Porady ogrodnicze

Ogniste pnącze na balkon i do ogrodu. Jak wygląda uprawa wilca klapowanego?

Szukasz roślin, które upiększą twój ogród i nadadzą mu niepowtarzalny klimat? Wilec klapowany niegdyś lepiej znany pod nazwą mina (z łac. Mina lobata) to pnącze o kolorowych kwiatach, które niezwykle pięknie się prezentują. Podpowiadamy, jak dbać o tę roślinę.  

Ogniste pnącze na balkon i do ogrodu. Jak wygląda uprawa wilca klapowanego?
Wilec klapowany to silnie rosnące pnącze o oryginalnych kwiatach przypominających płomienie ognia. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wilec klapowany – charakterystyka 

Wilec klapowany jest dość okazałą rośliną. Jego wysokość może osiągać nawet do 3 metrów. Mieni się różnymi kolorami, ponieważ jego pędy mają kolor czerwony i są wzbogacone o ciemnozielone liście, które w sposób naturalny zostały podzielone na trzy części. Liście tworzące imienne kwiaty, to ogromna ozdoba rośliny, jednak największe wrażenie robi ukwiecenie.  

Kwiaty miny są dość wąskie, zebrane w jednostronne grona. Rozwijają się, zmieniając kolor. Najniżej gałęzi znajdują się najstarsze kwiaty o jasnym, kremowo-białym kolorze, nieco wyżej znajdują się młodsze pomarańczowe i żółte płatki. Na samej górze gałęzi rosną najmłodsze kwiaty w barwie czerwonej. To niezwykłe umaszczenie powoduje, że krzew wygląda bardzo efektownie i nietuzinkowo. Kolorystyka rośliny przywodzi na myśl żywioł ognia, stąd niejednokrotnie można ją znaleźć również pod nazwą ognistego pnącza. 

Wilec klapowany – wymagania uprawowe 

Ze względu na swoje pochodzenie wilec klapowany lubi ciepłe miejsca. Krajami, w których mina występuje naturalnie, są Brazylia i Meksyk. To miejsca, gdzie raz posadzona roślina może przetrwać wiele sezonów. Za to w Polsce, ze względu na dość chłodny klimat, w szczególności jesienią i zimą, wilec klapowany zaliczany jest do roślin jednosezonowych. Oznacza to, że chcąc mieć go w swoim ogrodzie, musisz zasadzać nasiona, gdy tylko rozpocznie się nowy sezon.  

Dobrym stanowiskiem dla miny jest słoneczne i ciche miejsce w przydomowym ogrodzie. Ze względu na to, że roślinie jest potrzebne duże nasłonecznienie, warto wybrać południową stronę, która zapewni dużą ilość słońca w ciepłe dni. Wilec klapowany nie potrzebuje specjalnego rodzaju ziemi, dlatego nie musisz dokonywać kontroli odczynu pH, jak ma to miejsce w przypadku innych roślin i krzewów. Istotne jednak jest, aby zapewnić roślinie wystarczającą ilość wilgoci i dodatkowo podlewać, jeśli na dworze temperatura będzie dość wysoka. 

O ile odczyn gleby nie ma aż tak dużego znaczenia, o tyle zdecydowanie musisz przyjrzeć się żyzności podłoża. Zadbaj o to, aby ziemia, na której zostanie posadzony wilec klapowany, nie była zbyt jałowa. Brak wystarczającej ilości minerałów i składników odżywczych powoduje, że roślina będzie słabo rosła i nie zakwitnie podczas sezonu. W przypadku zbyt dużego poziomu mineralizacji może dojść do bujnego rozrastania się krzewu i jego liści, a jednocześnie do coraz słabszego ukwiecenia. 

wilec klapowany Wilec klapowany nie jest zbyt trudny w uprawie. Fot.123RF.com

Sadzenie wilca klapowanego 

Chcąc posadzić lub zasiać minę, musisz wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, aby móc cieszyć się jej pięknym rozkwitem. 

  • Przed rozpoczęciem sadzenia namocz nasiona wilca klapowanego w uprzednio przygotowanej misce z wodą. 

  • Wsadź nasiona wilca klapowanego prosto do gleby. Rozmnażanie za pomocą nasion wykonaj między kwietniem a majem – to optymalny czas, który pozwoli na rozwój pędu. 
  • Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie doniczek i umieszczenie nasion w przygotowanej wyściółce. 

  • Do doniczki włóż patyczek, który będzie podporą dla rozrastającego się krzewu. 

  • Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie doniczek wykonanych z prasowanego torfu, umieść je bezpośrednio w ziemi. 

  • W przypadku sadzenia większej ilości roślin pamiętaj o zachowaniu odstępów, najlepiej 70-80 centymetrowych, co pozwoli na swobodny rozrost pędów. 

Sadzenie wilca klapowanego, podobnie jak jego wymagania dotyczące podłoża oraz miejsca, w którym ma się znajdować, nie jest zbyt skomplikowane. Warto, abyś pamiętał, że w przypadku wyboru sadzenia nasion miny do doniczek okres, w którym możesz przesadzić roślinę w miejsce docelowe, określa się na drugą połowę maja. Przed wkopaniem krzewu w ziemię zahartuj roślinę, uważając, aby temperatura, w której jest ona przetrzymywana, nie była niższa niż kilka stopni Celsjusza. 

Przeczytaj również: Kiedy i jak wysiewać maciejkę? Uprawa maciejki w ogrodzie i na balkonie

Pielęgnacja wilca klapowanego – co warto zrobić? 

Podobnie jak w przypadku każdej rośliny, tak i w przypadku miny odpowiednia pielęgnacja odrywa kluczową rolę. To dzięki niej krzew ładnie rośnie i prezentuje się okazale. Wdrażając kilka prostych czynności, możesz sprawić, że twoje okazy będą pięknie ukwiecone, a wykonane w ogrodzie aranżacje zachwycą każdego. 

  • Zadbaj o stanowisko, które jest ciepłe, słoneczne i odpowiednio osłonięte od wiatru i innych szkodliwych czynników mających negatywny wpływ na rozwój kwiatów.
     
  • Nie sadź sadzonek bezpośrednio do gleby wcześniej, niż całkowicie zakończą się wiosenne przymrozki. Wilec klapowany nie lubi zimna i zasadzony przedwcześnie może się nie przyjąć. 

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, szczególnie w upalne, letnie dni. Pamiętaj, aby nie podlewać krzewów w samo południe, kiedy temperatura jest najwyższa. Zaplanuj tę pracę na chłodniejszy poranek i wieczór. 
  • Wilec klapowany nie wymaga dodatkowego nawożenia, chyba że ziemia jest zbyt jałowa. O to jednak należy zadbać już podczas sadzenia. 

  • Mina jest rośliną jednosezonową, dlatego nie ma potrzeby osłaniania jej na zimę. 

  • Usuwaj kwiaty, które przekwitły. Taki zabieg pozwoli na rozkwit nowych pąków. 

Wilec klapowany nie wymaga zbyt wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala to zyskać czas i cieszyć się pięknym ukwieceniem w twoim ogrodzie. Niestety ze względu na klimat panujący w Polsce przezimowanie miny jest niemożliwe. Chcąc mieć podobną odsłonę ogrodu w kolejnym sezonie, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu nasion i zrobieniu sadzonek. 

Wilec klapowany w ogrodzie i na balkonie 

Miejsce sadzenia wilca klapowanego nie musi być wyłącznie w ogrodzie. Gabaryt krzewu pozwalają na hodowanie kolorowych kwiatów również na osiedlowych balkonach. Ważne jest, aby przestrzeń balkonowa miała duży dostęp do słońca w ciągu dnia, a najlepiej, aby promienie słoneczne padały na powierzchnię tarasową od rana do zachodu. To stworzy optymalne i sprzyjające warunki do hodowli ognistego pnącza. Wykorzystując dużą donicę, zapewnisz minie odpowiedni poziom nawodnienia, który będzie imitować jego naturalne środowisko. Sprzyjające warunki pozwolą roślinie na pełen rozkwit i gęste oplecenie balkonowej balustrady oraz utworzenie kwiecistego zielono-pomarańczowego dywanu. 

Przydomowe ogródki oraz większe powierzchnie dają wiele szans na wykorzystanie miny. Jeżeli szukasz rozwiązań pozwalających na urozmaicenie budynków znajdujących się na terenie ogrodu, w szczególności starych garaży, altan czy domków gospodarczych, ogniste pnącze może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jego wykorzystanie spowoduje, że niegdyś szara, bezbarwna budowla nabierze nowego charakteru poprzez obrośnięcie pnączem o zmiennych kolorach.  

Mina gubi swoje liście i ukwiecenie, zaczynając od dolnych partii pnączy, dlatego wykorzystując ją do osłonięcia budynku, warto dookoła posadzić pelargonie rabatowe lub begonie stale kwitnące, które w naturalny sposób osłonią opustoszałe miejsca, tworząc z wilcem klapowanym spójną całość 

Przeczytaj również: Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.