Ogród japoński
Zadaniem ogrodu japońskiego jest naśladować naturę w czystym, nienaruszonym przez człowieka stanie. Należy go pielęgnować w taki sposób, aby ingerencja ludzkich rąk była jak najmniej widoczna. W takim ogrodzie każdy element nie tylko spełnia określoną funkcję – mają one również swoją symbolikę. Żaden przedmiot, roślina i instalacja nie występuje w japońskim ogrodzie przypadkowo. Z pozoru wygląda on na trudny w uprawie, jednak po zapoznaniu się z kilkoma zasadami, łatwiej nam będzie urządzić prawdziwie orientalny przydomowy zieleniec. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu harmonii, eleganckiej, acz niewymuszonej prostoty oraz naturalności — nie ma w nim miejsca na fantazyjne wzory czy perfekcyjne, regularne (stworzone ludzką ręką) kształty.
W takim „zewnętrzu” dominuje przede wszystkim zielona roślinność, która jest tłem dla kwiatowych dodatków. W takim miejscu posadzić różaneczniki, azalie, wiśnie, peonie. Oprócz tego powinna pojawić się w nim woda, np. w formie strumyka, czy oczka wodnego oraz kamienie imitujące skały. Elementy i akcesoria bezpośrednio nawiązujące do kultury japońskiej, należy stosować oszczędnie, by nie uzyskać karykaturalnego efektu.
Styl angielski
Podobnie jak japoński, mocno nawiązuje do naturalnych krajobrazów; rośliny tworzą w nim nieokiełznany, bujny, pulsujący życiem gąszcz. Ma on jednak zgoła inny charakter — jest bardziej nastrojowy i romantyczny. Ingerencja człowiek w aranżację ogrodu również powinna być ograniczona do niezbędnego minimum — rośliny powinny rosnąć swobodnie, przenikać się tak jak na dzikich łąkach i w lasach. W razie konieczności przycięcia drzew lub krzewów należy nadawać im asymetryczne kształty, najlepiej jednak, by zachowywały naturalny pokrój. W tradycyjnym, ogrodzie angielskim formy architektoniczne nawiązywały do historycznych ruin i gotyckich budowli, jednak na potrzeby ogrodu użytkowego w zupełności wystarczą ceglane altany, murki, ścieżki czy rabaty. Zagony i kwietniki warto obsadzać bylinami i różami. W angielskich ogrodach po pergolach i murach pną się bluszcze, róże i filodendrony.