Porady ogrodnicze

Pysznogłówka ogrodowa - apetyczna roślina w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja pysznogłówki

Pysznogłówka ogrodowa zachwyca urodą i cytrusowym zapachem, obok którego trudno przejść obojętnie. Posadzona na rabatach, będzie kwitła przez całe wakacje. Możną ozdabiać nią balkony i tarasy, a to dopiero początek zalet rośliny, potocznie nazywanej indiańskim pióropuszem. Właściwości pysznogłówki latem wykorzystać warto również w kuchni, przygotowując sałatki i orzeźwiające lemoniady.

Pysznogłówka ogrodowa - apetyczna roślina w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja pysznogłówki
Polacy uprawiają pysznogłówkę z uwagi na wygląd i piękny zapach rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pysznogłówka ogrodowa – charakterystyka

Pysznogłówka ogrodowa (z łac. Monarada) jest wieloletnią rośliną ozdobną z rodziny jasnowatych. Osiąga od 0,6 do maksymalnie 1, 5 metra wysokości i naturalnie porasta tereny Ameryki Północnej, przez co potocznie nazywana jest indiańskim pióropuszem.

Łodygi byliny są sztywne i owłosione. Dość gęsto porastają je jajowate liście, jednak to widowiskowe "poszarpane" kolorowe kwiaty pysznogłówki są jej największym atutem. Na rabatach możemy je podziwiać przez całe wakacje – w okresie od czerwca do września, a nawet do października.

Cytrusowy zapach pysznogłówki przyciąga owady, zwłaszcza motyle i pszczoły. Niektórym ogrodnikom kojarzy się on z charakterystyczną wonią pomarańczy bergamoty, przez co roślina określana bywa również jako bergamotka.

Pysznogłówka ogrodowa – odmiany

Odmiany pysznogłówki ogrodowej różnią się od siebie kolorem i wysokością. Każda ma nieco inne zalety, ale wszystkie są piękne i zachwycają niepowtarzalną urodą. Roślina jest wielogatunkowym mieszańcem, a do najpiękniejszych odmian pysznogłówki zaliczyć możemy:

  • Pink Supreme

Pysznogłówka Pink Supreme ma różowe kwiaty i jest niską odmianą, która dorasta do wysokości około 60 cm.

  • Red Shades

Odmiana pysznogłówki ogrodowej idealna dla miłośników czerwonych kwiatów. Dorasta do około 1 metra wysokości.  

  • Schneewittchen

Prezentuje się niewinnie z uwagi na czystą biel kwiatów. Podobnie jak odmiana pysznogłówki Red Shades, Shneewittchen również dorasta do wysokości około 1 metra.

  • Fireball

W tym przypadku kwiaty są amarantowo-czerwone, a sama pysznogłówka jest niewysoka, maksymalnie 60 centymetrowa.

  • Blaustrumpf

 Ta odmiana pysznogłówki ogrodowej osiąga maksymalnie 1 metr wysokości i ma kwiaty w odcieniach fioletu.

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Uprawa pysznogłówki

Uprawa pysznogłówki nie powinna sprawiać większych problemów, gdyż nie jest to roślina bardzo wymagająca. Jeżeli jednak ma zachwycać zapachem i urodą, należy zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju

  • Sadzenie pysznogłówki

Sadzenie pysznogłówek ze sklepów ogrodniczych powinno odbywać się bezpośrednio do gruntu, najlepiej wiosną. W przypadku sadzonek z wysiewu, nasiona najpierw umieszcza się w donicach z żyzną ziemią, a do gruntu wysadza dopiero w sierpniu.

  • Ziemia dla pysznogłówki

Idealne podłoże jest żyzne i przepuszczalne. Nie mając pewności, co do jakości gleby, warto zasilić ją nawozami organicznymi np. obornikiem. Ziemia dla pysznogłówki powinna być również stale wilgotna, ale nie mokra.

  • Stanowisko pysznogłówki

Stanowisko pysznogłówki musi być zaciszne i słoneczne. Najprawdopodobniej wystarczy jej również miejsce półcieniste, gdyż w Ameryce Północnej byliny najczęściej porastają obrzeża jasnych lasów. W całkowicie zacienionych miejscach roślina będzie słabo kwitnąć.

  • Podlewanie pysznogłówki

Bylina źle znosi suszę, więc w okresach bezdeszczowych należy ją regularnie podlewać i stale kontrolować, czy podłoże nadal jest lekko wilgotne.

  • Nawożenie pysznogłówki

Roślinę warto dodatkowo odżywiać, aby w ten sposób pobudzić jej kwitnienie. Nawożenie pysznogłówki preparatami przeznaczonymi do roślin kwitnących, kompostem czy biohumusem powinno przynieść najlepsze efekty.

  • Kwitnienie pysznogłówki

Gdy ma miejsce kwitnienie pysznogłówki, bylina zachwyca różowymi, czerwonymi lub fioletowymi kwiatostanami, które zebrane są w charakterystyczne „główki”. Aby roślina długo zachwycała swym pięknem, koniecznie trzeba usuwać jej przekwitłe kwiatostany. Po 2-3 latach od momentu sadzenia pysznogłówki, bylinę warto również odmłodzić.

  • Rozmnażanie pysznogłówki

Rozmnażanie pysznogłówki odbywa się wiosną lub jesienią np. poprzez podział rozrośniętych bylin. Jesienią wykopujemy bryłę korzeniową, dzielimy ją na mniejsze części i każda sadzimy w przeznaczonym jej miejscu w ogrodzie. Młode rośliny można również uzyskać z siewu nasion lub poprzez sadzonki wierzchołkowe.

  • Choroby i szkodniki pysznogłówki

Jeżeli chodzi o choroby i szkodniki pysznogłówki, to latem najczęściej atakowana jest ona przez mączniaka prawdziwego. Groźną chorobę grzybową rozpoznaje się po białym nalocie i stopniowym zwijaniu się liści rośliny, która stopniowo marnieje.

Aby przeciwdziałać rozwojowi pasożyta, zaleca się usuwać porażone części rośliny i stosować specjalne opryski (chemiczne lub naturalne np. z wrotyczu, skrzypu polnego, drożdży). Nie zawsze jednak to pomaga i wtedy niestety chore pysznogłówki trzeba zutylizować, aby nie zarazić mącznikiem pozostałych roślin w ogrodzie.

Najbardziej irytującym szkodnikiem pysznogłówki są zaś mszyce, których również możemy pozbyć się środkami ze sklepów ogrodniczych lub naturalnie, np. stosując wywar z czosnku.

Pysznogłówka zastosowanie

Pysznogłówka w ogrodzie prezentuje się naprawdę widowiskowo. Zwłaszcza w pobliżu stawu lub oczka wodnego. Na rabatach może być wysadzana również samodzielnie albo w otoczeniu innych bylin, takich jak: krwawniki, jeżówki czy floksy wiechowate.

Niższe odmiany pysznogłówki śmiało można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Kwiaty pięknie pachną, a niektórzy są w stanie odnaleźć w nich nie tylko nuty cytrusowe, ale również lawendy czy truskawek.

Przeczytaj również: Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Jakie właściwości ma pysznogłówka?

O leczniczych właściwościach pysznogłówki wiadomo od wieków. Indianie mieli używać jadalnych kwiatów pysznogłówki jako naturalnych perfum z uwagi na jej piękny zapach. Surowcem wykorzystywanym w medycynie ludowej było ziele oraz liście zbieranie podczas kwitnienia rośliny, która zawiera m.in.: fenole, aldehydy, cytral, p-cymen, a także olejki lotne: tymol i karwakrol.

Pysznogłówka wspomaga trawienie pokarmów, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i moczopędne. Z jej suszonych kwiatów i liści do dziś przygotowuje się zdrowotne herbaty, aby załagodzić w ten sposób objawy przeziębiania i grypy. Można również dodawać je do sałatek, a nawet do wody wraz z miętą i cytryną, aby stworzyć orzeźwiający napój na letnie upały.

Źródło: opracowanie własne, roślinoholicy.pl, krzewyozdobne.pl

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.