in. plemiona indiańskie. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.