Porady ogrodnicze

Kiedy podlewać trawę? Trzymaj się zasad, a trawnik będzie wizytówką ogrodu

Podlewanie trawnika to podstawowy zabieg, od którego zależy kondycja trawy, jej wzrost i kolor. Jeśli chcesz mieć gęsty i soczyście zielony trawnik, przypominający murawę na stadionie, zacznij regularnie nawadniać trawę. Kiedy najlepiej podlewać trawnik i jakimi zasadami się kierować? Sprawdźcie.

Kiedy podlewać trawę? Trzymaj się zasad, a trawnik będzie wizytówką ogrodu
Wyjaśniamy, jak prawidłowo podlewać trawnik. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Podlewanie trawnika — najważniejsze zasady

Trawnik może być prawdziwą wizytówką ogrodu, pod warunkiem że jest odpowiednio zadbany i wypielęgnowany. Co zrobić, żeby zamiast suchych placków i dziur, chwastów i wyrastających jeden po drugim grzybów pojawiła się gęsta i zielona murawa?

Kluczem do sukcesu w pielęgnacji trawnika jest odpowiednie nawożenie preparatami zawierającymi azot, dosiewanie trawy tam, gdzie widoczne są łyse placki, zwalczanie koniczyny, mleczy i innych chwastów, stosowanie preparatów na grzyby oraz regularne podlewanie.

Jak prawidłowo podlewać trawnik? Oto podstawowe zasady:

  • Trawnik zwykle zaleca się podlewać dwa razy w tygodniu. Natomiast, podczas upalnych, letnich dni należy robić to częściej, nawet trzy razy w tygodniu. Warto wiedzieć, że lepsze jest rzadsze podlewanie, ale za to bardziej intensywne niż codzienne, ale delikatne.
  • Woda powinna dotrzeć na głębokość 10-15 cm pod powierzchnię ziemi. Podlewanie trawnika codziennie niewielką ilością wody sprawia, że woda szybko odparowuje i powoduje płytkie ukorzenianie się trawy, pojawianie się mchu i chorób grzybowych.
  • Podczas podlewania zaleca się dostarczyć 6-12 litrów wody na 1 m kw. trawnika. Wtedy zyskamy pewność, że woda dotarła do głębszych warstw ziemi. Chcąc sprawdzić, jak głęboko przenikła woda do gleby, można wbić do ziemi długi pręt, a po wyjęciu sprawdzić, w którym miejscu jest wilgotny.
  • Na trawnik należy kierować rozproszony strumień wody. Podlewanie wodą prosto z węża, bez zamontowania specjalnej końcówki, może spowodować pogorszenie wyglądu darni, a zbyt mocny strumień może nawet doprowadzić do powstawania dziur. Dobrym pomysłem jest zamontowanie specjalnych przenośnych zraszaczy do podlewania.

Trawnik należy zawsze podlewać rozproszonym strumieniem wody. Fot. Pixabay

Kiedy podlewać trawę?

Wbrew pozorom pora podlewania trawnika ma bardzo duże znaczenie. Podstawowa zasada, o której wie każdy doświadczony ogrodnik zakłada, że nie należy podlewać trawnika w południe. Dlaczego? Istnieją dwa bardzo ważne powody. Po pierwsze podlewając trawnik w południe marnujemy wodę. Słońce świeci wtedy najmocniej, co sprawia, że woda bardzo szybko odparowuje z gleby i nie dociera do jej głębokich warstw. Po drugie podlewając trawnik w momencie, gdy słońce ostro świeci, narażamy trawnik na poparzenie. Dzieje się tak, ponieważ krople wody osiadające na źdźbłach trawy działają jak soczewki, które skupiają promienie słoneczne. Ostre słońce może "spalić" trawę i spowodować powstawanie na trawniku żółtych placków.

Najlepszą porą na podlewanie trawnika jest wczesny poranek. Słońce wtedy jeszcze mocno nie operuje i temperatura jest niższa, co ogranicza odparowywanie wody i eliminuje poparzenia. Co więcej, nadmiar wody, który nie wchłonął do podłoża w dalszej części dnia może odparować i nie powoduje rozwijania się grzybów.

Niektórzy uważają, że odpowiednią porą na podlewanie jest też wieczór. To rozwiązanie ma jednak pewną wadę. Gdy temperatura się ochładza, nadmiar wody nie odparowuje z gleby, więc trawa jest przez długi czas wilgotna, a to może doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Czym najlepiej podlewać trawnik?

Trawnik można podlewać tradycyjnym wężem ogrodowym jednak należy zaopatrzyć się w specjalną końcówkę rozpraszającą strumień wody. Dzięki niej ciśnienie jest mniejsze i nie wyrządzi szkód w murawie. Podlewanie trawnika z zastosowaniem węża zakończonego specjalną końcówką pozwalającą na regulację strumienia wody wymaga od nas jednak poświęcenia czasu i samodzielnego nawadniania wybranych partii ogrodu.

Jeżeli natomiast posiadamy bardzo duży ogród i trawniki zajmujące duże powierzchnie, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie zraszaczy szpilkowych — wbijanych do trawnika lub obrotowych czy wahadłowych, które kładzie się na trawie. Równomiernie nawadniają one trawniki, mają funkcję regulacji strumienia wody i obszaru podlewania, a co najważniejsze — pozwalają zaoszczędzić nasz czas.

Przeczytaj również: Sposób na gęsty i zdrowy trawnik

Kojąca kocimiętka. Koty ją uwielbiają! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.