Porady ogrodnicze

Najdziwniejsza roślina na świecie. Dziwidło olbrzmie, dziwidło Riviera

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Miłośnicy nietypowych roślin mają sporo powodów do zadowolenia. W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zakwitło dziwidło olbrzymie – fascynująca roślina o zadziwiających cechach. Czy można uprawiać ją w doniczce, w ogrodzie?

Najdziwniejsza roślina na świecie. Dziwidło olbrzmie, dziwidło Riviera
fot. 123RF/PICSEL

Dziwidło olbrzymie - kwiat

Dziwidło olbrzymie należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Odkryto i opisano je pod koniec XIX w. na Sumatrze. To jedna z najdziwniejszych roślin na całym świecie. Nie bez przyczyny po angielsku potocznie nazywa się ją „corpse flower”, co przetłumaczyć można jako „trupi kwiat”. Kiedy dziwidło kwitnie, co nie zdarza się często, wydziela nieprzyjemną woń, podobną do tej, która towarzyszy rozkładowi zwłok. Zapach ten przyciągać ma owady zapylające – padlinożerne chrząszcze i błonkówki, charakterystyczne dla indonezyjskich wysp. Przeczytaj: TOP7 najdziwniejszych roślin na świecie

Dziwidło olbrzymie w Polsce

Dziwidło wytwarza tylko jeden liść, który dorasta do 7 m wysokości i ok. 4,5 m średnicy. Bulwa, z której wyrasta, może ważyć od 30 do 120 kg. Olbrzymi kwiatostan (dorastający do 2-3 m wysokości) może pojawić się po uwiędnięciu pojedynczego liścia i po przejściu okresu spoczynku, który trwa od kilku do nawet 12 miesięcy. W naturze i hodowli roślina zakwita jednak bardzo rzadko.

fot.Wikimedia Commons, US Botanic Garden, domena publiczna

Dziwidło olbrzymie - zapach

Otwarty kolbowy kwiatostan oglądać można jedynie przez 2-3 dni. W pierwszej nocy od otwarcia kolby pojawiają się kwiaty żeńskie. Podnosi się jej temperatura, co wzmacnia zapach padliny wytwarzany przez roślinę i sprawia, że roznosi się on na odległość nawet kilkuset metrów. Po przekwitnięciu żeńskich kwiatów, kolejnej nocy pojawiają się kwiaty męskie, co zapobiega samozapyleniu.  

Zakwitło dziwidło olbrzymie

W tym stanie dziwidło olbrzymie można już oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. To pierwszy przypadek zakwitnięcia tej rośliny w Polsce. Od pojawienia się pąka roślina potrzebuje 2-3 tygodnie, by w pełni zakwitnąć. Okaz znajdujący się w stołecznym ogrodzie, znalazł się tam przypadkiem. Prywatny właściciel, który sprowadził je do Polski, nie mógł zapewnić roślinie odpowiednich warunków. 

REKLAMA

Dziwidło - uprawa w ogrodzie

Liczba hodowanych dziwideł na świecie stale się zwiększa, uprawy prowadzą przede wszystkim ogrody botaniczne. Roślina nie nadaje się  do prowadzenia w domowych warunkach w doniczce. Wielbiciele egzotycznych gatunków mogą jednak pokusić się o uprawę spokrewnionego z dziwadłem olbrzymim dziwidła Riviery. Bylina ta pochodzi z Chin, ale bywa uprawiana na terenie wielu krajów Azji południowo-wschodniej.

fot. 123RF/PICSEL

Rośliny egzotyczne do ogrodu 

W Polsce można z powodzeniem prowadzić ją w szklarni lub na tarasie czy w ogrodzie. Osiąga mniejsze rozmiary niż gatunek olbrzymi – liść Riviery ma ok. 0,8-1,5 m, a kwiat 0,7 – 1 m. Roślina rozwija się stosunkowo długo: pierwszy kwiat pojawia się zwykle po 8-10 latach od posadzenia. Przez ten czas roślina wypuszcza pojedyncze liście. W kolejnych latach po pierwszym kwitnięciu bylina wytwarza kwiat regularnie.  Od większego kuzyna Rivierę odróżnia kolor kolby, który jest bordowy oraz bardziej pofalowana pochwa liściowa. Kwiat Riviery również specyficznie pachnie padliną, co może przyciągać do niej całe roje much.

Ipla konkurs

Egzotyczne rośliny w polskim ogrodzie

Bulwę, z której rozwija się dziwidło, na wiosnę sadzi się płytko w doniczce wypełnionej żyzną ziemią lub bezpośrednio w gruncie (z tym zabiegiem warto się wstrzymać do połowy maja, gdy ustaną przymrozki). Roślina preferuje stanowiska lekko zacienione, ale ciepłe.

fot. 123RF/PICSEL

Egzotyczne byliny do ogrodu

Wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania przez cały sezon. Aby zapewnić jej wystarczającą ilość składników odżywczych, do końca lipca zasila się ją biohummusem lub nawozami wieloskładnikowymi. Na zimę roślinę należy przenieść z tarasu i ogrodu w ciepłe, suche miejsce, gdzie temperatura nie przekracza 14 st. C. Jeśli bulwa została posadzona w ogrodzie, trzeba ją wcześniej wykopać i umieścić w pojemniku z ziemią i torfem. Wiosną znów można przełożyć ją do gruntu.

Dziwidło Riviera jest nie tylko egzotyczną ciekawostką, którą można uprawiać w naszych ogrodach. Co ciekawe, jej bulwa nadaje się do spożycia. W krajach dalekiej Azji jest częścią wielu dań i produkuje się z niej mąkę wykorzystywaną do wypieków.

Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.