Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 03.05 - 09.05

„Póki w maju wiatr z północy, ma się u nas zimno w nocy”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Kalendarz ogrodnika na 03.05 - 09.05
Fot. 123RF/PICSEL

Pogoda tegorocznej majówki nie zachęcała ani do odpoczynku, ani do pracy w ogrodzie. Ale prognozy przewidują, że w niektórych rejonach nie będzie już nocnych przymrozków, co oznacza, że możemy wykonać wiele odkładanych dotąd zadań.

Rozpoczynając od warzywnika. Możemy wysiewać bardziej ciepłolubne warzywa, takie jak np. buraki i fasolka szparagowa. Z pomidorami i papryką oraz warzywami dyniowymi, do których zalicza się też ogórki warto jednak poczekać do drugiej połowy tego miesiąca. Im nie wystarczy brak mrozów, one powinny mieć już ciepło. Kontynuujemy przesadzanie i dosadzanie roślin w ogrodzie. Dotyczy to zarówno drzew i krzewów owocowych, jak i roślin ozdobnych. Podczas wiosennych nasadzeń, pamiętajmy o pierwszym obfitym, a następnie regularnym podlewaniu nowo posadzonych okazów. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza gdy kupiliśmy rośliny wcześniej uprawiane w pojemnikach, jakich jest teraz większość.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Na balkonach i tarasach możemy już sadzić pelargonie, petunie i inne kwitnące, ciepłolubne gatunki. Gdyby były zapowiadane jeszcze nocne przymrozki należy je okryć i zabezpieczyć lub wnieść do pomieszczenia. Ale generalnie zaczyna się czas tworzenia kwiatowych kompozycji. I przypominamy, aby po posadzeniu roślin w nowych pojemnikach, dokładnie je podlać. Za pierwszym razem możemy zrosić nawet liście i kwiaty, obmywając je z używanego podłoża. Potem starajmy się podlewać je w miarę możliwości od dołu, bezpośrednio na podłoże. Przypominamy też o ważnej zasadzie, że im mniejszy pojemnik mamy dla naszych roślin, tym częściej musimy sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem.

A rośliny kwitnące możemy uprawiać nie tylko dla uciechy naszych oczu, ale również dla pożytecznych owadów zapylających. Jest szereg miododajnych kwiatów, które nie tylko wspaniale wyglądają, ale także będą odwiedzane przez pszczoły, trzmiele i motyle. Możemy kupić ich gotowe sadzonki, jak również wysiać je do mniejszych lub większych doniczek. Sprawdź: Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Bo nadszedł moment, kiedy możemy wysiewać kwiaty ciepłolubne już na dworze, do których zalicza się np. aksamitki i nasturcje. Wprost do gruntu, a także do donic stojących na zewnątrz możemy w dalszym ciągu siać nasiona m. in. groszku pachnącego, nagietków, maciejki, smagliczki nadmorskiej czy słoneczników.

Znajdźmy też czas na podziwianie przyrody w maju. Kwitną narcyzy, tulipany, szachownice, szafirki, floksy szydlaste i skalnice. Niedługo na drzewach zamiast magnolii będziemy podziwiać kwiaty lilaków, a na polach i w niektórych ogrodach kwiaty maków. Życzymy udanego tygodnia!

Ekspert serwisu Deccoria.pl Porady ogrodnicze

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.